10 shenja që tregojnë se shefi juaj dëshiron që ju të qëndroni në punë - Business Magazine Albania

10 shenja që tregojnë se shefi juaj dëshiron që ju të qëndroni në punë

qëndroni në punë

Ndërsa jeni në fazën e ngarkesës më të lartë në përditshmërinë e punës tuaj, mund të jetë e vështirë të shihni shenjat që shefi juaj dëshiron që ju të qëndroni në punën tuaj. Ndonjëherë shenjat mund të jenë konfuze dhe jo gjithmonë mund të çojnë në kuptimin më të qartë se shefi juaj vlerëson punën që bëni dhe mendon se ju jeni të mirë në punën tuaj dhe të mirë për kompaninë.

Sigurisht, është gjithmonë mirë të kesh një shef që të pëlqen, pasi kjo e bën kohën tuaj në punë më të lehtë dhe ndonjëherë më pak stresuese.

Kjo mund t’ju bëjë të merrni një rritje page, të mësoni për promovime të caktuara, duke u konsideruar gjithashtu për çdo mundësi më të lartë dhe thjesht t’ju ndihmojë të ndiheni sikur puna juaj vlerësohet.

Më poshtë janë shenjat që shefi juaj dëshiron që ju të qëndroni në punën tuaj.

Lexoni: 2022 po troket në derë! Ja aftësitë që duhet të zhvilloni patjetër

  1. Ata e njohin talentin dhe punën tuaj të palodhur

Është gjithmonë mirë të marrësh vlerësimin për pikat tuaja të forta dhe arritjet nga shefi.

Do të thotë se ata po vënë re atë që po bëni, së bashku me kohën dhe përpjekjen që po jepni në punën tuaj.

Zakonisht, nëse shefi juaj po ju lavdëron për një punë të bërë mirë, kjo do të thotë se ata e vlerësojnë që ju kanë në ekipin e tyre dhe nuk duan t’ju shohin të largoheni.

Ata ju shohin si një aset të vlefshëm në kompani, veçanërisht në rastet kur mund t’ua tregojnë punën tuaj si shembull punonjësve të tjerë se si të bëjnë diçka, ose ju komplimentojnë rregullisht për detyra të ndryshme që keni bërë, duke vënë në dukje disa gjëra që ata mund të pëlqejë.

  1. Ata ju sfidojnë

Nëse shefi juaj rregullisht ju jep detyra më të vështira dhe ju kërkon të merrni përsipër detyra që mund të kërkojnë pak më shumë punë, zakonisht do të thotë se ata mendojnë se ju mund ta përballoni atë.

Ata ju shohin si dikush që përballet me sfidën dhe mund të bëjë në mënyrë efektive diçka që mund të jetë më e vështirë për kolegët tuaj.

Mund të jetë për shembull nëse shefi juaj mund t’ju japë një detyrë që zakonisht e bën vetëm vetë ose ju lejon të vini me të në takime të caktuara në të cilat mund të mësoni një grup të ri aftësish.

Sido që të jetë, është gjithmonë një shenjë e mirë kur shefi juaj po përpiqet në mënyrë aktive t’ju sfidojë dhe t’ju japë mundësi të rriteni brenda kompanisë.

  1. Ata ju besojnë detyra të rëndësishme

Nëse shefi juaj po ju kërkon të punoni në projekte të rëndësishme që janë jetike për kompaninë, kjo do të thotë se shefi juaj ju beson juve dhe etikës suaj të punës.

Është një tregues se jeni jashtëzakonisht i mirë në punën tuaj dhe mund të jeni një përfaqësues i shkëlqyer për kompaninë.

Shefi juaj ju beson të flisni me klientë të rëndësishëm dhe të kujdeseni për dokumente të rëndësishme duke e ditur se mund të përballoni çdo pengesë gjatë rrugës.

  1. Ata ju japin feedback

Nëse shefi juaj po ju jep komente të çfarëdo lloji, dhe kjo përfshin kritika pozitive ose konstruktive, do të thotë se ata e vlerësojnë punën tuaj dhe duan ta pranojnë atë.

Sigurisht, reagimet pozitive janë gjithmonë të mrekullueshme për t’u dëgjuar, veçanërisht nëse keni bërë shumë përpjekje në punën tuaj.

Reagimet konstruktive mund të vlerësohen gjithashtu, pasi kjo do të thotë se shefi juaj është i interesuar t’ju shohë të përmirësoheni dhe dëshiron të ofrojë ndihmë për t’u siguruar që mund të keni sukses.

