7 strategjitë për të mbrojtur biznesin nga bashkëkonkurrentët - Business Magazine Albania

7 strategjitë për të mbrojtur biznesin nga bashkëkonkurrentët

Ka disa strategji për të ndihmuar në rritjen e biznesit në biznes (B2B). Rritja përfshin veprime që mund të ndërmerren dhe çojnë në rritje të shitjeve. Megjithëse këto strategji zakonisht do të rrisin shitjet vetëm pas njëfarë kohe. Kur të zbatohen ato do të jenë të vlefshme dhe të dobishme në rritjen e markës dhe në fund të fundit rritjen e të ardhurave tuaja.

1- Së pari jepni vlerën

Vlera është një fjalë kyçe e madhe në fushën e biznesit dhe lidhet direkt me njohjen e audiencës tuaj.  Nëse doni të ofroni vlerë, së pari, duhet të kuptoni se çfarë është e dobishme për klientët tuaj të mundshëm. Pasi të kuptoni se çfarë është e vlefshme, do të pozicionoheni më mirë për të mbledhur dhe ndarë të dhëna të dobishme.

2-Ndërtoni marrëdhënie të vërteta

Referimi i një biznesi është një nga format më të larta të komplimenteve. Duhet kohë për të ndërtuar një marrëdhënie të vërtetë. Duke qenë të vetëdijshëm për faktin se kërkon kohë për të ndërtuar marrëdhënie kjo do të rezultojë në referime produktive.

3- Përdorni platforma online

Shumë platforma online mund të përdoren në botën B2B, si Yelp. Përveç Yelp, përdoret shpesh edhe LinkedIn. LinkedIn është një platformë e fuqishme online B2B. Bëni një përpjekje solide për të ndërtuar rrjetin tuaj LinkedIn dhe për të postuar rregullisht përmbajtje përkatëse.

4- Merrni pjesë në ngjarjet e industrisë dhe funksionet e rrjeteve

Pothuajse çdo industri ka një shoqatë tregtare të lidhur me të. Pavarësisht se çfarë bëni, mund të hulumtoni shoqatat që lidhen me tregtinë tuaj. Zbuloni kur janë konferencat e tyre. Shpesh, shoqatat tregtare mund të kenë ngjarje kombëtare dhe ngjarje rajonale.

5- Protokolli i kërkimit

Bota B2B shpesh përfshin kërkime. Kur analizoni, është thelbësore të jeni të kujdesshëm ndaj qasjes suaj. Mënyra më e mirë për të analizuar është të jesh i drejtpërdrejtë dhe të përmbledhësh biznesin dhe qëllimin tënd.

6- Bëhuni i preferuari

Pavarësisht se çfarë bëni, ju dëshironi të jeni personi kryesor në mendjet e njerëzve kur përmendet biznesi juaj. Të bëhesh i domosdoshëm arrihet me kalimin e kohës. Kur njerëzit shohin sukseset tuaja, ju ndihmon të bëheni të preferuarit. Mund të postoni në rrjetet sociale të ndani arritjet tuaja.

7- Forca në unitet

Të gjitha bizneset kanë biznese plotësuese. Nëse dëshironi të përdorni forcën në strategjinë e unitetit, identifikoni kompanitë në industrinë tuaj ose sektorë të lidhur. Bëni një listë, më pas afrohuni me bizneset në listën tuaj. Shumë e rëndësishme është që së pari të kontrolloni plotësisht biznesin. Askush nuk dëshiron unitet me një kompani tjetër që nuk ka të njëjtat vlera si biznesi juaj.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0