Xiaomi shet 200 mijë tableta në vetëm 5 minuta - Business Magazine Albania

Xiaomi shet 200 mijë tableta në vetëm 5 minuta

Xiaomi

Tableti Xiaomi Mi Pad 5 është një sukses në Kinë dhe tani po përgatit ardhjen e tij në tregun ndërkombëtar për të konkurruar me iPad-in e Apple dhe Galaxy Tab S8 të shumëpritur të Samsung.

Gara për epërsi në botën e pajisjeve digjitale nuk ndalet, dhe tani një konkurrent i ri ka hyrë me forcë. Firma Xiaomi arriti të shesë 200 mijë tableta të modelit të saj të ri Mi Pad 5 në vetëm 5 minuta pas lançimit të saj në Kinë, raportoi portali Gizmochina. Kjo arritje është një precedent i shkëlqyeshëm pasi kompania aziatike po bëhet gati të lançojë pajisjen në nivel global dhe të konkurojë fort me iPad-in e Apple. Sidoqoftë, mania për tabletët e lëshuar kohët e fundit të Xiaomi shkaktoi një problem të madh: shitjen e tepërt dhe mungesën e aksesorëve. Kompania nuk ishte në gjendje të plotësonte kërkesën për tastiera dhe stilolapsa optikë për të gjithë blerësit.

Kompania aziatike raportoi se do të përpiqet të zgjidhë mungesën e stokut sa më shpejt të jetë e mundur në mënyrë që ata që blenë Xiaomi Mi Pad 5 të kenë aksesorët e nevojshëm për të përjetuar përvojën e plotë.

Lexoni: Xiaomi fiton terren, tejkalon Apple dhe ndjek Samsung

Kohët e fundit, kompania kineze lançoi telefonin e saj të ri Xiaomi Redmi Note 10, i pari i këtij lloji që kishte një kamera 50 megapiksel.

Çfarë ka të veçantë në tabletin Xiaomi Mi Pad 5?

Për sa i përket specifikimeve, Mi Pad 5 ka:

  • Ekran 11 inç 120Hz
  • Procesor Snapdragon 860
  • 6 GB RAM
  • 128 deri në 256 GB hapësirë ​​ruajtëse
  • Kamera kryesore 13 MP
  • Kamera për selfie 8MP
  • Versioni i MIUI Pad
  • Bateri 8.720mAh dhe mbështetje për karikim të shpejtë 33W

Nga ana e tij, Mi Pad 5 Pro përfshin një chipset më të fuqishëm Qualcomm Snapdragon 870, 8 GB RAM dhe deri në 256 GB hapësirë ​​të brendshme; Kamera kryesore 13MP (50MP për modelin 5G), sensor dytësor 5MP. Ka bateri 8.600 mAh me mbështetje për karikim të shpejtë 67 W.

Një detaj tjetër që e bën këtë tabletë shumë tërheqës është çmimi i tij: nga 310 dollarë për versionin bazik 6 GB RAM dhe 128 GB memorie të brendshme, në 540 dollarë për modelin më të plotë, Mi Pad 5 Pro.

Këto karakteristika e bëjnë atë një pajisje shumë tërheqëse dhe konkurruese në treg. Në fakt, Xiaomi tashmë planifikon të lançojë Mi Pad 5 në Europë gjatë shtatorit.

Përveç përfaqësimit të një rivali të fortë për iPad-in e ri të Apple, të cilin ata shpresojnë se do të prezantohet në të njëjtën ngjarje me iPhone 13, ai do të fitojë terren edhe për Samsung-un nëse vonesa e tabletëve të tij Galaxy Tab S8 konfirmohet për vitin 2022.

Mos harroni se suksesi në shitjen dhe shpërndarjen e çdo pajisje varet nga evolucioni i krizës për shkak të mungesës globale të çipave, e cila ndikon në prodhimin e çdo pajisje elektronike.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0