9 gjërat që duhet të dini në lidhje me njoftimin e fundit nga Facebook


Facebook njoftoi një plan të madh ditën e martë: Vitin tjetër, do të lançohet një kriptomonedhë e quajtur Libra. Ideja është lënë të kuptohet vetë dhe thuhet se e ka origjinën në një brainstorm idesh nga Republika Domenikane.

Më poshtë po ju sjellim përmbledhjen me dy fjali:

“Libra është një kriptomonedhë globale e mbështetur në rezerva dixhitale, e ndërtuar mbi bazën e teknologjisë blockchain. Njerëzit do të jenë në gjendje të dërgojnë, marrin, shpenzojnë dhe sigurojnë paratë e tyre, duke u mundësuar një sistem financimi global më gjithëpërfshirës.”

Lexoni: Mark Zuckerberg: “Me Libra do të krijojmë një infrastrukturë financiare globale që fuqizon miliarda njerëz”

Ka të paktën 9 arsye pse Libra përfshihet në kategorinë e “ide kaq e çmendur, thjesht mund të funksionojë”.

  1. Ajo thjesht mund të funksionojë – për shkak të Facebook. Facebook ka 2.3 miliardë përdorues në mbarë botën, të cilët do të përballen me nxitjen për t’u angazhuar me Libra. Shkalla e lartë potenciale e përdoruesve do të thotë që Libra menjëherë mund të bëhet monedha më e pëlqyer perëndimore dixhitale për t’u pranuar gjerësisht.
  2. Ajo thjesht mund të funksionojë – pavarësisht nga Facebook. Besimi i publikut në Facebook është rritur gjatë 18 muajve të fundit. Kjo është ndoshta arsyeja pse kompania njoftoi se Libra do të mbikëqyret në mënyrë të tërthortë – nga një degë e quajtur Calibra, në vend të Facebook vetë – dhe se Facebook do të kontrollojë vetëm bordin që e mbikëqyr atë.
  3. Është e mbështetur nga asete reale. Libra njoftohet se do të mbështetet nga asetet reale: një “shportë monedhash” që nuk ka të bëjë me paqëndrueshmërinë e zakonshme të kriptovalutave të tjera. Muajin e kaluar, Wall Street Journal vuri në dukje se Facebook po punonte për një “monedhë të stabilizuar”, mbështetur nga “monedhat qeveritare” dhe kjo duket se është një pikë kyçe.
  4. Ka mbështetës të mëdhenj. Facebook prezantoi partnerë financiarë si Mastercard, Visa, Paypal, Spotify, Andreessen Horowitz dhe Uber. Duket e habitshme që Facebook është duke e vendosur Libra-ën si ofruesin e vet, në vend të një projekti të përbashkët me një grup të korporatave të tjera.
  5. Është e projektuar për të ndihmuar ata që nuk kanë një llogari bankare. Një nga objektivat e para të Libra do të përfshijë me siguri miliona njerëz që jetojnë në vende me sisteme bankare më pak të qëndrueshme. Shkurt, nëse qeveria juaj kombëtare nuk mund të sigurojë një monedhë të qëndrueshme, Facebook e bën këtë.
  6. Është gjithashtu një e mirë e madhe për emigrantët. Ka miliona emigrante anembanë botës që dërgojnë para për familjet e tyre çdo muaj. Kostot e transaksioneve në këto transferta shkojnë deri në 25 miliardë dollarë në vit, sipas Facebook.
  7. Përdoruesit mund të paguhen. Ka pasur spekulime se konsumatorët mund të fitojnë kriptomonedhat e Facebook duke u angazhuar me reklamat e Facebook.
  8. Tregtarët do të paguhen. Facebook po konsideron gjithashtu që përdoruesit të “klikojnë reklamat për të blerë një produkt dhe të paguajnë me tokens e Facebook, të cilat shitësi mund t’i riciklojë për të paguar më shumë reklama”, siç raportoi Wall Street Journal kohët e fundit.
  9. Ka një shans të mirë që biznesi juaj ta pranojë atë. Nëse kjo fillon të përhapet në masë, bizneset e të gjitha madhësive do të fillojnë ta pranojnë atë si pagesë. Ashtu si shitësit në thelb janë të detyruar të pranojnë kartat e kreditit tani, ju nuk mund të keni zgjedhje tjetër veçse për të pranuar Libra.

Ka, sigurisht, çështje të rëndësishme për privatësinë. Nuk është thjesht një çështje e besimit tek Facebook për të mbajtur informacionet tuaja private dhe të sigurta. Është një çështje për të besuar një kompanie gjigante, publike, e cila i përgjigjet së pari aksionerëve kur bëhet fjalë për valutën.

Lexoni: “Project Libra”, plani sekret i Facebook

Megjithatë, nëse Libra funksionon, Facebook mund të kapërcejë botën e korporatave dhe të marrë përsipër funksione që vetëm qeveritë mund të shpresonin t’i merrnin më parë. Kundër të gjitha mosmarrëveshjeve, kriptovaluta mund të jetë një ditë e vetmja gjë për të cilën Facebook do të kujtohet më së miri.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale