5 arsye për t'u ngritur në orën 5 të mëngjesit nga Robin Sharma - Business Magazine Albania

5 arsye për t’u ngritur në orën 5 të mëngjesit nga Robin Sharma

5 të mëngjesit

Zgjimi herët ka përfitimet e veta dhe ata që lindin me diellin janë më mirë se ata që qëndrojnë natën deri vonë. Produktiviteti është një pjesë e madhe e jetës tuaj dhe ngritja në orën 5 të mëngjesit çdo ditë do t’ju ndihmojë vërtet t’i jepni përparësi.

Ka shumë këshilla dhe truke të ndryshme se si të bëhesh një person që zgjohet herët, por këtu janë pesë arsyet kryesore nga Robin Sharma që do t’ju ndihmojnë të kini produktivitet.

 1. Është thellësisht paqësore

Është një gjë e çuditshme: kur jashtë është errësirë ​​dhe qetësi, do të keni një ndjenjë të thellë paqeje. Shumë njerëz ndajnë këtë ndjenjë. Bota është e çmendur tani. Raportet e përditshme të lajmeve janë të mbushura me histori dhune dhe frike dhe teknologjia e ka bërë jetën tonë më të shpejtë dhe më të komplikuar në të njëjtën kohë.

Këto ditë, ne përpiqemi të gjejmë kohë për të qëndruar dhe për t’u ulur. Kjo ndodh, sepse nuk kemi kohë për veten tonë. Është një zakon i mirë të ngrihesh herët, të ulesh me veten për gjysmë ore dhe të fillosh ditën duke marrë pak kohë për të rindezur trurin.

Lexoni: Si të arrini suksesin duke u zgjuar herët? (Nëse nuk keni mundur deri tani)

 1. Do të rrisni vullnetin tuaj

Ka disa përfitime nga ngritja herët. Mund t’ju ndihmojë me vullnetin tuaj. Ata që zgjohen herët kanë treguar të jenë më proaktivë, produktivë dhe më të suksesshëm se ata që zgjohen vonë.

Personi mesatar në perëndim zgjohet në orën 7:00 të mëngjesit. Ata shpenzojnë rreth 70-90 minuta duke larë dhëmbët, duke bërë dush dhe duke ngrënë mëngjes. Pastaj shkojnë në punë.

Nëse zgjoheni në orën 5:00 të mëngjesit, do të keni 2 orë shtesë çdo ditë, 14 orë në javë dhe 60 orë në muaj.

Gjatë atyre orëve, ju mund të bëni gjithçka që lidhet plotësisht me ju. Për shembull:

 • Ju mund të punoni me diçka që ju pëlqen.
 • Mund të lexoni një libër.
 • Të bëni stërvitje & Yoga.
 • Të meditoni për 30 minuta.
 1. Mund të stërviteni për të qenë më në formë

Të gjithë e dinë se koha më e mirë për stërvitje është në mëngjes. Është shumë më e lehtë të shkosh për vrap ose në palestër herët në mëngjes, sesa natën ose pasdite.

Por askush nuk e bën, sepse ne jemi të përgjumur dhe të lodhur atëherë. Nëse jeni në palestër fizike, atëherë e dini se si është të ngrihesh herët në mëngjes për një seancë stërvitje.

Megjithatë, me kalimin e kohës, stërvitja në mëngjes po bëhet një gjë e së kaluarës. Në ditët e sotme, gjithnjë e më shumë njerëz po zgjedhin të punojnë gjatë natës.

Disa përfitime të stërvitjes në mëngjes:

 • Më pak shpërqëndrime.
 • Më shumë energji e përgjithshme.
 • Përqëndrim më i mirë.
 • Humor më i mirë.
 • Gjumë i përmirësuar.
 1. Është një kohë e bukur për të lexuar

Nëse ngriheni herët, dielli në mëngjes ndihet pak më i ngrohtë, ajri ka erë pak më të freskët se sa më vonë gjatë ditës. Dhe nëse ngrihesh para agimit, në fakt mund të lexosh një libër me atë dritë të bukur që hyn nga dritarja.

Bota është plot me shpërqëndrime dhe është e vështirë të gjesh kohë për të lexuar, por ky është shansi juaj. Pi pak kafe, zgjohu herët dhe fillo të lexosh.

Lexoni: Pse është e rëndësishme të rrezikoni herët në karrierën tuaj

 1. Do të shumëfishoni produktivitetin tuaj

“Sekreti i së ardhmes suaj është i fshehur në rutinën tuaj të përditshme.” Mike Murdoch

Po sikur të të thosha se mund të bësh 5 herë më shumë se njeriu mesatar? Nuk është një pyetje që fsheh diçka. Nuk është një truk. Është një e vërtetë.

Ti mundesh. Nëse do të zgjoheshit 2 orë para gjithë të tjerëve dhe do të punonit për ato 2 orë në mëngjes, para se dikush tjetër të jetë pranë dhe ndërprerjet të jenë në minimum, mund të bëni lehtësisht 5 herë më shumë se sa të prisnit më vonë gjatë ditë dhe të punonit gjatë orarit të rregullt të punës.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0