Pesë mënyra për të rritur biznesin tuaj me Erasmus

Pesë mënyra për të rritur biznesin tuaj me Erasmus


SME-të përfaqësojnë 99% të bizneseve në Europë dhe kontribuojnë në 60% të punësimit të sektorit privat europian, duke krijuar 85% të vendeve të reja të punës. Prioritet i Komisionit Europian është rritja e mundësive të tyre për të përfituar edhe më shumë nga Tregu i Përbashkët.

Programi Ersamus synon të rifitojë frymën sipërmarrëse në Europë, të mbështesë bizneset e reja në fazat vendimtare të ciklit të jetës së tyre dhe t’i ndihmojë ata të rriten. Erasmus për sipërmarrësit e rinj, është një program ndërkufitar, që lehtëson shkëmbimin e përvojës sipërmarrëse dhe menaxheriale.

Dy aktorët kryesorë të kësaj lidhje janë sipërmarrësit e rinj dhe sipërmarrësit e suksesshëm. Por, nëse ende keni nevojë për një mendim, ju nevojiten pesë arsye bindëse për të rritur biznesin tuaj me Erasmus për sipërmarrësit e rinj.

Ersamus sjell ajër të pastër për biznesin tuaj

Dy koka janë më të mira se një. Dhe kur njëri tru është i ri dhe plot ide, zakonisht pritshmëritë janë gjithmonë inovative. Programi bazohen në  zhvillimin e projekteve, inovacion, shitjen dhe marketingun e kompanisë, apo hulumtimit të tregut dhe zhvillimin e mundësive të reja të biznesit. Sjellja e një të deleguari ndërkombëtar në bord mund të ndihmojë gjithmonë për të hapur mundësi të reja të tregut dhe lidhje ndërkufitare.

Siguron cilësi

Por, çfarë ndodh nëse ndërmerr diçka të re, e cila mund të më shkaktojë humbje kohe dhe burimesh? Asgjë për t’u shqetësuar! Ekziston një listë e madhe e mekanizmave të cilësisë për të siguruar që biznesi juaj të marrë atë që i nevojitet. Para së gjithash, gjithmonë mund të pranoni ose jo ndonjë kandidat të mundshëm dhe të keni kontakt të drejtpërdrejtë me të, para se të merrni vendimin tuaj. Së dyti, të dy do të duhet të punoni së bashku në një plan pune dhe të pranoni atë që ndihmon për të vendosur një bazë të përbashkët për të dyja palët, përveç organizatave ndërmjetësuese në nivel kombëtar.

Lexo: 5 Mënyra për të mos folur, por për të qenë një udhëheqës autentik

Nuk ka kosto shtesë
Nëse gjëja e fundit që ju nevojitet është një linjë ekstra buxhetore, nuk do të jeni të detyruar të kontribuoni ekonomikisht. Përveç kësaj, do të keni mundësi të keni një ndërgjegje të pastër pasi programi erasmus do të mbulojë shpenzimet e udhëtimit dhe të jetesës gjatë shkëmbimit të përvojës.

Është fleksibil
Koha për shkëmbim mund të luhatet nga një në gjashtë muaj.

Është i lehtë

Në fakt është e vërtetë. I gjithë procesi përfshin vetëm katër faza. Pritja e sipërmarrësit të ri në biznes mund të ketë një provë 2 javore. Pjesëmarrja kërkon që ju (si dhe sipërmarrësit e rinj) të regjistroheni dhe të aplikoni nëpërmjet regjistrimit online. Juve do t’ju kërkohet të kontaktoni një organizatë ndërmjetëse sipas zgjedhjes tuaj, e cila do të jetë përgjegjëse për aplikimin tuaj dhe pranimin e programit. Pasi të keni gjetur sipërmarrësin tuaj të ri ideal, do të punoni së bashku draftin e “Angazhimit ndaj cilësisë”, që përbëhet nga një përshkrim i projektit të punës, mësimit, objektivave, detyrave, përgjegjësive, rezultateve financiare, kushteve juridike dhe implikimeve ligjore të shkëmbimit.

Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0