4 gjëra produktive që mund të bëni nëse udhëtoni gjatë sezonit të festave - Business Magazine Albania

4 gjëra produktive që mund të bëni nëse udhëtoni gjatë sezonit të festave


Nëse planet tuaja të pushimeve përfshijnë udhëtim me tren, avion ose makinë, ju nuk jeni vetëm, shumë individë udhëtojnë gjatë sezonin të festave. E ndërsa udhëtoni mund të kryeni veprimtari që mund të rrisin produktivitetin tuaj.

BusinessMag në këtë artikull ju sjell 4 mënyra se si mund t’i shpenzoni orët tuaja të udhëtimit në mënyrë produktive dhe me mençuri.

Lexoni: 6 mënyra për të mbajtur punonjësit të angazhuar gjatë sezonit të festave

Kaloni kohë duke lexuar

Ju nevojitet një libër i ri për të lexuar gjatë fluturimit tuaj të gjatë? BusinessMag ka një këshillë për ju: Shmangni libraritë e shtrenjta të aeroporteve. Në vend të kësaj, merrni me vete një bibliotekë të tërë në xhepin tuaj me një abonim në Scribd, një shërbim që ju jep akses në 40 milionë libra të rinj dhe klasikë, audiobooks, artikuj revistash dhe gazetash.

Sapo të hyni në llogarinë tuaj, ju do të mund ta aksesoni kudo ndodheni përmes një shfletuesi ose aplikacioni mobile të Scribd dhe mund të ruani titujt tuaj të preferuar në biblioteka të personalizuara, të kërkoni koleksione të kuruara dhe të merrni rekomandime të personalizuara.

Zgjidhni për të mësuar një gjuhë të dytë

Fitimi i rrjedhshmërisë për një gjuhë të huaj është një aftësi e çmuar që krijon mundësi të reja në jetën tuaj profesionale dhe personale. Me një abonim në Mondly, të mësuarit se si të flisni një gjuhë të re nuk ka qenë kurrë më i thjeshtë.

I projektuar që të mësoni të bëni një bisedë sa më shpejt që të jetë e mundur, ky aplikacion mobile përmban një fjalor të integruar, udhëzime për shqiptimin nga aktorë profesionistë të zërit dhe teknologji inovative për njohjen e fjalëve nëse flisni në mënyrë të qartë dhe të saktë.

Lexoni: Për festa… negocioni pagën tuaj

Krijoni faqen tuaj të internetit

Duke pasur një faqe interneti profesionale mund t’ju çojë në nivele të reja të karrierës, por ato janë kaq të vështira dhe të shtrenjta për t’u ndërtuar – ose kështu i keni thënë vetes. Ndaloni së mendësuari dhe filloni të krijoni faqen e ëndërrave tuaja me një abonim në Obior Unlimited, një ndërtues website dhe shërbimi hosting që është një alternativë e përballueshme për platforma të ngjashme si Squarespace. Me ndihmën e modeleve mahnitëse të Obior, udhëzimeve hap pas hapi dhe mjeteve automatike SEO dhe social media, mund të krijoni një faqe interneti mbresëlënëse edhe në qoftë se keni pak përvojë teknike.

Merrni pak kohë larg stresit tuaj

Është kaq e lehtë për të menduar për stresin e punës gjatë udhëtimit kur shkoni me të dashurit tuaj. Fatmirësisht, është gjithashtu e lehtë të shmanget duke përdorur Aura Premium, një aplikacion për meditim, me aftësi machine-learning dhe IA të cilat mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni stresin tuaj dhe ankthin në mënyrë të shëndetshme.

burimi: Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0