5 mënyra të thjeshta për t’u bërë një lider më i mirë - Business Magazine Albania

5 mënyra të thjeshta për t’u bërë një lider më i mirë


Të jesh një lider shumë i mirë mund të jetë e vështirë. Të jesh një lider më i mirë është e lehtë.

Lidershipi zakonisht mendohet si diçka më e vështirë sesa është në të vërtetë. Kjo nuk do të thotë se është e lehtë të jesh një lider i mirë, por ka disa mënyra të thjeshta për t’u përmirësuar dhe për t’u bërë një lider më i mirë, i cili nuk kërkon aftësi të mbinatyrshme dhe trajnime të shumta.

1. Ji pozitiv
Pozitiviteti ka një impakt të madh për të arritur majat e suksesit në projektet tona. Kur kemi një mungesë të pozitivitetit dhe shohim se diçka po dështon, ne stepemi dhe ngremë supet lart duke thënë: “E dija që do të ndodhte.” Nëse do të kemi një pamje pozitive për të ardhmen, ne do të jemi në gjëndje të ndryshojmë çdo gjë që dëshirojmë. Të qënurit pozitiv nuk të garanton suksesin por ajo çka është e sigurt është fakti që nëse lideri përcjell pozitivitet, ashtu do të bëjë dhe skuadra.

2. Gjej kohë për të dëgjuar
Të dëgjosh personat e tjerë është një nga mënyrat më të lehta për të treguar respekt dhe për të ndërtuar besim midis skuadrës dhe vetes tënde si lider. Nëse mund të shkoni më tej dhe të bëni disa pyetje, duke rritur impaktin, do të shihni qe do të krijohen benefite edhe më të mira.

3. Thuaj faleminderit
Mirësjellja nuk kushton asgjë por feedback-u mund të jetë shumë i vlefshëm. Ne të gjithë duam të ndihemi të vlerësuar dhe vetëm një “Faleminderit” mund të bëjë diferencën.

4. Jini vetvetja
Unë jam një person i cili beson shumë në fuqinë e lidershipit dhe ndonjëherë mendoj se njerëzit mendojnë shumë në lidhje më të. Kështu që vetëm jini vetvetja dhe bëjeni këtë gjë rregullisht. Asgjë nuk do të jetë më e lehtë sesa të jesh vetvetja.

E kuptoj që disa njerëz nuk kanë besim në veten e tyre dhe përpiqen të vendosin një imazh në atë se çfarë mendojnë se një lider është, por gjyshja ime thoshte gjithmonë: “Nëse je gjithmonë vetvetja, nuk do të të duhet të mbash mend kush po pretendoje të ishe,” dhe mendoj se kjo është një këshillë mjaft e vlefshme.

5. Bëj atë që thua se do të bësh
E fundit dhe me shumë mundësi më e rëndësisshmja, nëse lini një angazhim, përkushtojini atij angazhimi. Asgjë nuk e ndërton besimin me skuadrën tuaj më shpejt se kjo, dhe besimi është guri i themelit i një lidershipi të mirë.

Nëse ndiqni këto 5 sugjerime të thjeshta, do të përmirësoni lidershipin tuaj, do të krijoni marrdhënie më të mira me skuadrën tuaj dhe do ju ndihmojë ju për të arritur rezultate më të larta.

Burimi: Shkruar nga Gordon Tredgold dhe publikuar në inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0