Pritet të krijohet vaksina specifike për Omicron - Business Magazine Albania

Pritet të krijohet vaksina specifike për Omicron

Omicron

Një version i përditësuar i vaksinës Covid-19 që synon variantin omicron pritet të vijë këtë vit dhe mund të jetë një shpëtim për disa biznese.

Drejtuesit e Pfizer dhe Moderna diskutuan punën e tyre për përditësimin e vaksinave që luftojnë koronavirusin gjatë Konferencës Vjetore të Kujdesit Shëndetësor të J.P. Morgan të hënën. Siç është raportuar gjerësisht, vaksina e Pfizer kundër variantit omicron mund të prodhohet në mars.

Ndërkohë, CEO i Moderna Stéphane Bancel vuri në dukje se kompania farmaceutike me bazë në Massachusetts po kërkon të krijojë mbrojtje kundër viruseve të shumta brenda një vaksine të vetme, duke filluar me gripin. “Ne po punojmë për të krijuar një vaksinë që lufton të gjitha llojet e viruseve me natyrën e Covid e gripit në të njëjtën dozë”, tha Bancel të hënën gjatë konferencës. “Ne me të vërtetë duam të ndërtojmë portofolin botëror në atë dozë të vetme.”

Ky kombinim mund të ndihmojë në luftimin e fenomeneve në rritje të “flurona”, në të cilën një person kontrakton njëkohësisht Covid-19 dhe gripin.

Lexoni: Bill Gates parashikon: Pandemia do të dobësohet pas valës së Omicron, koronavirusi do trajtohet si grip sezonal

Kjo mund të ndihmojë industri të tilla si prodhimi i ushqimit dhe linjat ajrore që vazhdojnë të preken nga varianti omicron; dhe pothuajse të gjitha bizneset duhet të përballojnë mungesat e lidhura me gripin sezonal. Një vaksinë e kombinuar është gjithashtu më e efektshme në kohë. Në vend që të përdoren dy vaksina të ndryshme, disa popullata mund të marrin mbrojtje vetëm me një dozë vjetore.

Por ndërsa i afrohemi asaj që duket si një dozë tjetër vaksine këtë vit, tashmë po bëhet një rivlerësim, veçanërisht në kuadër të kujdesit shëndetësor, se çfarë kualifikohet si “plotësisht e vaksinuar” dhe se si bizneset e përcaktojnë atë status duke ecur përpara. Më shumë kompani tani po kërkojnë që punëtorët të marrin një përforcues nëse duan të qëndrojnë në pozicionet e tyre. Meta, të martën, u bë i fundit që u kërkoi punonjësve të vaksinohen nëse duan të punojnë në ambientet e kompanisë.

Pavarësisht politikës, anti-vaksinave dhe pasigurive e zhgënjimeve që ka shtuar vala Omicron, CEO i Pfizer Albert Bourla thotë se ka ende arsye për të qenë optimist. “Unë mendoj se ne jemi në një gjendje më të mirë tani se sa ku ishim një vit më parë,” tha ai, duke shtuar se “ne kemi trajtime që nuk i kishim pasur kurrë më parë.”

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0