Video të shkurtra?! Ja si po reagojnë platformat e ndryshme të mediave sociale - Business Magazine Albania

Video të shkurtra?! Ja si po reagojnë platformat e ndryshme të mediave sociale

Video të shkurtra

Me TikTok dhe Instagram Reels që po pushtojnë ngadalë marketingun e mediave sociale, nuk ka asnjë gabim: videot e shkurtra janë shumë të kërkuara.

Kohëzgjatja mesatare për shumicën, nëse jo të gjitha, videot e biznesit është vetëm gjashtë minuta. Dhe kjo do të ulet ndërsa konsumatorët kërkojnë video më të shkurtra.

Me këtë në mendje, pse kërkohen videot e shkurtra? Cilat platforma po zbatojnë më mirë videot me formë të shkurtër? Dhe më e rëndësishmja, si mund të përfitojë biznesi juaj nga kjo?

TikTok – Ndryshimi i konsumizmit

Kur bëhet fjalë për videot më të shkurtra, TikTok ka udhëhequr gjithmonë industrinë. Ajo që filloi si një bashkim me Musical.ly u bë shpejt një nga platformat më të fuqishme të mediave sociale në botë. Dhe çfarë e bëri atë kaq të famshëm? I njëjti koncept që i bëri videot Vine të shkurtra virale.

TikTok ka mbi 1 miliard përdorues aktivë, dy herë më shumë se Snapchat dhe Pinterest. Për referencë, Twitter ka vetëm 397 milionë përdorues. Me një bazë kaq masive përdoruesish, e vetmja gjë që e mban gjallë platformën janë videot 15 sekondash.

Por pse videot e shkurtra janë kaq të njohura? E thjeshtë, njerëzit nuk kanë shumë kohë. Kur hapin aplikacione si TikTok dhe Instagram, ata kanë më shumë gjasa të kalojnë kohë duke parë video më të shkurtra. Dhe bizneset tashmë po arrijnë ta bëjnë këtë.

Lexoni: 6 strategji marketingu në Instagram për bizneset e vogla

Impakti i Instagram Reels 

Me shpikjen e Stories nga Snapchat, platforma të tjera si Instagram u kapën duke bërë video të shkurtra. Instagram Reels u paraqet të rriturve dhe përdoruesve të rinj një mënyrë më të drejtpërdrejtë për t’u treguar të tjerëve për ditën e tyre. Ai përdor foto dhe video të shpejta që janë të disponueshme vetëm për 24 orë në vend që të postohen përgjithmonë. Tashmë angazhimi inkurajohet, veçanërisht pasi Instagram përfshiu opsionin “Swipe”. Kjo ka lejuar faqet e-commerce të reklamojnë produktet e tyre dhe të bëjnë më të lehtë mesazhet e çastit.

Youtube i është bashkuar grupit

Ndërsa YouTube është pak a shumë një platformë për video me format të gjatë, përditësimi i tij i fundit ofron video më të shkurtra vertikale. I njohur si YouTube Shorts, funksioni i lejon krijuesit të angazhohet me audiencën e tyre në më pak se 60 sekonda.

Por YouTube ka një truk tjetër nën mëngë, dhe ky është kryesisht për reklamuesit. Është “YouTube TrueView dhe është teknologjia kryesore e reklamimit për YouTube. Nëpërmjet kësaj, reklamuesit mund të promovojnë video të gjata ose të shkurtra, ku disa mund të kapërcehen pas pesë sekondash.

Megjithatë, duke qenë se shumica e njerëzve nuk kanë gjasa të klikojnë në reklama më të gjata, YouTube tani ofron reklama 6 sekondash të pa kapërcyeshme. Shkalla e klikimeve për reklamat më të shkurtra 15 dhe 30 sekonda është rreth 70%, një numër i madh për çdo biznes.

Është koha për t’i thënë lamtumirë IGTV

Me IGTV-në e Instagram që shfaqet si më pak tërheqës sesa postimet e tij në Reels dhe videot, ai ka vendosur të heqë IGTV. Në vend të kësaj, ka një seksion të veçantë për videot. Këto video do të shfaqen në profilin e një personi dhe mund të shikohen nga aplikacioni Instagram.

