7 arsye pse duhet të lexoni më shumë libra - Business Magazine Albania

7 arsye pse duhet të lexoni më shumë libra


Një në katër amerikanë të anketuar në një studim të ri tha se nuk kanë lexuar asnjë libër brenda 12 muajve të fundit. Në të kundërt, statistikat tregojnë se CEO kryesorë lexojnë katër deri në pesë libra në muaj. Shumë CEO ia atribuojnë suksesin e tyre leximit.

Lexoni: 8 LIBRAT QË SIPAS RICHARD BRANSON TË GJITHË DUHET TI LEXOJNË

Më poshtë Business Magazine ju jep 7 përfitime të njohura të leximit:

  1. Leximi mund të rrisë njohuritë.
  2. Leximi mund t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të reduktoni stresin.
  3. Leximi mund të ndihmojë në parandalimin e përparimit të Alzheimer dhe Dementia
  4. Leximi mund t’ju bëjë një shkrimtar më të mirë.
  5. Leximi mund të përmirësojë fjalorin tuaj.
  6. Leximi mund të përmirësojë fokusin tuaj.
  7. Leximi mund të të ndihmojë të bëheni një mendimtar më i mirë kritik.

Pra, nëse jeni duke u përpjekur të lexoni një numër të caktuar librash për të arritur qëllimin e këtij viti, ose thjesht dëshironi të bëni diçka ndryshe me kohën tuaj, nuk është kurrë tepër vonë për të lexuar më shumë libra. Nëse jeni duke luftuar me leximin, filloni duke lexuar nga pak. Lexoni një ose dy faqe në ditë. Ashtu si çdo zakon i mirë, është e rëndësishme që të mos e mbysni veten në fillim. Ndërtoni momentin me kalimin e kohës dhe do të lexoni më shumë libra para se ta kuptoni.

burimi: thethriveglobal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0