24-orë në jetën e një studenti shqiptar. Ja çfarë mund dhe nuk mund të realizojnë ata - Business Magazine Albania

24-orë në jetën e një studenti shqiptar. Ja çfarë mund dhe nuk mund të realizojnë ata

Klodian Shevroja është një student i talentuar që po ndjek studimet psikosociale në Universitetin Mesdhetar të Shqipërisë. Ai është një individ me qëndrime të qarta dhe një qëndrim pozitiv ndaj arsimit dhe jetës. Klodian shquhet për aftësinë e tij për të kuptuar thellësisht marrëdhëniet ndërmjet individëve dhe shoqërisë. Paola Metaj është një studente energjike dhe e vendosur që po ndjek studimet në fushën e psikologjisë organizative në Universitetin Mesdhetar të Shqipërisë. Me një qëllim të qartë për të kuptuar sjelljet dhe motivacionet e njerëzve në ambientet organizative, ajo ka shfaqur një interes të veçantë për të zgjeruar njohuritë dhe aftësitë e saj në këtë fushë.

Por cilat janë prtishmëritë e një studenti dhe si e shohin ata të ardhmen në shqipëri? Po 24 orë të ditës së tyre si duken?

Si do ta vlerësonit ju jetën tuaj studentore dhe marrdhëniet Student- Pedagog?
Klodian Shveroja: Ajo që unë do të vlerësoja është mënyra se si ndërtohet ura e komunikimit mes studentëve dhe pedagogëve, sepse në fund të ditës është e rëndësishme të ndërtohet mardhënie. Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë sapo ka mbushur 15 vite në treg dhe ka objektiva edhe më të larta për studentët. Por, jo vetëm raporti student-pedagog është i rëndëishëm është dhe raporti student-student. Ne e kemi të nevojshme të jemi pranë dhe me njëri tjetrin. Duam dhe kemi mundësi për leksione të hapura dhe në këtë formë ndërtojmë të ardhmen së bashku.

Ku e shihni ju të ardhmen pas këtyre studimeve?

Klodian Shveroja: Unë mendoj se në shqipëri dega në të cilën jam gjithmonë do ketë një mundësi të mirë dhe për të gjetur veten. Shqipëria po kalon drejt një vendi ku ofron gjithnjë e më tepër shërbime dhe stafi do të ketë nevoje për trajnime.

Cilat janë dilemat e një studenti pasi del nga universiteti?

Klodian Shveroja: Padyshim që fillimisht është pyetja ku do të punëoshem unë. Fatmirëisht universiteti ku unë jam e ka një reputacion të mirë dhe kjo na ndihmon që ti përqasemi tregut. Qoftë edhe përmes zyrës së punës apo referencave.

Vetë tregu shqiptar a është i hapur dhe a ka mundësi punësimi?

Klodian Shveroja: Unë tregun aktualisht e shoh shumë të qasshëm, ka më shumë vende të lira pune kjo ndoshta edhe për faktin që shumë të rinj janë larguar dhe nuk e shohin më jetën në vendin e tyre, kanë ndërtuar karriera të sukseshme jashtë vendit.

Paola Metaj ju vijoni për psikologji organizative, si e keni parë ju vet sfidën e punësimit në vend?
Lexo:
“Parapagim”! Çfarë po ndodh me tatimin e biznesit të vogël?

Paola Metaj: Gjykoj që në tregun e punës në vendin tonë ka nevojë për njerëz që e duan vërtet punën dhe profilin e tyre. Është e rëndësishme të zgjohesh në mëngjes dhe ta duash punën, pasi më pas shumë e mërzitshme.

A mund të na dërgoni 24- orë në jetën e një studenti?
Paola Metaj:
Është shumë e lodhshme dhe sfiduese dhe ndonjëherë nuk të mjaftojnë 24 orë, por përpiqem që të kombinoj oraret e mija dhe të arrij ccdo gjë në kohë. Shkolla merr pjesën më të madhe të kohës por edhe aktivitetet e tjera, si palestra apo edhe jeta sociale.

A mendon se cilësia e arsimit në shqipëri ka ardhur duke u rritur?

Paola Metaj: Unë mendoj se po. Jam një vajzë që kam pasur gjithmonë pasion psikologjinë dhe kanë qenë të shumtë njerëzit që më kanë orinetuar si duhet dhe vetë fakti që ka hyrë si trend këshillimi apo edhe programet e reja, panairet etj. Arsimi është përmirësuar goxha dhe sot ke shumë herë më shumë mundësi për tu gjendur në treg.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0