Si të menaxhoni emocionet tuaja për të marrë vendime më të mira?! - Business Magazine Albania

Si të menaxhoni emocionet tuaja për të marrë vendime më të mira?!

emocionet

Përdorni pyetjen e artë për të menaxhuar emocionet tuaja, për të marrë vendime më të mira dhe për të jetuar jetën me më pak keqardhje.

Ju doni të lini punën tuaj. Pas muajsh planifikimi të kujdesshëm, keni kuptuar se si të merrni guximin për ta bërë këtë. Dhe jepni dorëheqjen. Menjëherë, shefi juaj përpiqet t’ju bindë që të qëndroni, duke premtuar një rritje të madhe. Kjo është vërtet joshëse.

Këtu filloni të keni dyshime dhe ta mendoni edhe njëherë.

Lexoni: Vendimet nuk mësohen

Çfarë duhet të bëni?

Disa vjet më parë, mësova një praktikë që më ndihmon të marr kontrollin e emocioneve të mia në situata sfiduese si kjo, në mënyrë që të marr vendime më të mira.

Kërkon që të pyes veten në atë që më pëlqen ta quaj, “pyetja e artë”.

Pyetja e artë përfshin në fakt pesë pyetje në një:

Kur keni nevojë të merrni një vendim në rrethana emocionale, pyesni veten:

Si do të ndihem për këtë në:

  • një ditë?
  • një javë?
  • një muaj?
  • një vit?
  • 5 vite?

Arsyeja pse kjo pyetje është e dobishme ka të bëjë shumë me mënyrën se si truri ynë përpunon emocionet.

Kur bëhet fjalë për funksione ekzekutive të nivelit më të lartë (siç është kapaciteti për të planifikuar, organizuar dhe ushtruar vetëkontroll), ne zakonisht angazhojmë lobin (et) frontal, pjesën më të madhe të trurit. Por kur ndiejmë një lloj kërcënimi emocional, një pjesë tjetër e trurit e njohur si amigdala “rrëmben” trurin, shpesh duke rezultuar në një luftë, ose reagim të ngrirë.

Rrëmbimet emocionale mund të jenë të dobishme në situata të caktuara. Por ato mund të na bëjnë të themi ose bëjmë gjëra për të cilat pendohemi.

Pikërisht këtu hyn pyetja e artë.

Duke e detyruar veten të shihni se si ky vendim do të ndikojë në të ardhmen tuaj, ju tërhiqeni nga përdorimi i amigdalës tuaj dhe ri-angazhoni lobin tuaj frontal.

Lexoni: Si të merrni vendime të zgjuara gjatë një periudhe kaosi?

Për shembull, le të kthehemi në skenarin në fillim.

Para se të bini dakord me ofertën e shefit tuaj, ju pyesni veten:

Si do të ndihem për këtë brenda një dite?

Mjaft mirë. Është mirë të di që puna ime vlerësohet këtu.

…një jave?

Jo keq. Koha për të planifikuar se si të shpenzoj rritjen time.

…një muaj?

Hmm Paratë shtesë janë të mira, por as nuk jam i sigurtë nëse ia vlen.

…një vit?

Uh Unë e urrej këtë punë.

…5 vite?

Nuk mund ta besoj që nuk e kam filluar kurrë atë biznes. Ku do të isha tani nëse do ta bëja?

Sigurisht, përfitimet e pyetjes së artë nuk janë të kufizuara në jetën tuaj profesionale.

Për shembull, le të themi se jeni në një marrëdhënie të shkëlqyeshme që ju bën të lumtur. Ju dhe personi tjetër keni momentet tuaja, si të gjithë. Por sot është një ditë e keqe për të dy ju. Partneri juaj bën një vërejtje të prerë dhe ju tundoheni të përgjigjeni me diçka që e dini se do ta dëmtojë.

Para se ta bëni këtë, pyesni veten:

Si do të ndihem për këtë brenda një dite?

Jo mirë, por ai e meritonte.

…një jave?

Uau. Kjo është zënka më e gjatë që kemi pasur ndonjëherë.

…një muaj?

Ndoshta nuk duhet të kisha thënë atë që thashë.

…një vit?

Nuk mund ta besoj që po ndahemi.

…5 vite?

Do të doja të kthehesha pas në atë ditë.

Sigurisht, të gjithë kemi bërë gabime. Dhe nuk duhet të ndaleni në të kaluarën.

Lexoni: 7 shkaqe të zakonshme të vendimeve të gabuara për të cilat nuk mendoni sa duhet

Por kjo është ajo që e bën pyetjen e artë kaq të veçantë: Ju jep një paraqitje të shkurtër në të ardhmen … kështu që ju mund të keni një shans “të dytë” në të tashmen.

Pra, herën tjetër kur të përballeni me një vendim emocional, përdorni pyetjen e artë për:

Menaxhuar emocionet tuaja.

Marrë vendime më të mira.

Dhe për të jetuar me më pak keqardhje.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0