Ndryshimi që ata bënë këtu është se videot e postuara në Instagram feed mund të zgjasin deri në 60 minuta. Arsyeja e saktë për ta bërë këtë nuk është konfirmuar. Por duket sikur Instagram dëshiron një platformë të qetë ku bashkë-ekzistojnë video të shkurtra dhe të gjata.

Kjo i bën videot e gjata më të aksesueshme për përdoruesit që përdorin aplikacionin Instagram. Dhe ndihmon në promovimin e tutorialeve video që njerëzit zakonisht nuk i konsumojnë në aplikacionet e mediave sociale.

Një tjetër ndryshim i rëndësishëm është se me videot në Instagram që janë më të gjata mund të fitohet para, një veçori që nuk disponohet në Reels. Kjo e zhvendos në mënyrë të konsiderueshme fokusin drejt krijuesve që nuk shesin një shërbim dhe duan të fitojnë para përmes Instagramit.

A do të thotë kjo që videot me formë të gjatë janë jashtë fokusit?

Me videot me formë të shkurtër që janë bërë më të njohura në mesin e konsumatorëve, a do të shuhen videot me formë të gjatë? Ndërkohë që rekomandohet shumë për çdo biznes që të krijojë video sa më të shkurtra, përgjigja nuk është kaq e prerë.

Ndërsa videot me formë të shkurtër do të nxisin trafikun nga përdoruesit e rinj, videot me formë të gjatë janë më të mira për besnikërinë e markës. Videot më të shkurtra do të kenë më shumë angazhim dhe do të shfaqen në burimet e përdoruesve të rinj. Por videot më të gjata do të jenë shtylla kurrizore e biznesit tuaj.

Sigurisht, kjo varet nga shërbimi që po ofroni. Kompanitë e-commerce do të duan të drejtojnë vëmendjen e tyre drejt videove dhe reklamave me formë të shkurtër. Megjithatë, videot me formë të gjatë janë më të përshtatshme kur dëshironi të thelloni detajet e produktit. Kjo, natyrisht, vetëm pasi të keni tërhequr vëmendjen e përdoruesit me një video të shkurtër.

Kompanitë që ofrojnë webinars do të përfitojnë nga video më të gjata. Dhe kështu do të bëjnë kompanitë që postojnë intervista. Megjithatë, promocionet dhe videot ‘how-to’ duhet të mbeten më pak se një minutë ose dy, në varësi të asaj se sa kohë duhet të jetë tutoriali.

Në thelb, bëjini vetes dy pyetje:

  • Së pari, a mund të përmblidhet përmbajtja e videos në një video të shkurtër?
  • Dëshironi thjesht të tërhiqni vëmendjen e konsumatorit apo të zhvilloni besnikërinë ndaj markës?

Formula e saktë nuk është as e shkurtër as e gjatë, por një përzierje e të dyjave.

Lexoni: 4 arsye pse duhet të bëni Instagram Reels pjesë të strategjisë tuaj të marketingut

Çfarë do të thotë e gjithë kjo për një sipërmarrës?

Videot në formë të shkurtër kanë vlerë të konsiderueshme në treg, veçanërisht për bizneset e reja. Merrni shembullin e Dollar Shave Club. Ajo që filloi si një video virale në YouTube u bë shtysë e një marke.

Dhe këtu nuk mbarojnë shembujt. Ka histori të panumërta suksesi si kjo që vërtetojnë vlerën e videove të shkurtra.

Videot e shkurtra kanë një përqindje më të lartë të klikimeve, dhe për sipërmarrësit, kjo është gjithçka që ju nevojitet. Videot e shkurtra janë me interes të veçantë për njerëzit me biznese ecommerce. Për shembull, 84% e njerëzve thonë se janë më të detyruar të blejnë një produkt duke parë një video. Dhe statistikat vazhdojnë të tregojnë një treg më miqësor të videove të shkurtra.

Dhe ndërsa videot me formë të gjatë janë të shkëlqyera për informacion dhe besnikëri ndaj markës, videot më të shkurtra janë më të mira për PR.

Këtu lind një pyetje e fundit: A janë videot e dobishme për ju? Përgjigja është – po!

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0