5G tashmë po na mëson se çfarë do të duam nga 6G - Business Magazine Albania

5G tashmë po na mëson se çfarë do të duam nga 6G

6G

Shumica prej nesh ende po mësojnë rreth 5G, por disa lojtarë kryesorë të teknologjisë janë në zhvillimin e 6G. Qualcomm, një forcë e madhe në teknologjinë wireless, është një prej tyre dhe kreu i lajmeve në CNET, Roger Cheng kohët e fundit bisedoi me drejtuesit dhe inxhinierët atje për gjeneratën e ardhshme të wireless-it. Apple, Google dhe LG janë gjithashtu anëtarë të një grupi pune 6G.

6G është parashikuar si një ndërlidhje e vërtetë e lidhjes wireless në gjithçka rreth nesh me mbulimin e rrjetit dhe disponueshmërinë e bandwidth, aq të lehtë sa ne nuk duhet të shqetësohemi për to. Kjo është një detyrë që 5G mund të fillojë ta përmbushë. “Të gjithë sensorët e ndryshëm që ne presim (të lidhen) me 5G do të jenë shumë më tepër me 6G dhe gjithçka do të jetë duke folur me njëri-tjetrin në një përpjekje për ta bërë jetën tuaj më të lehtë,” thotë Cheng.

Lexoni: Rruga drejt Realitetit Artificial, risitë teknologjike në të ardhmen falë 5G

Kjo tregon që 6G do të duhet të shkallëzohet, nga lidhjet që kanë nevojë për bandwidth të madh si shërbimi i ISP-së në shtëpi deri te pajisjet që kanë nevojë për një sasi të vogël për të raportuar presionin ose temperaturën.

Një fushë tjetër ku 6G mund të heqë dorë nga 5G është mbulimi. Një nga gjërat e qarta të 6G do të ishte mbivendosja e mbulimit dhe bandwidth pa kompromis.

Cheng kujton se “e gjithë kjo është ende një lloj teorie. Kushdo që flet se si do të duket në të vërtetë 6G po ju shet diçka që nuk duhet ta blini”. Por ajo ende krijon një të ardhme interesante për të menduar.

/cnet

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0