  1. Ata ju japin lirinë për të marrë vendime

Nëse shefi juaj ju lejon të merrni kontrollin e detyrave të caktuara që bëni gjatë gjithë ditës, zakonisht do të thotë se ata ju besojnë mjaftueshëm për t’ju lënë të merrni kontrollin.

Mund të nënkuptojë që shefi juaj po ju jep liri krijuese kur bëhet fjalë për idetë me të cilat dëshironi të punoni, ose se ata i besojnë gjykimit tuaj mjaftueshëm për t’i dhënë përparësi të gjitha detyrave të rëndësishme.

Dhënia e lirisë për të marrë vendime mund të nënkuptojë gjithashtu se shefi juaj dëshiron të shohë se si e trajtoni detyrën e marrjes së vendimeve të rëndësishme dhe se si ju ngriheni si lider.

  1. Shpesh kërkojnë takime kokë më kokë

Nëse shefi juaj po merr kohë nga programi i tij i ngjeshur për të pasur takime me ju, zakonisht është një shenjë e mirë që ata e vlerësojnë punën tuaj dhe duan që ju të qëndroni.

Është edhe më shumë një shenjë pozitive nëse shefi juaj planifikon këto takime për t’ju folur për rritjen tuaj brenda kompanisë, si dhe për mundësitë e ardhshme që mund të vijnë në rrugën tuaj.

Kjo tregon se ka një linjë komunikimi të hapur mes jush dhe shefit tuaj dhe se ata janë vërtet të interesuar të dëgjojnë atë që keni për të thënë.

Lexoni: Thëniet motivuese për një reflektim më të mirë në fundjavë

  1. Ata ju japin një rritje page

Kjo është ndoshta mënyra më e lehtë për të treguar nëse shefi juaj ju pëlqen dhe dëshiron që ju të qëndroni.

Zakonisht, një rritje page do të thotë që ata e shohin punën tuaj të palodhur dhe duan t’ju shpërblejnë për të gjithë përpjekjen që po bëni në kompani.

Është një mënyrë për t’ju bërë të ditur se ata ju vlerësojnë dhe se nuk duan që puna juaj të kalojë pa u vënë re.

  1. Kërkojnë mendimin tuaj

Nëse shefi juaj po ju kërkon për të marrë mendimin tuaj për detyra ose projekte të caktuara, mund të nënkuptojë se ata i besojnë kontributit tuaj si punonjës për kompaninë e tyre.

Shefi juaj definitivisht dëshiron që ju të qëndroni në ekipin e tyre nëse ata vijnë tek ju për të dhëna dhe ndoshta edhe reagime për tema të rëndësishme.

Nëpërmjet punës që bëni, shefi juaj mund të tregojë se keni një sy të caktuar për gjërat dhe mund të dëshirojë që ju të ndihmoni në përmirësimin e disa gjërave rreth kompanisë.

  1. Ata ju rekomandojnë për promovime

Nëse shefi juaj po shpreh një fjalë të mirë që ju të merrni një promovim ose ndonjë rol tjetër më të lartë brenda kompanisë, kjo do të thotë se ata i kushtojnë vëmendje punës që bëni dhe duan t’ju vënë në mundësi më të mira.

Një shef që po merr kohë për t’u siguruar që ju po rriteni brenda ekipit të tyre dhe që kontrollon vazhdimisht dhe pyet për aspiratat tuaja zakonisht mund të nënkuptojë se ata kujdesen për ju dhe nuk duan që puna juaj të kalojë pa u vënë re.

Është gjithmonë një shenjë e mirë kur shefi juaj po thotë fjalë të mira për punën tuaj të palodhur!

  1. Ata ju bëjnë të ditur se janë këtu për t’ju ndihmuar

Një shef që ju bën të kuptoni se ata janë afër për t’ju ndihmuar dhe mbështetur do të thotë se ata nuk duan që ju të ndiheni të mbingarkuar dhe ata duan që ju të keni sukses.

Mbikëqyrësit mund të jenë jashtëzakonisht të zënë dhe mund të mos kenë kohë për të kontrolluar secilin nga punonjësit e tyre, kështu që nëse i shihni që ata marrin kohë nga dita e tyre për të kontrolluar se si po performoni, kjo do të thotë se ata po i kushtojnë vëmendje punës suaj.

Ata duan të sigurohen që dita juaj e punës të mos jetë e mbushur me vështirësi dhe po hapin linjën e tyre të komunikimit për çdo shqetësim që mund të keni.

Ata thjesht duan të sigurohen që ju ndiheni të vlerësuar dhe të respektuar, në mënyrë që të jeni më të prirur të qëndroni.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0