Sipas një studimi femrat kanë një kujtesë më të mirë se meshkujt


Kur bëhet fjalë për kujtesën, duket sikur femrat kanë superfuqinë t’i kujtojnë të gjitha. Ato kujtojnë se kush tha çfarë, se ku partneri i tyre ka lënë këmishën e tij dhe çfarë kanë porositur në restorant 3 muaj më parë. Dhe shkenca ka vërtetuar se femrat me të vërtetë kanë një aftësi më të mirë për të memorizuar njerëz, vende dhe emocione. Ndonjëherë duket sikur femrat dinë gjithçka dhe bëhen vërtet shpëtimtare kur dikush ka nevojë për një informacion të rëndësishëm.

Lexoni: E ardhmja është rozë – Suksesi i grave mes një rrugëtimi të mundimshëm

BusinessMag në këtë artikull ju sjell një studim mjaft interesant dhe rezultatet që kanë dalë prej tij.

  • Ekzistojnë dallime konjiktive gjinore

Gratë bëjnë shaka se burrat e tyre nuk do të dilnin nga shtëpia nëse nuk do të ishte për to pasi nuk do të gjenin asnjë nga rrobat që do u duheshin për t’u përgatitur për punë. Dhe hulumtimi vërteton se në këtë rast mund të ketë një të vërtetë këtu. Psikologët zbuluan se mënyra se si burrat dhe gratë i mbajnë mend gjërat është e ndryshme. Gratë kanë memorje më të mirë episodike që i ndihmon ato të mbajnë mend njerëzit, vendet e objektet dhe bisedat që kanë bërë, shumë më qartë.

  • Gratë janë më të mira me fjalët

Për ta vërtetuar këtë supozim të vërtetë, studiuesit e Institutit Karolinska analizuan 617 studime nga 1973 deri në 2013 me mbi 1.2 milionë pjesëmarrës në total. Ata arritën në përfundimin se gratë kanë aftësi njohëse më të mira kur bëhet fjalë për të kujtuar informacionin verbal. Gratë mund të kujtojnë më mirë fjalët, tekstet, bisedat dhe filmat. Ato gjithashtu lehtë spikatin objektet dhe e dinë saktësisht se ku vendosen disa gjëra.

  • Ato i mbajnë mend të gjitha bisedat

Studiuesit nga Kolegji i Ekologjisë Njerëzore të Cornell bënë një eksperiment tjetër. Ata u dërguan pjesëmarrësve 3 mesazhe gjatë javës duke u kërkuar atyre të përshkruanin 30 minutat e fundit në sa më shumë detaje të ishte e mundur. Në fund të javës, ata u kërkuan pjesëmarrësve të ndanin me ta detajet që u kujtoheshin nga këto ngjarje. Gratë thanë më shumë kujtime që ishin më të orientuara nga shoqëria. Ato i kushtonin më shumë vëmendje njerëzve, emocioneve dhe bisedave që kishin bërë në krahasim me burrat.

Lexoni: Reklama e re e Nike, është një letër vizuale fymëzuese për të gjitha femrat

  • Por burrat kanë një sens të jashtëzakonshëm drejtimi

Sidoqoftë, edhe burrat kanë pikat e tyre të forta. Studiuesit arritën në përfundimin se burrat janë më të mirë në kujtimin e informacionit që është i lidhur me përpunimin hapësinor. Është më e lehtë për ta të kujtojnë imazhe abstrakte dhe kanë një sens më të mirë drejtimi. Burrat janë të mirë në sensin e orientimit dhe është më lehtë për ta të gjejnë rrugën nga një vend në tjetrin.

/brightside

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale