“Albanian ICT Awards 2017”


Albanian ICT Awards” ka çelur edicionin e pestë. Ky eveniment ka si qëllim promovimin e projekteve inovatore, si dhe profesionistëve të suksesshëm në teknologji. Mbështetës i këtij evenimenti është për të pestin vit radhazi edhe Fondacioni Mediatik “Dritan Hoxha”.

“Përgjatë këtyre 5 viteve kemi arritur të sjellim një frymë të re, duke zgjuar ndjenjën e vërtetë të garës ndër më të mirët e këtij sektori, përmes një formule shumë strikte, ku fjalën kryesore e mban juria profesionale. Kemi bërë përpjekje për fuqizimin e grave në sektorin e ICT-së, jo thjesht për të drejta të barabarta, por sepse besojmë në hulumtimet akademike, se një gjë e tillë nxit ekonominë e çdo vendi. Është shumë e rëndësishme gjithëpërfshirja e shoqërisë në këtë sektor”, tha Kushtrim Shala, drejtues i “ICT Awards”.

Pjesë e kësaj nisme, përgjatë 5 viteve kanë qenë mbi 500 projekte të ndryshme individuale apo institucionale, nga Shqipëria dhe Kosova. Eventi ka tërhequr vëmendjen e aktorëve të rëndësishëm shqiptarë dhe më gjerë, si dhe është vlerësuar me çmimin “Bleta e Artë” në kategorinë “ICT” për kontributin e çmuar në drejtimin e promovimit të sipërmarrjes dhe zhvillimit në këtë sektor.

Pjesë e këtij eventi ka qenë edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, i cili foli për mbështetjen që duhet t’i jepet projekteve inovatore dhe atyre në teknologji.

“Mungon elementi i financimit afatgjatë të startup-eve. Kjo nuk mund të jetë vetëm një gjë e qeverisë, me një projekt apo një tjetër. Unë njoh njerëz në këtë qytet, të cilët paguajnë një milion euro për një leje ndërtimi. Ky komunitet duhet të përdorë më mirë qasjen në financa private. Do të duhet të fusim këtë element, për të vrarë mendjen sesi një biznesmen shqiptar, i cili mund t’i ketë bërë lekët nga qendra tregtare, ndërtimi apo fasoneria, tani të mund të sfidohen në një fushë të tillë”, u shpreh kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Juria e “Albanian ICT Awards” është e përbërë nga personalitetet më të njohura të sektorit të Teknologjisë së Informacionit në Shqipëri dhe Kosovë. Krahas 7 kategorive tradicionale, ky edicion do të ketë dhe një kategori shtesë “Cyber Security”, në kuadër të nismave për mbrojtjen nga krimi kibernetik. Mbrëmja gala e ndarjes se çmimeve “ICT Awards” do të zhvillohet në muajin prill.

burimi: Top-Channel

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale