Albanian Scholarship Effort (ASE) hap aplikimet për programin e mentorshipit 2019 – 2021


Albanian Scholarship Effort (ASE) është një iniciativë e ndërmarrë nga një grup studentësh shqiptarë, të cilët studiojnë në disa nga institutet akademike më prestigjioze në botë me qëllim krijimin e një gjenerate intelektualësh nga Shqipëria, të cilët do të jenë ambasadorë të një ardhmeje më të mirë për vendin tonë, brenda dhe jashtë shtetit.

ASE shërben si konsultë falas për nxënës shumë ambiciozë dhe të talentuar shqiptarë, të cilët mund të përfitojnë nga bursa akademike internacionale.

ASE hap aplikimet për programin e mentorshipit 2019 – 2021. Për detaje të programit, shihni faqen zyrtare dhe Paketën e ASE në linkun: https://docs.google.com/document/d/1dASJsFbpX36KcBaUl5xZc7tkG4H-Se6pvsO2EYY9kPU/edit

Për të aplikuar klikoni këtu.

Për çdo pyetje apo shqetësim, kontaktoni Jona Boçarin tek [email protected]

Aplikimet mbyllen në orën 23:59, datë 10 Shkurt.

Për të mësuar më shumë rreth ASE klikoni linkun: Besart Çopa, 19 vjeçari që po ndihmon studentët shqiptarë të marrin bursa ndërkombëtare

BAZA E APLIKIMIT
  • Aplikantët duhet të vetë-identifikohen si Shqiptarë. Nuk ka rëndësi vendi ku ka lindur apo jeton aktualisht.
  • Pranohen aplikimet e nxënësve nga moshat 12 deri në 16 vjeç. Aplikimet jashtë këtij intervali moshe nuk do të merren parasysh.
  • Aplikimet me mesatare nën 8.5 nuk do të merren parasysh.
  • Ky aplikim dhe çdo material bashkëngjitur me të duhet të jenë punë origjinale e nxënësve aplikues. Në rast se ne konstatojmë që pjesë të aplikimit nuk janë origjinale, aplikanti skualifikohet menjëherë nga programi ynë, pa të drejtë ri-aplikimi.
  • Ju sugjerojmë që, përpara se të aplikoni, të njiheni me ASE, pritshmëritë, kriteret e aplikimit, etj. Të gjitha i gjeni duke lexuar faqen online tek http://albscholarshipeffort.org/. Punë të mbarë dhe suksese!

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale