A duhet fëmijët të dalin jashtë shtetit për përvojën e vërtetë të universitetit? - Business Magazine Albania

A duhet fëmijët të dalin jashtë shtetit për përvojën e vërtetë të universitetit?

A duhet fëmijët të dalin jashtë shtetit për përvojën e vërtetë të universitetit?

Univesiteti është një kohë e paharrueshme për shumicën prej nesh – këtu ne arrijmë veten tonë, fillojmë të gdhendim shtigje unike dhe të krijojmë kujtime dhe marrëdhënie të qëndrueshme. Shumë të rritur kujtojnë me dashuri vitet e tyre të universitetit, duke e çmuar lirinë, pavarësinë,  dhe argëtimin.

Por a është kjo përvojë e rezervuar për ata që ndjekin shkollat jashtë shtetit? A duhet të fillojë në një dhomë konvikti larg, apo a mund të kenë fëmijët të njëjtën përvojë transformuese duke ndjekur një kolegj brenda shtetit apo edhe duke jetuar në shtëpi?  Le ta eksplorojmë këtë më tej.

Ripërcaktimi i përvojës së universitetit
Le të përcaktojmë së pari “përvojën e vërtetë të universitetit”. Ai përfshin tre komponentë themelorë: studentët që jetojnë në mënyrë autonome, duke krijuar lidhje të reja përtej lidhjeve të fëmijërisë dhe duke lundruar në pavarësinë e tyre përmes vendimmarrjes së vetëdrejtuar dhe mësimit nga gabimet. Kur marrim parasysh këto elemente, bëhet e qartë se studentët mund të përjetojnë atë udhëtim të veçantë transformues të kolegjit pa bërë qindra kilometra mes tyre dhe prindërve të tyre. Në fakt, ndonjëherë studentët ende mbështeten te prindërit e tyre edhe kur janë larg me qindra milje.

Lexo edhe:Emergjencë në Samsung: Bëhet e detyrueshme java e punës 6-ditore për drejtuesit

Mjedisi i kampusit është një përvojë e re për të gjithë, pavarësisht nga universiteti. Ndjenja e habisë dhe entuziasmit është e dukshme për çdo student që hedh hapat e parë në kampus. Ata janë të rrethuar nga bashkëmoshatarë me prejardhje të ndryshme, secili me historitë, perspektivat dhe aspiratat e veta. Kampusi është një qendër aktiviteti, me klube, organizata dhe ngjarje të panumërta që ofrojnë interesa të ndryshme. Qoftë bashkimi me një ekip sportiv, pjesëmarrja në një festival kulturor ose vullnetarizmi për një kauzë, kampusi është gjithmonë i zhurmshëm dhe studentët kanë shumë mënyra për t’u përfshirë.

Përparësitë e qëndrimit afër shtëpisë
Qëndrimi më afër shtëpisë për universitet ka disa përparësi. Një përfitim i madh për të ndjekur një kolegj brenda shtetit është kostoja. Kostot e shkollimit rriten nga disa mijëra në 40,000 dollarë kur ndiqni një shkollë jashtë shtetit. Kjo është veçanërisht e rëndësishme duke pasur parasysh “ngërçin e vitit të parë”, ku disa studentë përfshihen në entuziasmin e lirisë së re. Ata mund të mos i marrin aq seriozisht akademikët dhe duhet të rimarrin kurse, duke e zgjatur shkollimin e tyre me një vit apo më shumë dhe, në këtë mënyrë, duke rritur kostot për familjet e tyre. Nga ana tjetër, me shkollimin brenda shtetit, studentët mund të përfitojnë nga kostot më të ulëta gjatë dy viteve të para të kolegjit dhe më pas të transferohen në një shkollë jashtë shtetit për të vazhduar të jetojnë ëndrrën e universitetit për vitet e tyre të fundit.

Qëndrimi më afër shtëpisë gjithashtu mundëson një tranzicion më të qetë në përgjegjësitë dhe sfidat e jetës së universitetit. Kjo mund të jetë veçanërisht e vlefshme për ata që janë introvertë ose që nuk kanë pasur përvojë të gjerë të jetesës së pavarur. Inkurajimi i fëmijës suaj që të bëhet i pavarur dhe të lërë rehati pas është thelbësore, por shtyrja e tij për të jetuar vetëm në një shtet tjetër mund të jetë shumë shpejt. Ndjekja e një shkolle më afër shtëpisë do t’i lejojë ata të dalin gradualisht nga zona e tyre e rehatisë me ritmin e tyre, me mbështetjen emocionale të familjes aty pranë kur ndihen të dërrmuar. Për më tepër, ndërsa shkollat ​​jashtë shtetit të Ivy League mund të ofrojnë më shumë diploma globale, studentët që shpresojnë të fillojnë karrierën e tyre në bazën e tyre shtëpiake mund ta kenë më të lehtë të lidhen dhe të kenë akses në mundësitë përkatëse të karrierës duke ndjekur një kolegj brenda shtetit. Për të vendosur se cili opsion është më i miri për fëmijën tuaj dhe i realizueshëm për ju financiarisht, është e rëndësishme t’i bëni këto biseda seriozisht dhe së pari të kuptoni nevojat dhe qëllimet e fëmijës suaj.

Vendosja e kufijve: Çelësi i përvojës së universitetit
Në një shënim të fundit, pavarësisht nëse fëmija juaj lëviz mijëra milje larg ose qëndron në shtëpi, e vetmja mënyrë që ata të kenë vërtet atë përvojë eksploruese të universitetit është nëse respektoni pavarësinë e tyre dhe vendosni kufij të shëndetshëm. Ndërsa mund të jetë sfiduese t’i shikosh ata të largohen nga foleja, dhënia e lirisë për të përqafuar plotësisht këtë pjesë të jetës së tyre është thelbësore për rritjen e tyre. Është e rëndësishme t’i lejoni ata të bëjnë gabimet e tyre, ndërsa u tregoni se jeni aty për t’i mbështetur nga larg, edhe nëse janë vetëm në dhomën tjetër. Krijo këtë distancë duke shmangur mikromenaxhimin e vendimeve të tyre dhe duke i rezistuar dëshirës për t’i kontrolluar vazhdimisht ato. Besojini fëmijës tuaj për të lundruar në përvojën e tij të universitetit dhe për të zbuluar potencialin e tyre të vërtetë si të rritur të pavarur dhe në zhvillim.

entrepreneur

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0