Pse është e rëndësishme të rrezikoni herët në karrierën tuaj


 

 

Gjatë gjithë karrierës tuaj, ju do të përballeni me dhjetëra, nëse jo qindra, rreziqe të mundshme si këto. Jo të gjithë do të jenë kaq të ndryshueshëm në jetë ose me profil të lartë.

Në përgjithësi, vendimet tuaja në këto situata duhet të ndryshojnë në varësi të personalitetit tuaj dhe situatës tuaj aktuale. Sa më mirë të jeni, aq më shumë rreziqe mund të përballoni. Nëse jeni një person që kërkon natyrisht rrezik, mund të ndiheni më të qetë në situata me rrezikshmëri të lartë dhe me shpërblim të lartë. Por, ajo që shumica e njerëzve e lënë pas dore është rëndësia e marrjes së rreziqeve, herët në karrierën tuaj, pavarësisht nga rrethanat tuaja aktuale.

Rreziqet mund të jenë të mira:

Rreziqet janë një gjë e mirë, me kusht që ato të merren me inteligjencë. Kur rrezikoni dhe keni sukses, shpesh përfundoni me një shpërblim shumë më të lartë nga sa do të kishit me një lojë më konservatore. Kur rrezikoni dhe dështoni, mësoni diçka të vlefshme për vendimin dhe rrethanat tuaja dhe bëheni më të sigurt.

Nuk është për t’u habitur që kaq shumë sipërmarrës i inkurajojnë njerëzit të ndërmarrin rreziqe. Kalimi në rrugën konvencionale, të parashikueshme mund të jetë i sigurt, por ju pengon të arrini madhështinë dhe kufizon ndjeshëm opsionet tuaja. Prandaj, më shumë profesionistë duhet të marrin më shumë rreziqe të llogaritura. Por, është edhe më e rëndësishme që të rinjtë ta bëjnë këtë.

Më pak për të humbur:

Për fillestarët, kur jeni i ri, do të keni më pak për të humbur. Le të themi se jeni i freskët nga kolegji. Ju jeni me një pagë të nivelit të hyrjes në një kompani me të cilën keni kaluar më pak se një vit. Nuk jeni i martuar, nuk keni fëmijë dhe nuk keni përgjegjësi të tjera të rëndësishme. Marrja e një rreziku dhe mos arritja këtu nuk e vë në rrezik askënd tjetër, nuk do të humbni shumë kohë pasi keni investuar më pak se një vit në këtë pozicion.

Krahasojeni atë me një pozicion ku mund ta gjeni veten pas 30 vjetësh. Ju mund të martoheni, të jeni me 3 fëmijë, me 25 vjet të zhytur në një rol specifik kompanie në një linjë specifike karriere dhe një pagë të konsiderueshme nga e cila varet. Nëse rrezikoni dhe dështoni këtu, mund ta vendosni familjen tuaj në një pozitë të keqe, të komprometoni pensionin tuaj, ose madje të hidhni në erë karrierën që keni ndërtuar gjatë gjithë jetës.

Më shumë kohë për të bërë gabime:

Të rinjtë shpesh inkurajohen të ndërmarrin rreziqe kur investojnë sepse do të kenë mjaft kohë për të kompensuar gabimet që bëjnë. Nëse marrin një rrezik të madh dhe humbasin, nuk është problem. Ata do të kenë 30 ose 40 vjet për të zhvendosur fokusin e tyre dhe për të rigjeneruar ato kursime. E njëjta logjikë mund të vlejë për karrierën tuaj. Nëse përplaseni dhe digjeni pasi të keni marrë një rrezik të madh dhe do ta dëmtoni reputacionin tuaj, do të keni 30 ose 40 vjet për të rindërtuar atë reputacion nga e para. Do të keni shumë më tepër mundësi për të parashikuar. Sa më i ri të jeni, aq më shumë mundësi të reja për karrierë dhe punë do të keni përpara se të vijë koha të mendoni për pensionin.

Kthime të thella të përvojës:

Ȅshtë gjithashtu e rëndësishme të merrni rreziqe ndërsa jeni i ri sepse çdo rrezik që merrni vjen me më shumë përvojë. Jo vetëm që rreziku do t’ju prezantojë me mundësi të reja karriere dhe këndvështrime të reja. Një dështim do t’ju japë një mësim të rëndësishëm dhe një sukses do të hapë derën e mundësive të reja.

Marrja e rreziqeve në një moshë të re do të thotë që ju do të keni më shumë kohë për të marrë ato mësime, t’i kultivoni ato dhe t’i zbatoni në fusha të tjera të karrierës tuaj. Nëse vazhdoni të merrni rreziqe dhe mësoni, ato mësime do të ndikojnë në karrierën tuaj. Edhe vendimet më pak të rrezikshme, më konservatore që merrni do të bazohen me një perspektivë më të ndriçuar dhe më shumë besim në aftësitë tuaja.

Nëse jeni nën moshën 30 vjeç, merreni këtë si inkurajim, rrezikoni më shumë në karrierën tuaj. Mos merrni rreziqe në mungesë të mendimeve. Do t’ju duhet të llogarisni shanset tuaja të suksesit dhe të kuptoni skenarët e rasteve më të këqija, por mos lejoni që shmangia e rrezikut të diktojë lëvizjet që bëni si një profesionist i ri. Ndërsa plakeni, mund të përdorni përvojën dhe njohuritë tuaja të reja për të zvogëluar gradualisht ose ndryshuar llojet e rreziqeve që merrni. Duke u rritur bëheni më konservatorë dhe të qëllimshëm në vendimet tuaja të bazuara në karrierë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale