7 arsye që ju ndryshojnë jetën nëse dilni më shpesh nga zona juaj e rehatisë - Business Magazine Albania

7 arsye që ju ndryshojnë jetën nëse dilni më shpesh nga zona juaj e rehatisë

zona e rehatisë

Kur ishte hera e fundit që dolët jashtë zonës suaj të rehatisë? Dhe çfarë do të thotë të dilni nga zona juaj e rehatisë?

Të gjithë kemi rutinën tonë. Ne ngrihemi dhe bëjmë disa gjëra, shpesh në të njëjtin rend. Pavarësisht nëse punoni nga shtëpia ose shkoni në një zyrë, keni fëmijë që duhet t’i ushqeni, ose keni kafshë për t’u kujdesur, ndoshta ka një plan dhe ritëm të përgjithshëm për ditën tuaj.

Thënë kështu, kur ishte hera e fundit që e ndryshove? Ndryshimi i tij do të thotë të dilni jashtë zonës suaj të rehatisë.

Mund të jetë diçka e vogël, si të ndalosh në kafenenë ku kalon çdo ditë dhe të marrësh një filxhan çaj. Mund të jetë pak më e madhe, si përshëndetje dhe ndoshta nxitja e një bisede me dikë që normalisht kalon pa buzëqeshur.

Lexoni: Afrim Krasniqi: Demokracia nuk është vetëm procedurë

Ose mund të jetë diçka e madhe, si lënia e punës në një firmë të madhe, fillimi i shkrimit të romanit tuaj të parë ose të folurit për të dënuar një padrejtësi.

Pavarësisht se çfarë niveli ndryshimi po shqyrtoni, këtu janë 7 arsyet pse është e rëndësishme të dilni nga zona juaj e rehatisë:

  1. Shikoni se çfarë mund të arrini kur përballeni me frikën tuaj

Të gjithë kemi frikë. Për ju, mund të mbetet brenda 10 km nga vendi ku keni lindur, sepse largimi nga të gjithë dhe gjithçka që njihni është shumë i frikshëm. Për dikë tjetër, është të mos pranojë një ofertë fantastike pune, sepse do t’i duhet të bëjë një fjalim publik dhe mendon se mund të mos jetë në gjendje t’ia dalë.

Ekziston një listë e gjatë e gjërave nga të cilat kemi frikë dhe kjo listë na pengon të ecim përpara në jetë.

Njerëzit largohen nga shtëpia, flasin para grupeve dhe bëjnë shumë gjëra të tjera të frikshme dhe mbijetojnë. Ju zbuloni se pasi të hidhni një hap, në përgjithësi nuk është aq e tmerrshme sa prisnit të ishte. Është më e lehtë sa më shpesh ta bëni. Kjo ju jep një shans për të parë se jeni në gjendje të bëni shumë më tepër sesa keni menduar se mundeni.

  1. Kuptoni se jeni më shumë se frika juaj

Kur jeni gati të bëni atë gjënë e frikshme, qoftë fillimi i një pune të re apo të shkoni në një takim të parë, ju përjetoni më shumë sesa thjesht frikë. Në punën e re, sfida është emocioni se si do ju presin. Në një takim të parë, është kurioziteti se kush është ky person dhe nëse do të keni një lidhje me të.

Ju ndihmon të vini re të gjitha emocionet dhe mendimet që po përjetoni. Mund të ketë ndjenja si emocion, kuriozitet, dëshirë dhe kënaqësi. Mund të ketë mendime për marrjen përsipër të një sfide, çfarë ndryshimesh do të vijnë si rezultat dhe çfarë mundësish të tjera mund të shfaqen.

Të vëreni gjërat që po ndjeni dhe mendoni, përveç frikës, do t’ju ndihmojë të motivoheni që të vazhdoni të ecni përpara.

  1. Zgjeroni rrjetet tuaja sociale dhe krijoni mundësi

Duke iu përmbajtur rutinës suaj do të thotë që ndoshta takoni të njëjtët njerëz në të njëjtat vende në të njëjtat ditë. Ju madje mund të bëni të njëjtat biseda, çdo herë duke pyetur për të njëjtat gjëra, punën e tyre ose nënën e tyre, ose çdo herë duke shmangur plotësisht bisedën. Kjo i mban gjërat statike.

Në një bisedë TED për krijimin e mundësive, Tanya Menon thekson se si zgjerimi i rrjetit tonë social mund të krijojë mundësi pune, të na hapë ide të ndryshme dhe të na lejojë të kemi akses në burime të reja. Shumica e mundësive të punës vijnë nga kontaktet e reja, në krahasim me njerëzit me të cilët jemi më të afërt.

Sigurisht, ka pak ankth kur devijoni nga rutina juaj, por ia vlen kur merrni parasysh mundësitë.

  1. Flisni të vërteta të pakëndshme për të provokuar ndryshim

Ju kujtohet të keni qenë në një grup dhe të keni dëgjuar dikë të thotë diçka kaq të gabuar, saqë mezi mund ta ndalonit veten të mos bënit një koment? Pse ndaluat? Ndoshta sepse nuk deshët të duronit shqetësimin për t’i bërë të tjerët të ndihen jo rehat, apo të shmangnit shqetësimin se do të mërziteshin me ju.

Lëvizja #MeToo ka inkurajuar njerëzit të flasin për padrejtësi të ndryshme. Kështu që edhe ju nuk duhet të shmangeni nga bisedat dhe të mos ngrini zërin kur e ndjeni të padrejtë. Ju mund të bëni një ndryshim. Hyrja në atë zonë jashtë rehatisë është çliruese. Do të ndiheni mirë të bëni të tjerët të mendojnë dhe të jeni pjesë e ndryshimit.

  1. Ndiqni ëndrrat tuaja për t’i arritur ato

Ka pothuajse vetëm një mënyrë për të arritur ëndrrat tuaja, dhe kjo është të ecni drejt tyre. Pavarësisht nëse është marrëdhënia që dëshironi, një karrierë më përmbushëse, apo ajo ngutja që mendoni se mund të kthehet në diçka të madhe, ju duhet të sakrifikoni rehatinë për t’i dhënë një mundësi.

Mund t’ju duhet të provoni diçka të re si takimet në internet dhe të përballeni me gjithë atë ankth rreth refuzimit të mundshëm. Mund t’ju duhet të filloni t’i largoni personat toksikë. Por kjo do t’ju sjellë disa hapa më afër ëndrrës suaj.

  1. Jini të sjellshëm dhe rrisni lumturinë tuaj

Mund të duket sikur të qenit i sjellshëm nuk do të thotë të dilni nga zona juaj e rehatisë. Ne shpesh i neglizhojmë automatikisht mirësitë e vogla, edhe pse ato shpesh vlerësohen thellësisht. Kur papritur e pyet dikë se si po i shkon dita ose buzëqesh kur ndërvepron me të, mund të shohësh kënaqësinë që kjo sjell dhe, nga ana tjetër, përjeton të njëjtën ndjenjë pozitive.

Lexoni: Si të menaxhoni emocionet tuaja për të marrë vendime më të mira?!

  1. Largohuni nga një situatë e pakëndshme dhe gjeni një të re

Të gjithë kemi mënyra për të qëndruar në një situatë të pakëndshme sepse thjesht jemi mësuar me të. Të bësh një ndryshim do të thotë të përballesh me shqetësimin e së panjohurës. Ju nuk e dini se çfarë do të ndodhë kur të hiqni dorë nga një ves afatgjatë ose të pranoni se thjesht nuk keni qenë të prerë të bëheni avokat pas tre viteve të shkollës në juridik. Ajo që dini është se qëndrimi po ju bën të mjeruar.

Alternativa është eksplorimi i një territori të panjohur, si dhe mundësitë e reja.

Kur hyni në atë kafene, në të cilën nuk shkoni kurrë, thjesht mund të takoni dashurinë e jetës suaj. Biseda e parë që keni me personin në zyrën poshtë mund të çojë në një njohje me redaktorin për romanin tuaj, atë që do të jetë bestseller. Do të takoni dikë tjetër, do t’i mbijetoni rehabilitimit, do të gjeni një karrierë tjetër.

Por vetëm nëse hyni në të panjohurën, jashtë zonës suaj të rehatisë.

/yourtango

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0