5 njoftimet më të mëdha të Zuckerberg gjatë konferencës F8 të zhvilluar nga Facebook


Mark Zuckerberg po shfrytëzon konferencën vjetore F8, të organizuar nga Facebook për të rifituar besimin e humbur në komunitetin e programuesve dhe përdoruesve të rrjetit të tij social.

Drejtori Ekzekutiv kaloi një moment të shkurtër duke u bërë thirrje zhvilluesve për të vazhduar ndërtimin dhe përdorimin e aftësive të tyre për t’i sjellë njerëzit së bashku. Për ta bërë këtë, kompania zbuloi disa përditësime që vijnë në formacionin e produktit të saj, duke përfshirë aplikacionin kryesor Facebook, Instagram, Oculus dhe WhatsApp.

Facebook dating po vjen

Facebook është tashmë një kombinim i disa shërbimeve që përdorim sot në internet dhe mesa duket rrjeti social po vjen me një funksionalitet për takimet ashtu sikur Tinder. Zuckerberg njoftoi se Facebook së shpejti do të ofrojë një funksionalitet takimesh që u lejon njerëzve të gjejnë persona në grupet e brendshme apo eventet që ju interesojnë të ndjekin. Ky funksionalitet do t’i lejojë njerëzit të komunikojnë me njëri-tjetrin duke përdorur vetëm emrat e tyre dhe të fillojnë biseda që janë të ndara nga aplikacioni kryesor Facebook apo Messenger.

Facebook nuk tha se kur do të lançohet ky funksionalitet, por vetëm pak minuta pas njoftimit, kompania Tinder dhe OkCupid pësuan një rënie të ulët të aksioneve deri në 20% në kohën që ky artikull u publikua.

Oculus Go

Kufjet e pavarura të realitetit virtual prej $ 199 nga Facebook janë tani në dispozicion për blerje pasi Amazon ka dërguar paraprakisht porosi para lançimit zyrtar. Oculus Go i ri do të mbështesë eksperiencat sociale si Watch Party, lojërat multiplayer, madje edhe shfaqje të drejtpërdrejta si koncerte dhe teatri eksperimental.

Përveç kufjeve, tani do të ketë një qendër televizive Oculus për përdoruesit që të transmetojnë përmbajtje nga ESPN, Netflix, Showtime, etj. Disa nga këto shërbime kanë qenë në dispozicion përmes Hulu për disa kohë, por kjo risi do të shtojë më shumë opsione për ata që investojnë në këto kufje të reja.

Riorganizimi i Messenger

Facebook tashmë ka pranuar se ka lejuar që Messenger të bëhet jashtëzakonisht i ngarkuar pasi vendosi ta veçojë atë nga aplikacioni kryesor Facebook dhe tani, duket se është thjeshtuar – të paktën vizualisht. VP i Messenger, David Marcus thotë se riorganizimi i përgjithshëm është përqendruar për t’i bërë gjërat më të thjeshta dhe më të mira.

Të gjitha në Instagram Stories

Shumica e përditësimeve të Instagram sot shkojnë në funksion të veçorisë më të popullarizuar të aplikacionit: Stories. Së shpejti, përdoruesit do të jenë në gjendje të përdorin filtrat e fytyrës AR nga markat dhe influencuesit pa pritur që Instagram të publikojë të vetat.

Instagram po nxjerr në pah disa veçori të reja duke filluar nga sot, duke përfshirë integrimin e re të Stories me aplikacione si Spotify dhe GoPro dhe një platformë të re efektesh të kameras që do t’u mundësojë përdoruesve të krijojnë filtra fytyre, stile tekstesh dhe stickers.

Nëse po përdorni Spotify ose aplikacionin GoPro, mund të shtypni butonat përkatës për të dërguar përmbajtjen tuaj në Stories të Instagram. Ju mund të editoni dhe shtoni në historinë tuaj ose ta dërgoni atë si një mesazh të drejtpërdrejtë me dikë. Integrimi i Spotify ju lejon të ndani një foto me këngë, playliste ose albume që po dëgjoni aktualisht, me një link për të dëgjuar muzikën në Spotify.

Instagram po vazhdon gjithashtu të transformohet në një aplikacion të plotë të mesazheve, me veçori të reja të thirrjeve video që do të lejojnë gjithashtu konferenca grupore.

As WhatsApp nuk ngel pas, vjen me disa përditësime gjithashtu

Pas një momenti falënderues të themeluesit të WhatsApp, Jan Koum në lidhje me largimin e tij, Facebook vendosi të ndante histori rreth rëndësisë që WhatsApp ka në mbarë botën. Funksionaliteti i stories gjithashtu duket se po shkon mjaft mirë në WhatsApp: Facebook zbuloi se 450 milionë përdorues ndajnë një story në Daily WhatsApp. Përveç kësaj, 65 miliardë mesazhe dërgohen çdo ditë.

WhatsApp po sjell stickers, duke ndjekur hapat e aplikacioneve të tjera të mesazheve si Facebook Messenger. Gjithashtu do të lejojë që palët e treta të zhvillojnë koleksionet e tyre të stickers. Përveç këtyre WhatsApp sjell edhe funksionalitetin e thirrjeve video në grup.

burimi: The Verge

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale