Volkswagen propozon 'makinën fluturuese' - Business Magazine Albania

Volkswagen propozon ‘makinën fluturuese’

Filiali kinez i prodhuesit gjerman të makinave Volkswagen ka zbuluar “Tigrin Fluturues” (V.MO), një prototip plotësisht i automatizuar makine fluturuese, të cilin e quan një “prototip të fundit të dronit të pasagjerëve”.
Droni i drejtuar ka një sistem fluturimi të automatizuar vertikal të ngritjes dhe uljes (VTOL) dhe është i ngjyrosur në ngjyrë të zezë dhe ari. Grupi VW shpreson që avioni eVTOL do të transportojë pasagjerë “më të shpejtë, më efikas dhe më fleksibël” sesa transporti ekzistues tokësor.

Grupi fillimisht synon klientët në Kinë. Sipas tyre, “lëvizshmëria ajrore urbane” së shpejti do të bëhet një “segment kyç i tregut” në tregun kinez, duke ofruar një “koncept të ri lëvizshmërie premium që synon fillimisht klientët kinezë me vlerë.
 Volkswagen propozon 'makinës fluturuese'

Makina fluturuese përmban një konfigurim me krahë x, 11.2 metra i gjatë dhe me një hapësirë ​​prej 10.6 metrash, tetë rotorë për ngritjen vertikale dhe dy helikë për fluturim horizontal.

Automjeti i ri do t’u nënshtrohet testeve të mëtejshme të avancuara të fluturimit deri në fund të verës 2023. Pas lëshimit përfundimtar të tij, prodhuesi pretendon se modeli plotësisht elektrik dhe i automatizuar mund të transportojë përfundimisht katër pasagjerë plus bagazhe në një distancë prej 200 kilometrash.

“Në Kinë, ajo është vendosur të luajë një rol të rëndësishëm në të ardhmen e transportit urban dhe ndërqytetës në megaqytetet e saj të mbipopulluara,” shtoi kompania.

brusselstimes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0