3 këshilla për shkallëzimin me sukses të një kompanie harduerike - Business Magazine Albania

3 këshilla për shkallëzimin me sukses të një kompanie harduerike

kompani harduerike

Në ditët e sotme, startup-et e softuerit janë ato që po bëjnë bujë. Shumica e sipërmarrësve fokusohen në softuer, për shkak të aksesit të lehtë të hyrjes, shpesh duke kërkuar vetëm njohuri për kodimin. Në varësi të llojit të softuerit që po ndërtoni, mund të jeni në gjendje ta bëni vetë ose me një ekip të vogël.

Zhvillimi i harduerit, nga ana tjetër, është shumë më intensiv, duke kërkuar më shumë kohë dhe përpjekje për të nxjerrë në treg një produkt cilësor. Gjithashtu, ka të ngjarë të kushtojë më shumë. Megjithatë, sipërmarrësit e zgjuar e dinë se startup-et e harduerit ofrojnë disa avantazhe. Për shembull, kjo pengesë më e lartë për hyrje do të thotë se tregu është shumë më pak konkurrues. Ndaj, një kompani mundet ta mbajë pjesën e saj të tregut më gjatë. Gjithashtu, klientët janë zakonisht më besnikë, nëse për asnjë arsye tjetër, përveç natyrës së ndërlikuar të ndryshimit të pajisjeve të tyre harduerike, nuk i pengon ata të lëvizin lehtësisht përpara.

Këto dhe të tjera janë arsyeja pse kompanitë e harduerit si Oculus dhe Boston Dynamics vazhdojnë të dominojnë fushat e tyre përkatëse. Për sipërmarrësit që kërkojnë të ndërtojnë dhe shkallëzojnë startup-et e harduerit në nivele të ngjashme, më poshtë janë disa nga gjërat më të rëndësishme për t’u marrë parasysh.

Punoni me prodhuesit e duhur

Për shumicën e startup-ve, nëse nuk jeni një kompani si Tesla me miliarda financime, është e nevojshme të zgjidhni një partner prodhues, detyra e të cilit është të konvertojë modelet e ekipit tuaj në produktet aktuale në fabrikat e tyre, pasi nuk është thjesht e arsyeshme, në shumicën e rasteve për të ngritur një linjë të plotë montimi për prodhimin e parë të një produkti. Zgjedhja e një prodhuesi për të punuar me të mund të bëjë ose të prishë një produkt dhe kështu të bëjë ose të prishë startup-in.

Lexoni: Ja si ky drejtues kompanie ndryshoi mënyrën e të dhënit feedback” dhe rriti të ardhurat e kompanisë me 1500%

Gjëja e parë që duhet të keni parasysh është se sa kompetent është një prodhues. Shumë kompani prodhuese reklamojnë gatishmërinë e tyre për të krijuar produkte me etiketë private, por është e rëndësishme të kontrolloni nëse kompania ka përvojë duke punuar në llojet e produkteve që ju keni ndërmend t’i prodhoni. Integriteti është një çështje tjetër thelbësore, pasi kontraktimi i prodhimit do të kërkojë domosdoshmërisht ndarjen e patentave, modeleve dhe vetive të tjera intelektuale që janë thelbësore për suksesin e kompanisë suaj. Është e rëndësishme të kontrolloni historinë e një prodhuesi për t’u siguruar që ata kanë një histori të patëmetë në këtë drejtim. Është gjithashtu e rëndësishme të siguroheni që keni marrëveshje ligjore për të mbrojtur kompaninë tuaj.

Ndërtoni komunitetin tuaj

Një nga arsyet pse platformat crowdfunding si Kickstarter dhe Indiegogo kanë pasur kaq shumë sukses në mesin e startup-ve të themeluara nëpërmjet tyre është se ato e bëjnë shumë të lehtë ndërtimin e një komuniteti rreth një produkti të ri, edhe para se ai të lançohet plotësisht. Kjo siguron që të ketë një treg të gatshëm për një produkt të mundshëm, dhe gjithashtu që baza e tij e klientëve të jetë e gatshme të ndajë përvojat e tyre, duke ndikuar kështu më shumë njerëz për të blerë produktin.

Edhe nëse nuk jeni duke përdorur një platformë crowdfunding, është e rëndësishme të investoni kohën dhe burimet në ndërtimin e një komuniteti për produktin tuaj duke përdorur një sërë platformash të mediave sociale. Ka shumë mënyra për ta bërë këtë, por strategjia ideale do të ishte kombinimi i marketingut të përmbajtjes virale me partneritetet me influencë për të siguruar që produkti juaj të shihet nga njerëzit që tashmë janë të predispozuar për t’u bërë klientët tuaj.

Kontroll rigoroz i cilësisë

Klientëve nuk u pëlqejnë vonesat, por ajo që nuk u pëlqen më shumë janë produktet që thjesht nuk funksionojnë ose më keq, që shkaktojnë dëme. Një shembull i mirë i kësaj të fundit është rasti i serisë së telefonave Samsung Galaxy Note 7 që shpërthejnë vazhdimisht në flakë pa ndonjë arsye të dukshme. Ata telefona u treguan se kishin shkaktuar dëme trupore dhe madje u ndaluan nga fluturimet, duke bërë që të gjitha shitjet e telefonave Samsung të bien ndjeshëm gjatë asaj periudhe.

Lexo: Dhjetëra të rinj nga qyteti i Kukësit bëhen pjesë e programit të komunikimit TalkUP

Një gjigant si Samsung mund t’i mbijetojë kësaj, por ka shumë pak gjasa që një startup ta bëjë këtë, prandaj është thelbësore të vendosen masa shumë të forta të kontrollit të cilësisë për të siguruar që produktet tuaja të funksionojnë ashtu siç kërkohen, përpara se t’u dërgohen klientëve. Duhet të ekzistojë gjithashtu një sistem i dedikuar për shërbimin ndaj klientit, për zgjidhjen e çdo problemi që lind pasi një produkt shitet, dhe për t’u siguruar që klientët të mbeten të lumtur dhe të gatshëm për të lënë komente pozitive.

Ndërsa është e qartë se startup-et e harduerit kërkojnë punë të vështirë, ato gjithashtu ofrojnë përfitime të jashtëzakonshme për ata sipërmarrës që mund të kalojnë pengesat fillestare. Duke u siguruar që një komunitet ekziston rreth biznesit tuaj në pritje të lançimit të produktit tuaj, ju do të keni klientë që kërkojnë me padurim të blejnë, testojnë dhe japin komente për produktet tuaja. Dhe, për sa kohë që produktet tuaja po zgjidhin problemin për të cilin janë krijuar, zgjidhin dhe mbahen në një standard të lartë cilësie, shkallëzimi me sukses do të jetë i pashmangshëm.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0