9 pyetje psikologjike që do t'ju ndihmojnë të lexoni njerëzit - Business Magazine Albania

9 pyetje psikologjike që do t’ju ndihmojnë të lexoni njerëzit


Sot, diskutimet e thella janë bërë një mënyrë krejtësisht e re e komunikimit që i ndihmon njerëzit të njohin njëri-tjetrin më mirë.

BusinessMag ju sjell 9 pyetje interesante që mund ta bëjnë partnerin tuaj në bisedë të përfshihet në një diskutim rreth gjërave që ndoshta nuk i kanë menduar kurrë më parë. Këto pyetje kërkojnë përgjigje të hollësishme, kështu që përgjigjet “po” dhe “jo” nuk do të funksionojnë. Dhe ende, nuk ka përgjigje të sakta. Por, siç e dimë të gjithë, ndonjëherë një pyetje e mirë është tashmë një përgjigje.

Lexoni: 10 pyetje që çdo i huaj bën kur viziton Shqipërinë për herë të parë

  • A do të hapnit një zarf që ka datën e vdekjes suaj brenda? Me përgjigjen ndaj kësaj pyetjeje, ju mund të kuptoni nivelin e fatalizmit të një personi dhe qëndrimin e tyre ndaj jetës në përgjithësi.
  • A do të ishit miq me veten? Këtu mund të kuptoni vetëbesimin e një personi, pikat e forta dhe dobësitë e tyre dhe sa interesante janë ato.
  • Nëse ju mund të shihni një shkallë matëse mbi kokën e njerëzve, çfarë do të dëshironit që kjo shkallë të maste? Statusin e tyre në shoqëri, nivelin e lumturisë, pasurinë e tyre etj. Me përgjigjen ndaj kësaj pyetje, ju do të jeni në gjendje të kuptoni vlerat dhe prioritetet e një personi.
  • Çfarë bëni ndryshe nga njerëzit e tjerë? Këtu mund të kuptoni vetëvlerësimin e një personi, ndjenjën e tyre të humorit, nivelin e çmendurisë tek ta dhe sa i veçantë është personaliteti i tyre.
  • Nëse partneri juaj kurrë nuk zbulon se ju e keni mashtruar atë, a do t’i tregonit vetë për këtë? Përgjigjia tregon standardet morale të një personi dhe qëndrimin e tyre ndaj njerëzve të tjerë.
  • A e keni pasur ndonjëherë ndjenjën se dita e sotme është përsëritur 100 herë? Me përgjigjen ndaj kësaj pyetjeje, ju mund të kuptoni se si një person jeton jetën e tij dhe nëse jeta e tij është kuptimplotë për të apo jo.
  • Nëse gratë dhe burrat do të jetonin në 2 planete të ndryshme, çfarë do të ndodhte në të dy planetët? Këtu mund të kuptoni nëse ky person është i prirur për të menduar stereotipik ose sa logjik është.
  • Nëse kryeni një krim për të ushqyer fëmijën tuaj të uritur, a jeni një person i keq apo keni kryer veprën penale nga nevoja? Përsëri, kjo do të tregojë standardet morale të një personi dhe qëndrimin e tij ndaj familjes.
  • Nëse lumturia do të ishte para, cila do të ishte puna jote? Këtu ju mund të kuptoni shpresat dhe ëndrrat e një personi dhe atë që ata ndjejnë se ju mungon në jetën e tyre.

Ka kaq shumë pyetje dhe dilema të tjera. Mund t’i përdorni ato edhe si zbavitje në një festë ose si mënyrë për të njohur më mirë një person.

Lexoni: Jeff Bezos: “Përpara se të merrni vendime, bëjini vetes këtë pyetje.”

Cilat pyetje do t’i bënit një personi për të cilin jeni të interesuar?

burimi: BrightSide

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0