5 këshilla për punën dhe karrierën nga novelistja e mirënjohur Toni Morrison


Toni Morrison, femra e parë me ngjyrë që fitoi çmimin Nobel në Letërsi dhe autorja e 11 romaneve, vdiq në moshën 88 vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi fjalësh që riformatuan kulturën Amerikane. Shkrimi i saj ishte një forcë e veçantë për të gjithë botën.

Në këtë artikull BusinessMag ju sjell disa fjalë të mençura që ajo ka dhënë në fjalime dhe intervista të ndryshme ndër vite.

Lexoni: Këshillat më të mira për personat që janë në prag të diplomimit

Mbi atë që babai i saj i mësoi për vlerën e punës

Një ditë, isha vetëm në kuzhinë me babin tim dhe po i tregoja për punën. I dhashë detaje, shembuj të asaj që më shqetësonte, megjithëse ai dëgjonte me vëmendje, nuk pashë ndonjë keqardhje në sytë e tij. … Ndoshta e kuptoi që ajo që unë doja ishte një zgjidhje për punën, jo një shpëtim prej saj. Sidoqoftë, ai mbushi një filxhan kafe dhe tha: ‘Dëgjo. Ti nuk jeton atje. Ti jeton këtu me njerëzit e tu. Shko në punë. Merr paratë e tua dhe hajde në shtëpi.’

Kjo ishte ajo që tha ai. Kjo ishte ajo që dëgjova:

  1. Sido që të jetë puna, bëje mirë – jo për shefin, por për veten tënde
  2. Ti e bën punën, jo ajo ty
  3. Jeta jote e vërtetë është me familjen tënde
  4. Ti nuk je puna që bën, ti je personi që je

“Unë kam punuar për të gjithë llojet e njerëzve, gjenitë dhe idiotët, të zgjuarit dhe të shurdhërit, personat me zemër të madhe dhe zemërngushtët. Unë kam pasur shumë lloje punësh, por që nga ajo bisedë me babain tim kurrë nuk kam konsideruar që niveli i punës të jetë masa e asaj që jam dhe kurrë nuk kam vendosur sigurinë e një pune mbi vlerën e shtëpisë.” – New Yorker, 2017

Mbi ritualin e saj të mëngjesit 

“Unë gjithmonë ngrihem dhe bëj një filxhan kafe ndërsa është akoma errësirë dhe pastaj pi kafen ndërkohë që po zbardh dita. … Shkrimtarët krijojnë të gjitha mënyrat për t’u përfshirë në një proces misterioz. Për mua, drita është sinjali i tranzicionit. Nuk ka të bëjë me të qënit në dritë, por me të qënit atje para se drita të arrijë.”

Në lidhje me mentorimin

“Unë u them studentëve të mi, që kur hyjnë në punët, duhet ta kuptojnë se puna e tyre e vërtetë është se nëse janë të lirë, duhet të bëjnë të ndihen të lirë edhe të tjerët. Nëse kanë ndonjë fuqi, atëherë detyra e tyre është të fuqizojnë edhe dikë tjetër.” – O, Magazina Oprah, 2003

Lexoni: Këshilla suksesi nga sipërmarrësja Valbona Begolli

Mbi çlirimin nga etiketimet

“Asnjë gjeneratë nuk ka një kontroll të plotë mbi imagjinatën dhe qëllimet e brezave pasues; jo nëse nuk pranoni ta lejoni të jetë kështu. Ju nuk duhet të pranoni median ose edhe etiketimet studimore për veten tuaj: Gjenerata A, B, C, X, Y, shumica, pakica, shteti i kuq, shteti blu; kjo kastë shoqërore ose ajo. Çdo heroinë e vërtetë shkëputet nga klasa e tij ose e saj – e lartë, e mesme dhe e ulët – në mënyrë që t’i shërbejë një bote më të gjerë.” – fjalimi në Rutgers, 2011

Mbi të qënit i pari

“Nëse gjeni një libër që me të vërtetë dëshironi ta lexoni, por ai nuk është shkruar akoma, atëherë duhet ta shkruani atë.”Ohio Arts Council Speech, 1981

burimi: HuffPost

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale