ALTAX: korrupsioni u kushton shqiptarëve 515 milionë euro në vit - Business Magazine Albania

ALTAX: korrupsioni u kushton shqiptarëve 515 milionë euro në vit

korrupsioni

Sa na kushton korrupsioni? Sigurisht çdo shifër më shumë se sa mendoni. Përllogaritjet e qendrës ALTAX, në një studim të thelluar për këtë, flasin për një kosto prej 515 milionë euro në vit.

Korrupsioni në të gjitha nivelet çon në rritjen e çmimeve të produkteve dhe shërbimeve, duke bërë shpesh me kosto edhe shërbime që nuk kanë kosto.

Qendra bën të ditur se është bazuar në analizat e Institucioneve Financiare Ndërkombëtare, siç është FMN.

Në nivel lokal, korrupsioni vlerësohet të favorizohet nga kultura e klientelizmit dhe patronazhit, si dhe nga rrjetet e strukturuara informale të zyrtarëve publikë lokalë, nëpunësve civilë, liderëve të komunitetit dhe elitës së biznesit lokal.

Kostot shpërndahen në biznese dhe të qytetarët, si në formë të drejtpërdrejtë (pagesë e faturave më të shtrenjta) edhe të tërthorte (kosto e lartë e buxhetit dhe rrjedhimisht rritje e taksave, apo më pak investime dhe shërbime publike).

Lexo: Pritet të krijohet vaksina specifike për Omicron

Për më tepër, vlerësimet e ALTAX flasin për një rritje të dukshme të çmimeve, pikërisht për shkak të korrupsionit. Studimi vlerëson, se kostoja e shtuar e ardhur nga korrupsioni është transferuar nga bizneset te çmimet e mallrave dhe shërbimeve.

Rritja e çmimeve së fundi është rezultat i kombinuar i faktorëve të brendshëm dhe të jashtëm. Nëse produktet e importit shënuan rritje për shkak të vështirësive të transportit, prodhimi vendas u prek nga efektet e pandemisë. Korrupsioni i lartë është një faktor tjetër shtesë në rritjen e çmimeve, duke e rënduar kështu më tej gjendjen ekonomike të familljeve dhe individit shqiptar.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0