3 tregje premtuese që sipërmarrësit duhet të marrin në konsideratë gjatë 2016-ës


Tregjet e reja ndonjëherë “ua ngjethin mishin” sipërmarrësve. Rritja me ritme të ulëta e ekonomisë kineze, performancat anemike të ekonomive në Brazil dhe Afrikën e Jugut dhe situatës socio-politike çorientuese në Turqi kanë bërë që liderat e biznesit të ri-konsiderojnë nëse ia vlen të merret përsipër risk për oportunitetet që ekzistojnë në këto tregje.

Por ndërsa këto tregje të dalluara janë ligështuar, disa të tjera më pak të njohura ofrojnë ekonomi të krahasueshme stabël. Ja cilat janë tre vendet që u ofrojnë sipërmarrësve një klimë ‘të shëndetshme’ biznesesh dhe shanse të panumërta:

1. Filipinet

Filipinet kanë qenë një pozicion strategjik përkundrejt Kinës si një mundësi investimi. Investimet e huaja të drejtëpërdrejta në arkipelagun e Azisë Juglindore u dyfishuan në 2014-ën, dhe ekonomia e saj u rrit me 5.6% gjatë tremujorit të dytë të këtij viti. Ekonomia e Kinës mbeti pas me një rritje prej 7.4%, duke i dhënë mundësi Filipineve shansin për të tërhequr bizneset nga superfuqia.

Sipërmarrësit do të gjejnë një treg në rritje, pak startupe dhe kosto të ulëta të prodhimit, gjithashtu edhe politika të favorshme biznesi midis shumë mundësive në vend. Marrëveshja e Tregut të Lirë të Bashkimit Evropian me Filipinet në 2014-ën, e cila eliminoi tarifat për rreth 6000 eksporte nga Unioni Europian, tregon më shumë për pozicionin e saj në qendër të një ekonomie që premton.

2. Vietnami

Edhe pse ndodhet ende në tranzicion për t’u konsideruar një treg i ri, Vietnami duhet të jetë në listën e perspektivave të bizneseve. Pjesëmarrja e Vietnamit në Organizatën Botërore të Tregtisë dhe kostot e saj konkurruese të forcës së punës janë kyçe për zhvillimin e vendit. Sipërmarrës ndërkombëtarë përfitojnë nga fuqia blerëse e konsumatorëve në Vietnam, e cila mund të ilustrohet nga një rritje prej 8.3% e blerjeve me pakicë gjatë gjysmës së parë të 2015-ës.

Investimet e huaja direkte u rritën 60% vit pas viti vetëm në tremujorin e katërt të 2014 në Vietnam, dhe korporata të tilla si Intel, Ford, Samsung dhe Toyota kanë një prezencë atje. Vietnami krijon kushte të favorshme për investime nëse liderat e bizneseve të huaja janë të gatshëm të investojnë kapitalin e tyre në këtë peridhë.

3. Maroku

Maroku zakonisht anashkalohet mes favoriteve të ekonomive afrikane që po rriten, por është një front i mirë i ekonomisë. Vendndodhja e tij strategjike e bën një portë hyrëse për treggjet europiane dhe ato mesdhetare dhe reformat e qëndrueshme kanë ndihmuar në reduktimin e defiçitit të buxhetit nga 7.4% në 4.9% midis 2012-ës dhe 2014-ës. Këto masa do bëjnë të mundur stabilitetin për vitet që do të pasojnë.

Maroku ofron një alternativë unike mes vendeve të cilat po përjetojnë ende Pranverën Arabe. Kazablanka renditet në vend të dytë si qendër financiare pas Johannesburg, që indikon se është një “bast” afatgjatë i fituar nga themeluesit dhe sipërmarrësit.

Të bësh strategji për të hyrë në një nga këto tregjet kërkon një mënyrë të menduari të veçantë dhe një njohje e thellë e rajonit. Sipërmarrësit të cilët planifikojnë zgjerimin e bizneseve të tyre në një ekonomi të re apo premtuese duhet të mbajnë parasysh këto rekomandime:

1. Zbuloni mundësitë tuaja

Se si mund të pentrohet në atë treg varet tërësisht nga ajo që ka kuptim të bëhet në atë vend. Kompania farmaceutike daneze LEO Pharma i shiti produktet e saj nëpërmjet partnerëve lokalë në Mrok para se të stabilizonte një nivel bazë të prezencës së saj atje në 2001-in. Lëvizje të zgjuara si kjo u jep mundësi sipërmarrësve të vendosin “antenat” e tyre në treg ndërkohë që minimizojnë ekspozimin ndaj luhatjeve potenciale.

2. Përshtatuni me shijet lokale

Liderat e biznesit duhet të konsiderojnë se çfarë cmimesh do të kenë produktet e tyre në mes atyre lokalë. Burger King zgjeroi opsionet e menusë vegjetariane për të mbuluar shijet e darkuesve indianë dhe KFC (Kentucky Fried Chicken) krijoi copëzat Ugali bazuar në një pjatë keniane. Kushtet e favorshme të tregut vetëm sa do t’i bëjnë kompanitë e huaja të udhëtojnë shumë larg, nëse nuk njohin shijet e konsumatorëve të këtyre vendeve.

3. Planifikoni për një periudhë afatgjatë

Sipërmarrrësit që kanë sukses në tregje të reja posedojnë zhdërvjelltësinë për t’iu përgjigjur dinamikës së shpejtë të ndryshimeve. Dhe ajo që kan nevojë ata është një sy i mbrehtë për të parashikuar cilat industri do të jenë të përfitueshme. Për shembull, Bangalore, India janë tregje të mira për startupet dhe sipërmarrjet e teknologjisë, ndërsa 40% e GDP-së së Kenias gjenohet nga platforma e mënyrës së pagesave mobile m-pesa. Themeluesit e zgjuar mund të pikasin këto të reja dhe të ndërtojnë strategji afatgjata për to.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale