3 gabime të tmerrshme që bëjnë sipërmarrësit ( dhe si t'i shmangni ato ) - Business Magazine Albania

3 gabime të tmerrshme që bëjnë sipërmarrësit ( dhe si t’i shmangni ato )


Michelle Mone, themeluesja e firmës së të brendshmeve Ultimo Brand International, sapo kishte mbaruar një fjalim përpara 3000 personave në Vietnam. Duke duartrokitur audienca, Nguyen Tan Phat u fut në skenë dhe i dha një tufë me lule. Duke menduar se ai nuk ishte më shumë se 6 vjeç, Baronesha Mone, siç njihet në Angli, i dha atij një përqafim, e mori në krahë për të bërë një foto së bashku.

Por doli se ai ishte një burrë 22- vjeçar i vogel. Oopssss….

Pak sipërmarrës do të bëjnë një gabim i cili do t’i turpërojë ata por çdo sipërmarrës mund të gabojë… dhe disa prej tyre mund të jenë shumë të turpshme.

Më poshtë janë 3 momente të këqija që mund të përballen sipërmarrësit dhe si mund t’i shmangni ato:

1. Emm… çfarë lajmesh janë dhënë kohët e fundit?

May Busch, një trajnere biznesi, duke shkruar për Entrepreneursenvogue.com, tregon eksperiencën e saj në një mbledhje të rëndësisshme. Ajo ishte duke pritur të fliste e lumtur për bisedat e saj të preferuara: lidershipin dhe trajnimin. Por pyetja e parë që ju bë nga kompania ishte se çfarë mendonte ajo për njoftimin e fundit që kishte bërë kompania, e cila kishte shkaktuar shumë zhurmë në media dhe në industrinë ku ndodhej ajo. Busch, e cila kishte qënë me pushime së fundmi, sapo ishte kthyer dhe nuk ia kishte idenë se për çfarë po flitej. Nuk ishte e lehtë për ta marr veten.

Sipërmarrësit janë gjithmonë duke u ballafaquar me qindra, mijëra detyra të ndryshme. Është e lehtë të lejosh njërën që të të shpëtojë por çdo mbledhje duhet të përgatitesh, madje edhe për çdo telefonatë. Ndonjëherë do të të duhen javë të tëra për të grumbulluar dhe për të rregulluar çdo informacion që të nevojitet por ndonjëherë mund të bëni vetëm një klikim në Google për të marr informacionin që ju nevojitet.

2. Është perfekte… Tani mund ta lançojmë.

Sipërmarrësit duhet të jenë kërkues. Ata duhet t’i shtyjnë punonjësit e tyre për të punuar më shumë, sigurisht edhe duke i motivuar dhe duhet të jenë të sigurt se produkti që ata do të lançojnë është më i miri. Hiten Shah, themeluesi i KISSmetrics, tregoi në BufferApp.com se si ai dhe bashkë-themeluesi i tij kishin shpenzuar miliona dollarë për të ndërtuar një kompani mikpritëse në web, të cilën ata nuk e lançuan. “Ne jemi profesionistë kështu që ndërtuam gjënë më të mirë të mundshme pa e kuptuar se çfarë konsumatorët tonë donin,” thotë ai.

Kur të nisni të krijoni diçka, fillimisht ju duhet ta testoni në treg dhe të sigurohuni se konsumatorët e pëlqejnë atë nëse nuk doni të harxhoni miliona dollarë kot.

3. “Sigurisht që mund ta bëjnë atë gjë…”

Sipërmarrësit do të punësojnë shumë njerëz. Por jo të gjithë nga ato që do të punësoni mund të kryejnë detyrën ashtu siç duhet. Jepini stafit të ri një periudhë prove për t’u mësuar me punën e re dhe që ju lejon ju të shikoni nëse janë të përshtatshëm në punën e tyre apo jo. Nëse nuk janë, largojini nga puna para se të jetë vonë dhe të tjerët të vënë re se keni bërë një gabim të madh.

Burimi: Shkruar nga Joel Comm dhe publikuar në inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0