Alfa Romeo “shpëton” grupin FCA për muajin Janar 2018


Alfa Romeo duket se është kthyer bindshëm në lojë. Kompania së fundmi ka regjistruar rritje të vazhdueshme, aq sa në një mënyrë apo një tjetër, i ka falur pak buzëqeshje grupit automotiv të cilës i bën pjesë.

Fiat në muajin që lamë pas pësoi një rënie shitjesh prej 45.5%. Pjesa tjetër, Dodge 33.9%, dhe Chrysler me 24.0%.

Alfa Romeo bën përjashtim nga ky rast. Italianët kanë prezantuar së fundmi modelet e reja Giulia dhe Stelvio, CUV i parë i kompanisë.

Gjatë gjithë muajit Janar 2018, i gjithë grupi mundi të realizojë 131,834 shitje, me një rënie prej 16.3% nga e njëjta periudhë e një viti më parë.

Me gjithë “etjen” e tregut për kamionçinat e lehta, Dodge Ram ra me 19.3%. Ndërkohë ProMaster Commercial Vehicles, ra me 49.3%.

Ram dëshpërimisht duhet të bëjë ndryshimin me 2019 fullsize 1500 pickup truck, i cili pritet të futet në prodhim në muajt në vijim. Ai gjithashtu u shfaq për publikun edhe në North American International Auto Show në Detroit.

Shitjet e Ram, kanë qenë në rënie në 4 muajt që lamë pas. Ram pësoi një rënie të madhe me vetëm 28,389 dërgesa këtë muaj. Ndërkohë Ford F-Series kanë rënë me vetëm 2.0% në 54,972 njësi të dërguara. Ndërkohë, Chevrolet Silverado ka rënë me 9.9% e përkthyer në 40,716 njësi të dërguara. Të dhëna këto sipas WardsAuto.

Jeep gjithashtu regjistroi rënie në muajin Janar. Për fat të mirë për një shifër tepër modeste prej vetëm 1.9%, në lidhje me të njëjtën periudhë 1 vit më parë. Kjo e përkthyer në 59,703 njësi të dërguara. Modeli “best-selling” Grand Cherokee i Jeep, ra me 9.2%, 16,364 shitje për muajin Janar 2018.

Për Jeep, modeli Cherokee me +11.8% apo 14,621 units dhe modeli i ri Compass thuajse dyfish me 10,192 njësi të shitura.

Për Chrysler modeli Pacifica u rri me 15.3% në 8,011 njësi. Kurse Dodge regjistroi rritje vetëm me modelin Durango, me 4.9% apo 5,145 makina.

Alfa Romeo nga ana tjetër arriti të shesë vetëm 12 njësi në tregun amerikan. Kjo, në një pikë e pranueshme për vjetërsinë e saj, por edhe për faktin se ajo makinë është e ndërtuar për një qëllim të caktuar.

Ndërkohë Giulia vazhdon të rritet me 948 njësi të shitura në ditë. Ndërkohë Stelvio, i pari CUV i Alfa Romeo, me 688 njësi të shitura në ditë në muajin janar 2018.

Burimi: Wards Auto

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale