5 njoftimet më të mëdha të Zuckerberg gjatë konferencës F8 të zhvilluar nga Facebook - Business Magazine Albania

5 njoftimet më të mëdha të Zuckerberg gjatë konferencës F8 të zhvilluar nga Facebook


Mark Zuckerberg po shfrytëzon konferencën vjetore F8, të organizuar nga Facebook për të rifituar besimin e humbur në komunitetin e programuesve dhe përdoruesve të rrjetit të tij social.

Drejtori Ekzekutiv kaloi një moment të shkurtër duke u bërë thirrje zhvilluesve për të vazhduar ndërtimin dhe përdorimin e aftësive të tyre për t’i sjellë njerëzit së bashku. Për ta bërë këtë, kompania zbuloi disa përditësime që vijnë në formacionin e produktit të saj, duke përfshirë aplikacionin kryesor Facebook, Instagram, Oculus dhe WhatsApp.

Facebook dating po vjen

Facebook është tashmë një kombinim i disa shërbimeve që përdorim sot në internet dhe mesa duket rrjeti social po vjen me një funksionalitet për takimet ashtu sikur Tinder. Zuckerberg njoftoi se Facebook së shpejti do të ofrojë një funksionalitet takimesh që u lejon njerëzve të gjejnë persona në grupet e brendshme apo eventet që ju interesojnë të ndjekin. Ky funksionalitet do t’i lejojë njerëzit të komunikojnë me njëri-tjetrin duke përdorur vetëm emrat e tyre dhe të fillojnë biseda që janë të ndara nga aplikacioni kryesor Facebook apo Messenger.

Facebook nuk tha se kur do të lançohet ky funksionalitet, por vetëm pak minuta pas njoftimit, kompania Tinder dhe OkCupid pësuan një rënie të ulët të aksioneve deri në 20% në kohën që ky artikull u publikua.

Oculus Go

Kufjet e pavarura të realitetit virtual prej $ 199 nga Facebook janë tani në dispozicion për blerje pasi Amazon ka dërguar paraprakisht porosi para lançimit zyrtar. Oculus Go i ri do të mbështesë eksperiencat sociale si Watch Party, lojërat multiplayer, madje edhe shfaqje të drejtpërdrejta si koncerte dhe teatri eksperimental.

Përveç kufjeve, tani do të ketë një qendër televizive Oculus për përdoruesit që të transmetojnë përmbajtje nga ESPN, Netflix, Showtime, etj. Disa nga këto shërbime kanë qenë në dispozicion përmes Hulu për disa kohë, por kjo risi do të shtojë më shumë opsione për ata që investojnë në këto kufje të reja.

Riorganizimi i Messenger

Facebook tashmë ka pranuar se ka lejuar që Messenger të bëhet jashtëzakonisht i ngarkuar pasi vendosi ta veçojë atë nga aplikacioni kryesor Facebook dhe tani, duket se është thjeshtuar – të paktën vizualisht. VP i Messenger, David Marcus thotë se riorganizimi i përgjithshëm është përqendruar për t’i bërë gjërat më të thjeshta dhe më të mira.

Të gjitha në Instagram Stories

Shumica e përditësimeve të Instagram sot shkojnë në funksion të veçorisë më të popullarizuar të aplikacionit: Stories. Së shpejti, përdoruesit do të jenë në gjendje të përdorin filtrat e fytyrës AR nga markat dhe influencuesit pa pritur që Instagram të publikojë të vetat.

Instagram po nxjerr në pah disa veçori të reja duke filluar nga sot, duke përfshirë integrimin e re të Stories me aplikacione si Spotify dhe GoPro dhe një platformë të re efektesh të kameras që do t’u mundësojë përdoruesve të krijojnë filtra fytyre, stile tekstesh dhe stickers.

Nëse po përdorni Spotify ose aplikacionin GoPro, mund të shtypni butonat përkatës për të dërguar përmbajtjen tuaj në Stories të Instagram. Ju mund të editoni dhe shtoni në historinë tuaj ose ta dërgoni atë si një mesazh të drejtpërdrejtë me dikë. Integrimi i Spotify ju lejon të ndani një foto me këngë, playliste ose albume që po dëgjoni aktualisht, me një link për të dëgjuar muzikën në Spotify.

Instagram po vazhdon gjithashtu të transformohet në një aplikacion të plotë të mesazheve, me veçori të reja të thirrjeve video që do të lejojnë gjithashtu konferenca grupore.

As WhatsApp nuk ngel pas, vjen me disa përditësime gjithashtu

Pas një momenti falënderues të themeluesit të WhatsApp, Jan Koum në lidhje me largimin e tij, Facebook vendosi të ndante histori rreth rëndësisë që WhatsApp ka në mbarë botën. Funksionaliteti i stories gjithashtu duket se po shkon mjaft mirë në WhatsApp: Facebook zbuloi se 450 milionë përdorues ndajnë një story në Daily WhatsApp. Përveç kësaj, 65 miliardë mesazhe dërgohen çdo ditë.

WhatsApp po sjell stickers, duke ndjekur hapat e aplikacioneve të tjera të mesazheve si Facebook Messenger. Gjithashtu do të lejojë që palët e treta të zhvillojnë koleksionet e tyre të stickers. Përveç këtyre WhatsApp sjell edhe funksionalitetin e thirrjeve video në grup.

burimi: The Verge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0