Ajdi Qosja, studentja që arriti të ndërtojë ekipin e saj duke punuar remote për kompani ndërkombëtare - Business Magazine Albania

Ajdi Qosja, studentja që arriti të ndërtojë ekipin e saj duke punuar remote për kompani ndërkombëtare

Ajdi Qosja u diplomua në Financë-Kontabilitet. Duke ndjekur pasionin e saj për të shkruarit, prej vitesh përmes “ARL Business” arriti të ndërtojë ekipin e saj  duke punuar remote për kompani ndërkombëtare. Ajo së fundi krijon edhe “OkAÝ” një kompani që do të shquhet për mënyrën se si do të administrojë kompani lider në rrjetet sociale. Ajo ndan për lexuesit e Business Magazine se si duhet të zotërojnë tregun studentët e rinj.

Aplikimi për një punë të re është një proces kompleks, i cili kalon në disa faza me të cilat duhet të njihet çdo aplikant. Por, a ka mjaftueshëm edukim në këtë drejtim? Mungesa e theksuar e informacionit tregon se edukimi lidhur me punësimin si një proces është i pamjaftueshëm. Këtë e tregojnë sfidat me të cilat hasen të rinjtë kur i’u duhet të aplikojnë për një pozicion të ri pune. Me zhvillimin e teknologjisë, shumë prej kompanive ofrojnë punësim hybrid për disa pozicione pune dhe një numër i pakët kompanish të japin komoditetin e të punuarit në distancë me kohë të plotë.

Eksperienca personale si pjesë e ekipit të punës në distancë më ka aftësuar në procesin e kërkimit, shprehet Ajdi. Ky është hapi i parë i një punësimi të sigurt. Profesioni juaj nuk është gjithmonë i njëjtë me studimet që keni kryer, por pasioni juaj. Një mënyrë mjaft efikase promovimi për aftësitë tuaja në këtë rast është shfaqja e tyre në mediat sociale ku mund të krijoni “oazin” tuaj. Profesioni im është pasioni im dhe gjithçka nisi rreth një dekadë më parë kur nisa kërkimin në internet për pasionin tim “të shkruarit”.

Procesi nis me një kërkim në internet me anë të fjalëve kyçe, të cilat duhet të jenë fjalë që përshkruajnë profesionin tuaj ose fjalë të përdorshme gjatë kohës që punoni.
Krijimi i një liste me fjalë kyçe për kërkimin sjell një rreze më të madhe rezultatesh.
Shfaqja e rezultateve në motorët e kërkimit tregon sipas një renditje pozicionet vakante të punës nga më të kërkuarat deri tek ngarkimet më të reja.
Disa profesione mund të zhvillohen nga individët si profesion i lirë, duke krijuar edhe mundësinë e të punuarit nga shtëpia. Kompani të mëdha botërore rekrutojnë punonjës nga e gjithë bota, duke ofruar për talentet akomodim dhe kontratë pune ose punësim me kohë të plotë në distancë. Kusht kryesor për të aplikuar në pozicione të tilla pune është përputhja e aftësive tuaja me kërkesat e përshkruara në njoftimin e punës dhe njohja në nivel të avancuar e gjuhës angleze.

Aplikimi nis me: të dhënat personale, krijimin paraprak të një Curriculum Vitae dhe një letër motivimi për atë pozicion pune. Pasi keni plotësuar fushat e detyrueshme të aplikimit dhe keni verifikuar saktësinë e plotësimit të tyre mund të dërgoni aplikimin. Fazat që pasojnë një aplikim nuk janë gjithmonë të njëjta. Një aplikim i suksesshëm pasohet nga një ftesë për intervistë.
Intervista kërkon të jeni të qetë dhe të bëni maksimumin tuaj. Filloni kërkimin përsëri por këtë herë për intervistën.
Si duhet të visheni në intervistë? Mënyra si visheni dhe qëndroni tregon shumë për ju si aplikant. Në internet ose në libra sjellje do të gjeni mënyrat dhe metodat më të mira të qëndrimit të trupit, intonacionit të zërit, kodit të veshjes, etj. Në intervistat e mia të punës mbaj një qëndrim korrekt por miqësor. Veshja ime është gjithmonë neutrale edhe pse shumica e intervistave që kam zhvilluar kanë qenë virtuale. Intervista është një “test” dhe kërkon të keni me vete të paktën një dosje, ku pasqyrohet CV juaj dhe portofoli i punëve të mëparshme. Avantazh në këtë proces përbëjnë referencat, të cilat tregojnë shumë mbi kulturën tuaj të punës.

Qëndrimi, veshja dhe fokusi marrin më shpesh vëmendjen e intervistuesit se dokumentat tuaja. Përgatituni për pyetjet e mundshme të intervistës për të qenë të informuar dhe për të shmangur “surprizat”. Përgjigjet e mia në intervista janë të përqëndruara dhe të qarta duke eleminuar detajet e tepërta nëse nuk kërkohen. Në rastet e suksesshme intervista përfundon me punësimin tuaj. Ju uroj suksese në punën tuaj të re!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0