10 mësime të rëndësishme të karrierës që shumica e njerëzve i mësojnë shumë vonë - Business Magazine Albania

10 mësime të rëndësishme të karrierës që shumica e njerëzve i mësojnë shumë vonë


Në qoftë se ka diçka që kemi të përbashkët, është se ne të gjithë bëjmë gabime përgjatë rrugës tonë. Por nëse jeni të zgjuar, mësoni sa më shumë të jetë e mundur nga gabimet e të tjerëve në mënyrë që t’ia kurseni vetes tuaj disa hidhërime.

Më poshtë janë disa mësime të rëndësishme karriere nga të cilat mund të përfitoni.

1. Jeta është shumë e shkurtër dhe duhet të jetohet. Jeta është shumë e shkurtër për t’u shpenzuar në mënyrë të palumtur. Nëse jeni në një punë që urreni, një shef që ju ofendon apo në një karrierë që nuk po ju çon në asnjë vend, bëni diçka sot. Nuk do të dëshironit të zgjoheshit një ditë dhe të pendoheshit që nuk keni bërë një ndryshim kur mundeshit.

2. Suksesi fillon nga brenda. Shumë njerëz të suksesshëm përqëndrohen në çdo aspekt të jetës, por lënë pas dore shëndetin e tyre. Të jesh i zënë, produktiv dhe i suksesshëm është diçka e mrekullueshme, por duhet të qëndroni të shëndetshëm për të mbajtur ritmin. Sigurohuni të ushqeheni mirë, të bëni ushtrime dhe të pushoni mjaftueshëm.

3. Jeta juaj sociale i përket offline-it. Nëse shpenzoni orë në Facebook, Twitter ose Instagram, duke parë email-et dhe mesazhet, ju po harxhoni kohë më shumë sesa po përfitoni. Lidhja me botën nënkupton shpenzim kohe me njerëz në jetën reale – duke folur me ta, ndërvepruar me ta dhe duke kontaktuar me ta.

4. Kthejeni botën në universitetin tuaj. Bëni një betim serioz që kurrë të mos ndaloni së mësuari. Ka diçka për të mësuar te çdokush, kështu që punoni që të fitoni njohuri të reja çdo ditë.

5. Gjërat e mira iu vijnë atyre që duan të zhvillohen vazhdimisht. Nëse ju qëndroni në atë që aktualisht dini, nuk do të mësoni kurrë diçka të re. Njerëzit më të suksesshëm janë fleksibël, të shkathët dhe dinë sesi të qëndrojnë aktivë. Sigurohuni që të jeni të përgatitur që të kapni çdo mundësi, në çfarëdolloj forme.

6. Suksesi vjen në rritje. Suksesi brenda natës ndodh shumë rrallë. Shumicës së njerëzve u duhen vite, madje dhe dekada, për të ndërtuar një karrierë të madhe. Sekreti është që të punoni shumë çdo ditë dhe mos harroni se edhe fitoret më të vogla mund të rrisin jetën tuaj në mënyrë të jashtëzakonshme. Me kalimin e kohës, ju do ta gjeni veten duke arritur qëllimet më të mëdha.

7. Së bashku është gjithmonë më mirë. Shumë njerëz do të preferonin të shkonin vetëm, por suksesi është një sport në skuadër. Ideja se mund të keni sukses vetëm është një mit. Çdo ide e madhe ka nevojë për një skuadër që të realizohet.

8. Çfarë ju shqetëson ju bën më të zotë. Shqetësimi mund të jetë i dobishëm kur iu nxit për të ndërmarrë veprime dhe për të zgjidhur probleme. Por në qoftë se ju jeni të preokupuar me çfarë-nëse, shqetësimi bëhet një problem. Në vend që të shqetësoheni, punoni në zgjidhjen e problemeve dhe kaloni nëpër sfida.

9. Dështimi nuk është kurrë fatal. Ju pëlqen apo jo, katranosja është pjesë esenciale e procesit të suksesit. Dështimi nuk është kurrë fundi – është mundësia për ta bërë më mirë herën tjetër. Ata që dështojnë dhe janë mjaftueshëm të guximshëm për të provuar përsëri fitojnë në fund.

10. Mos lejoni që gjërat e parëndësishme t’iu rrëmbejnë lumturinë. Shumica prej nesh lejojnë që edhe gjërat e vogla më të parëndësishme të na rrëmbejnë lumturinë. Por ne mund të zgjedhim që të jemi gjithmonë të lumtur. Jeta është një zgjedhje; lumturia është një zgjedhje. Nuk ka rëndësi se cila është situata juaj, mos lejoni që asgjë t’iu ndajë nga sensi i gëzimit dhe lumturisë.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0