6 tipare të personalitetit që gratë më të suksesshme kanë të përbashkët - Business Magazine Albania

6 tipare të personalitetit që gratë më të suksesshme kanë të përbashkët

personalitetit

Nëse e keni lexuar librin e Sheryl Sandberg “Lean In: Women, Work, and the Will to Lead” dhe të citoni paragrafë nga #GirlBoss të Sophia Amoruso, mund të jeni të interesuar në këtë studim që pretendon se ka gjetur gjashtë tiparet e personalitetit që kanë të përbashkëta të gjitha femrat e suksesshme.

Faqja e internetit e Lean In e përshkruan librin dhe lëvizjen si “dua një botë ku njerëzit e çdo gjinie mund të ndjekin ëndrrat e tyre pa paragjykime ose pengesa të tjera. Atje ku vajzat rriten të jenë udhëheqëse të sigurta dhe elastike. Aty ku më shumë gra drejtojnë kompani dhe vende.” Ata vazhdojnë duke thënë, “ne jemi të shtyrë nga besimi se shoqëria dhe ekonomia jonë do të ishte më mirë nëse gratë dhe vajzat do të vlerësoheshin si të barabarta me burrat dhe djemtë.”

Lexoni: Sipas një studimi femrat kanë një kujtesë më të mirë se meshkujt

Caliper, një firmë këshilluese globale për menaxhimin, filloi të zbulojë karakteristikat kryesore duke studiuar një grup prej 85 grash që ishin të gjitha në pozicione të larta drejtuese. Secila drejtuese bëri një test personaliteti dhe iu përgjigj një sërë sondazhesh në lidhje me sukseset.

Me këtë vlerësim të barabartë në mendje, këto drejtuese iu përgjigjën pyetjeve se si i udhëheqin kompanitë e tyre.

Hulumtimi zbuloi se gjashtë tiparet më të zakonshme që ndahen mes grave të suksesshme profesionalisht janë:

  • Vetëbesimi
  • Agresiviteti
  • Empatia
  • Forca në karakter
  • Toleranca ndaj stresit
  • Energjia

Sipas një shpjegimi që Caliper dha, rezultatet e studimit nënkuptojnë që femrat e suksesshme janë të drejtpërdrejta në stilin e tyre të komunikimit, mund të çojnë projekte përpara, mund të kuptojnë dhe lidhen me ndjenjat e të tjerëve, janë komode në mjedise me stres të lartë dhe janë entuziaste për punën e tyre.

Nga ana tjetër, cilësitë që mund të ngadalësojnë suksesin u zbuluan gjithashtu në studim. Me sa duket, gratë që kujdesen shumë për atë që njerëzit e tjerë mendojnë për to, ka të ngjarë të luftojnë në rolet drejtuese.

Rezultatet e studimit nuk janë aspak marramendëse, duket qartë se ju duhet të jeni në gjendje të qëndroni me këmbë në tokë, të jeni të lumtura për karrierën tuaj dhe të mos bini pre e presionit nëse doni të ngjisni shkallët e karrierës, por sigurisht që është një kujtesë e dobishme për ato që luftojnë me ndonjë ose të gjitha këto tipare.

Lexoni: 10 shprehje frymëzuese nga femrat që kanë udhëhequr botën

Duhet shumë për të marrë përgjegjësinë dhe drejtuar e jo më të udhëhiqni një kompani. Por, ne të gjithë mund të jemi në krye të kompanive, duhet vetëm ta dëshirojmë atë. Siç thotë Lean In, “së bashku, ne mund ta bëjmë punën të funksionojë për gratë në një mënyrë që nuk ka ndodhur kurrë më parë”.

Pra, le ta bëjmë! Pavarësisht nga tiparet e personalitetit, nëse do të jesh udhëheqëse duhet dëshirë dhe vullnet i brendshëm për të drejtuar dhe marrë kontrollin. Varet nga ju që ta zotëroni atë.

/yourtango

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0