Vendimet nuk mësohen - Business Magazine Albania

Vendimet nuk mësohen

Vendimet

Nuk ka klasë të quajtur “vendimmarrje”. Marrja e vendimeve të drejta nuk është një aftësi, por më tepër një seri mjetesh dhe kornizash. Ajo që i dallon vazhdimisht vendimmarrësit e mirë nga ata të dobët është një seri e kornizave dhe mjeteve të ndryshme mendore.

Shumica prej nesh veprojnë si një marangoz me vetëm një çekiç. Për një marangoz, çdo problem duket si një gozhdë. Pavarësisht nga puna, ne nxjerrim çekiçin dhe përpiqemi ta bëjmë atë të funksionojë. Ndërsa një çekiç mund të kryejë shpesh punën, krijohet një kosto. Një vendim i dobët mund të kushtojë jetë, të ndikojë në vendin ku ndodhemi, apo edhe të fillojë një luftë. Një “çekiç” nuk është i mjaftueshëm, prandaj duhen akoma më shumë mjete.

Për të mbushur kutinë e mjeteve “mendore”, shikoni rreth organizatës tuaj dhe gjeni disa mentorë. Bëjuni pyetje të bezdisshme dhe përpiquni të mësoni sa më shumë prej tyre. Kthehuni në universitet për të marrë një MBA. Lexo gjithçka që mundesh për marrjen e vendimeve dhe mjetet që duhen për të zhvilluar.

Falë internetit, nuk je më i kufizuar në organizatën ose universitetin tënd. E gjithë bota ishte në dispozicionin tënd. Mund të gjesh mësuesit më të mirë në botë, të mësosh mjetet dhe kornizat e tyre dhe t’i shtosh ato në kutinë tënde të mjeteve mendore.

“Sa më shumë plakesh, aq më shumë kupton se sa lloje njerëzish inteligjent ka. Ka shumë njerëz të zgjuar, por dhe budallenj”.

-Jeff Bezos

Mendja është makinë për përputhjen e modeleve.

Mendja punon si një makinë. Modelet mendore janë pjesë e njohurive që përfaqësojnë një koncept. Graviteti është një model. Kështu është edhe mendimi, përmbysja dhe entropia probabiliste. Modelet mendore formojnë mënyrën se si mendoni, si i qaseni problemeve dhe si identifikoni informacionin që ka rëndësi dhe injoroni atë që nuk ka. Modelet mendore në kokën tuaj janë aftësitë tuaja njohëse. Mendoni për gjendjen e jetës, karrierën, biznesin, marrëdhëniet kryesore, çdo gjë që ka të bëjë me ju.

Jo të gjitha vendimet kanë rëndësi. Shumica e vendimeve, si p.sh., çfarë të veshësh, janë të parëndësishme. Pasojat e këtyre vendimeve nuk kanë rëndësi. Megjithatë, disa vendime janë kritike – ato ndryshojnë jetën tonë. Pavarësisht se kujt t’i besosh, ku të jetosh, apo martesa, këto vendime jehojnë për vite me radhë. Megjithatë, shumica prej nesh nuk ka aftësitë e duhura për të menduar përmes këtyre problemeve. Si rezultat, ne shpesh biem përsëri në listën pro-con, ku ju rendisni të gjitha gjërat pozitive që ndodhin nga njëra anë dhe gjërat negative nga ana tjetër. Ndërsa është e dobishme kur vendosni se çfarë të hani për drekë, lista pro-con vjen me shumë pika të verbëra.

“Unë e konsideroj si një humbje kohe për të kaluar kalvarin e ngadaltë dhe të dhimbshëm të konstatimit të gjërave për veten, nëse këto gjëra, të njëjta, janë konstatuar dhe vënë në dispozicion nga të tjerët.”

—Thomas Edison

FSBLOG

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0