5 gjëra që nuk duhet të bëni kur jeni duke drejtuar një biznes të vogël


Mos nxitoni kur bëni një partneritet

Ndonëse dikush është miku juaj më i mirë, bashkëpunëtori apo ndonjë person tjetër i rëndësishëm nuk e kualifikon atë si kandidatin e duhur për të krijuar një biznes së bashku. Partneri më i mirë është zakonisht dikush, aftësitë dhe qasja e të cilëve janë të kundërta me tuajat. E para siguron që ju jeni në gjendje të mbuloni një terren shumë më tepër pa punonjës shtesë. E dyta mund të krijojë konflikte, por do t’ju detyrojë të mbroni instinktet tuaja të biznesit dhe eleminoni idetë dashakeqëse përpara se të harxhoni burimet.

Lexoni: Pesë mënyra për të rritur biznesin tuaj me Erasmus

Mos u dekurajoni

Drejtimi i një kompanie nuk është një qëllim, është një rrugëtim i gjatë, plot kthesa të papritura. Shijojeni procesin! Nëse qëllimi juaj nuk është që të fitoni para, por të keni një strategji të mirë, shanset janë që ju do të keni një karrierë sipërmarrëse afatgjatë përpara. Ju do të keni ulje dhe ngritje, ndoshta në të njëjtën javë apo edhe ditë. Ju do të fitoni klientë dhe do të humbni të tjerë për arsye të drejta dhe të padrejta. Kjo është e gjitha pjesë e një biznesi.

Mos harroni pse keni dashur të filloni një biznes

Nëse nuk është një pasion apo që të keni më shumë kontroll mbi kohën tuaj kushtuar familjes, pse e filluat këtë rrugëtim. Është e thjeshtë të dorëzoheni duke lënë gjithçka dhe të harroni pse keni dashur të filloni një biznes tuajin, por duhet të merrni parasysh se ndonjëherë sakrificat e përkohshme mund të jenë me të vërtetë të nevojshme, për të jetuar në pjesën tjetër të jetës shijen e ëmbël të fitores.

Mos u mundoni të bëni gjithçka vetë

Ndonjëherë përfshihemi aq shumë në kompaninë që krijojmë saqë mundohemi të mbulojmë gjithçka dhe e gjejmë veten të zhytur aq thellë në punë që nuk i kishim parashikur kurrë. Ato detyra vijnë me kurba të të nxënit dhe marrin kohë të vlefshme dhe energji – energji që mund të kishin shkuar në krijimin e strategjive për rritjen e biznesit.

Mos ndaloni së zhvilluari

Strategjia juaj, plani juaj i marketingut, tregu juaj i synuar – asgjë nuk është e ndarë me thikë. Bota po ndryshon gjithnjë e më shumë çdo ditë. Industria juaj ka gjasa të përjetojë një ndryshim, qoftë të lehtë apo monumental. Si një biznes i vogël, ju jeni në disavantazh, sepse burimet tuaja janë shumë më të kufizuara. Por ju keni një avantazh të paçmuar në aftësinë për të ndryshuar kursin dhe përshtateni shumë më shpejt se një organizatë e madhe.

Mënyra më e mirë për të mbetur të rëndësishëm është të mbani sytë hapur për ndryshimet që ndodhin, të mbani mendjen hapur ndaj ideve të reja dhe aftësistë tuaja të jenë fleksibël në bazë të ndryshimeve.

Gjithashtu shijoni rrugëtimin

Të paturit e një vizioni të qartë se ku doni të arrini është shumë e rëndësishme, por kjo nuk është gjithçka. Tregu, njerëzit, marrëdhëniet që krijoni janë pjesë e pandashme e gjithë rrugëtimit që ju mëson dhe zhvillon. Merrini gjërat me sportivitet dhe shijoni çdo gjë që ju vjen, madje edhe sfidat dhe vështirësitë që do të hasni.

Gjithashtu, sigurisht, mos kini frikë të bëni gabime!

burimi: Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale