Ai kishte një ëndërr, po ashtu dhe ti! Thënie nga Martin Luther King, për të kuptuar fuqinë e një vizioni


A e dini se një nga këshilltarët e Martin Luther King i ka rekomanduar që ai të mos përmendë frazën “Unë kam një ëndërr” gjatë fjalimit të tij në shkallët e përmendores së Linkolnit në vitin 1963? Fatmirësisht, King e refuzoi këtë rekomandim.

Ai fjalim dhe shprehjet nga shumë të tjerë na kanë frymëzuar dhe na kanë dhënë forcë për të guxuar e për të ndjekur ëndrrat tona.

Këto janë pak nga perlat e King, për të na kujtuar fuqinë e një vizioni.

1. “Besimi është duke bërë hapin e parë edhe kur nuk mund të shihni të gjitha shkallët.”

2. “Në fund, nuk do të kujtojmë fjalët e armiqve tanë, por heshtjen e miqve tanë.”

3. “Vetëm në errësirë mund të shohësh yjet.”

4. “Nëse nuk mund të vraponi, atëherë ecni, nëse nuk mund të ecni zvarrituni, por çfarëdo që të bëni, duhet të ecni përpara.”

5. “Ërrësira nuk mund ta largojë errësirën: Vetëm drita mund ta bëj atë. Urrejtja nuk mund të largojë urrejtjen: Vetëm dashuria mund ta bëj atë.”

6. “Mos lejo asnjë njeri të të ulë aq poshtë sa ta urresh.”

7. “Asgjë në botë nuk është më e rrezikshme se injoranca e sinqertë dhe idiotësia e vetëdijshme.”

8. “Inteligjencë plus karakter, kjo është arritja e vërtetë e edukimit.”

9. “Kam vendosur të zgjedh dashurinë… Urrejtja është një barrë shumë e madhe.”

10. “Gjithsecili mund të jetë madhështor… sepse të gjithë mund të shërbejmë. Nuk duhet të kesh një diplomë fakulteti për të qenë i dobishëm. Ju nuk keni nevojë të bëni subjektin tuaj dhe foljen të bien dakord për të shërbyer. Të duhet vetëm një zemër plot me mirësi. Një shpirt që gjeneron vetëm dashuri.”

11. “Ata që nuk janë në kërkim të lumturisë kanë më shumë gjasa ta gjejnë atë, sepse ata që po kërkojnë harrojnë se mënyra më e sigurt për të qenë të lumtur është të kërkojmë lumturi për të tjerët.”

12. “Ne duhet të pranojmë pakënaqësitë e fundme, por kurrë të mos humbasim shpresën e pafund.”

13. “Njerëzit dështojnë të bashkohen, sepse kanë frikë nga njëri-tjetri, kanë frikë nga njëri-tjetri sepse nuk e njohin njëri-tjetrin, nuk e njohin njëri-tjetrin, sepse nuk kanë komunikuar me njëri-tjetrin”.

14. “Ne duhet të zhvillojmë dhe të ruajmë aftësinë për të falur. Kush ka fuqinë për të falur ka fuqinë për të dashur. Ka një të mirë në më të keqen tonë dhe një të keqe në të mirën tonë. Kur e zbulojmë këtë, ne jemi më pak të prirur të urrejmë armiqtë tanë”.

15. “Asnjë person nuk ka të drejtë të sjellë shi mbi ëndrrat e tua.”

/INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale