Jo të gjithë dinë të menaxhojnë paratë

Jo të gjithë dinë të menaxhojnë paratë

Jo të gjithë dinë të menaxhojnë paratë

E prisni me padurim mesazhin e bankës “I nderuar klient, paga juaj u kreditua…”? Shqetësoheni se ndoshta karta me të cilën bëni blerje mund “t’ju lërë në baltë”? I doni shumë paratë, por menaxhimi i tyre ju krijon ankth.

Disa njerëz nuk i kanë marrëdhëniet mirë me paratë. Ja disa nga arsyet pse:

1. Je një blerës impulsiv

Ke kaluar një javë të keqe? Sigurisht një palë këpucë të reja apo një buzëkuq, të cilin nuk do t’a përdorësh asnjëherë mund të të relaksojë. Por, të shpenzosh për t’u ndjerë mirë është gjithmonë një ide e keqe.
Nëse ke lindur një fëmijë dhe nuk të pëlqen më trupi yt, atëherë një bojë e re flokësh dhe një trajtim pedikyr nuk do ta zgjidhin problemin. lumturia do të zgjasë një apo dy ditë. Nëse e urren punën tënde dhe ke blerë pafund video-lojëra për t’u argëtuar gjatë pushimit, kjo nuk do t’i bëj orët e punës tënde më të bukura.

Lexo edhe:Ja se kush është biznesi i preferuar i shqiptarëve dhe arsyeja pse!

2. Je i papërgatitur apo dembel

Në çdo kafe më shoqërinë ofrohesh të paguash. Nuk preferon të hash në shtëpi, sepse ke para në xhep ndaj restorantet apo ushqimi i shpejtë është zgjidhja më e mirë. Zgjedhje të tilla janë ato që “e dobësojnë” kuletën tuaj. Nëse mund t’i përballoni, nuk ka asgjë të keqe, por nëse buxheti juaj mbaron 2 javë para rrogës së rradhës, atëherë duhet të filloni të bëni disa llogari.

3. Ke patur modele të këqija në menaxhimin e parave

Ndoshta prindërit e tu kanë qenë shumë keq me lekët dhe këtë zakon të keq e kë mësuar prej tyre. Është e vështirë të ndryshosh këtë sjellje kur je brumosur me të që në vogëli. Por, nëse do ta shohësh veten në një situatë më të mirë financiare, duhet të harrosh çfarë ke mësuar dhe t’ia nisësh nga e para. Fatmirësisht nuk është asnjëherë vonë për të mësuar aftësi menaxhuese të mira me paratë.

4. Nuk ke patur asnjë model

Ndoshta askush nuk të ka mësuar aftësitë bazike të menaxhimit të parave. Prindërit shpesh besojnë se po ju bëjnë fëmijëve një nder duke mos i ekspozuar ndaj sjelljeve të ndryshme që njerëzit kanë me lekët. E kuptueshme, por jo detyrimisht një zgjedhje e mirë. Ndonjëherë familjet duhet të shtrëngojnë rripin për t’ia dalë edhe në ditët më të vështira dhe nuk është gabim t’u shpjegoni fëmijëve pse ata nuk mund të shkojnë në kinema këtë fundjavë.

5. YOLO

Të jetosh momentin do të thotë adrenalinë, por jo e ardhme e mirë. Edhe pse paratë nuk mund t’i marrim me vete kur largohemi nga kjo botë, kursimet nevojiten edhe për t’i shërbyer vetes në moshë më të madhe (mund të mos duket shumë larg, por është e habitshme se sa shpejt fluturon koha dhe një ditë zgjohesh 40 vjeç).

6. Ju keni vërtet fat të keq (ose të afërm të këqinj)
Jo të gjithë në një situatë të keqe financiare arritën atje përmes zakoneve të këqija. Më ndodh që një çift vazhdimisht përfundon duke i zbrazur kursimet e tyre sepse familjet e tyre janë financiarisht të papërgjegjshme dhe ata e gjejnë veten që duhet të shpëtojnë vëllezërit e motrat harxhuese ose prindërit me sfida mjekësore. Faturat mjekësore janë shkaku kryesor i falimentimit në SHBA; edhe njerëzit me sigurim shëndetësor mund të përfundojnë duke humbur të gjitha kursimet e tyre në trajtime të shtrenjta. Edhe Medicare dhe Medicaid nuk mbulojnë koston e plotë të shumë trajtimeve – nëna ime kohët e fundit kaloi kimioterapinë dhe rrezatim për të trajtuar kancerin dhe do të kishte paguar shumë më tepër nga xhepi nëse nuk do të kishte blerë sigurim shëndetësor shtesë për të mbuluar atë Medicare nuk do.

/WiseBread

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0