Bill Gates parashikon: Pandemia do të dobësohet pas valës së Omicron, koronavirusi do trajtohet si grip sezonal - Business Magazine Albania

Bill Gates parashikon: Pandemia do të dobësohet pas valës së Omicron, koronavirusi do trajtohet si grip sezonal

Varianti i omicron i covid aktualisht po përshkon SHBA-në dhe pjesën tjetër të botës me ritme rekord, por Bill Gates sheh shpresë në horizont.

Sapo të zvogëlohet rritja e rasteve aktuale të infektuara, do të shohim “shumë më pak raste” gjatë pjesës tjetër të vitit 2022, shkruante Gates në Twitter. Sapo të ndodhë kjo, vazhdoi Gates, Covid ka shumë të ngjarë “të trajtohet më shumë si grip sezonal”.

Bashkëthemeluesi i Microsoft, nuk është i pari që bën këto parashikime. Disa ekspertë thonë se përhapja e shpejtë e omicron, megjithëse sigurisht e rrezikshme, mund të furnizojë njerëzit me të ashtuquajturin “imunitet natyror” për të ndihmuar që pandemia e Covid të khehet në një fazë “endemike” shumë më pak të rëndë.

Lexo edhe: CEO i Pfizer e konfirmon: Vaksina e Omicron do të jetë gati në mars

Gates shtoi se, sapo Covid të bëhet endemi, “mund të na duhet të bëjmë vaksina vjetore njësoj si vaksinat vjetore të gripit.”

SHBA raportoi një rekord prej 1.5 milion rastesh të reja me Covid të hënën, ndërsa raportoi gjithashtu një rekord të ri për shtrimet në spital. Por Dr. Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i Presidentit Joe Biden, ka parashikuar që vala aktuale e rasteve me omikron do të arrijë kulmin në SHBA deri në fund të janarit. Dhe javën e kaluar, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thanë se pritet një “rënie drastike” në rastet e infektuara pasi të kalojë omicron.

cnbc 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0