A do të financojë Nokia në sektorin 5GKompania finlandeze e telekomunikacionit Nokia, ka punësuar këshilltarë për ta ndihmuar në sektorin e investimeve. Gjithashtu Nokia kërkon zgjidhje nga këshilltarët edhe në rregullimin e bilancit. Por, një zëdhënës i Nokia-s nuk pranoi të japë asnjë koment në lidhje me çështjet e mësipërme.

Lexo: SHBA i bën thirrje Evropës: Përdorni teknologjinë 5G të Ericsson dhe Nokia

Nokia është një nga tre ndërmarrjet dhe lojtarët kryesorë për investime në rrjetet e gjeneratës së ardhshme në telekomunikacion, së bashku me Ericsson dhe Huawei. Por, Huawei mesa duket ka disa problem serioze me qeverinë amerikane, për shkak të akuzave për spiunazh. Por, kjo nuk do ta pengojë atë, të bëjë biznes në rajonet e tjera.

Në fillim të këtij muaji, Prokurori i Përgjithshëm William Barr, tha që SH.B.A. dhe aleatët e saj duhet ta marrin në konsideratë investimin në Nokia dhe Ericsson, për të kundërshtuar mbizotërimin e Kinës në sektorin 5G.

“Nëse fokusi ynë dhe financat tona përqëndrohen në dy kompanitë në fjalë, atëherë ato do të ndiheshin më konkuruese në treg dhe nuk do të shqetësoheshin për vendin e tyre në treg”, tha Barr gjatë një konference.

Lexo: Nokia nuk heq dorë nga telefonat e pashkatërrueshëm

Analistët e telekomit të Bloomberg, John Butler dhe Boyoung Kim besojnë se Nokia ka “luftuar” për të qenë konkurues në dizajnin e tij me kosto 5G. Kjo e ka penguar Nokia të jetë konkurruese në treg. “Cikli i shpenzimeve në 5G po përshpejtohet ndërsa sektori i reklamave po ecën me hapa gjigantë, kjo po i kushton shumë shtrenjtë Nokia-s”, u shprehën ata.

Burimi: TECHSPOT

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale