6 strategji marketingu në Instagram për bizneset e vogla - Business Magazine Albania

6 strategji marketingu në Instagram për bizneset e vogla

Instagram është një lojtar kyç në botën e mediave sociale. Më shumë se 65 milionë përdorues aktivë mujorë, 10 miliardë fotografi dhe një nga logot më ikonike e bëjnë një platformë thelbësore të marketingut për bizneset e vogla, nëse dinë ta përdorin atë.

Ndërsa platforma e ndarjes së fotove vazhdon të rritet, po kështu rritet edhe ndikimi i saj tek zakonet e blerësve të përdoruesve. Me këtë në mendje, ju mund të përdorni Instagram jo vetëm si një vend për ndarjen e fotografive, por edhe për tërheqjen e klientëve të rinj.

Lexoni: 4 arsye pse duhet të bëni Instagram Reels pjesë të strategjisë tuaj të marketingut

Për t’ju ndihmuar të keni sukses në Instagram si pronar i një biznesi të vogël, në këtë artikull ju sjellim taktikat dhe këshillat më të mira për ta përdorur atë si një mjet marketingu.

  1. Krijoni përshkrime me emoji tërheqës

Përdorimi i madh i emoji-ve është një mënyrë efektive për të angazhuar ndjekësit tuaj. Një foto vlen sa një mijë fjalë dhe emoji-t janë të këndshme dhe ndryshe. Provoni t’i përdorni ato së bashku për kreativitet shtesë.

Emoji janë veçanërisht efektivë në Instagram, pasi ato mund të përdoren për të shtuar personalitet në mesazhet tuaja. Mund të përdorni të njëjtin emoji për raste të ndryshme, ose të përzieni ngjyrat dhe stilin e mesazhit sa herë që postoni diçka të re.

  1. Bëhuni origjinal

Askush nuk mund t’i rezistojë joshjes së përmbajtjes origjinale kur ata shikojnë përshkrimet tuaja në Instagram. Ka mijëra postime të ngjashme me tuajat, që do të thotë se duhet të dalloheni nga të tjerët.

Sigurohuni që keni një kënd apo perspektivë unike që ndjekësit tuaj do ta vlerësojnë. Ju nuk doni të shiheni si një person që thjesht ndan atë që po ndodh në jetën e tij pa shtuar vlerë ose bën ndonjë përpjekje shtesë. Nëse doni që postimi juaj të vihet re, dilni nga turma dhe krijoni diçka të paharrueshme për ta.

  1. Përdorni hashtags me mençuri

Kur përdorni hashtags në Instagram, sigurohuni të shihni se si ato funksionojnë para se ta bëni këtë. Është një ide e mirë të bëni një kërkim për hashtag-un tuaj specifik dhe të shihni se çfarë ndodh kur e përfshini atë në postimet tuaja. Ekzistojnë hashtagë të caktuar që njerëzit i përdorin gjatë gjithë kohës, ndërsa të tjerët priren të performojnë më mirë kur përdoren herë pas here.

Hashtagët me performancën më të mirë kanë gjatësi prej tetë deri në dhjetë karaktere dhe duhet të siguroheni që hashtag-et tuaja të lexohen lehtësisht nga njerëzit. Ju gjithashtu duhet të përdorni një kombinim të hashtags, dhe të mos përqëndroheni vetëm në një ose dy.

  1. Shkoni përtej Instagramit

Nëse dëshironi të merrni më shumë ndjekës në Instagram, sigurohuni që të përfitoni nga mundësitë e tjera të disponueshme për ju. Për shembull, mund të provoni të promovoni llogarinë tuaj përmes reklamave në Facebook ose në Twitter. Këto faqe lejojnë përdoruesit e tyre të reklamojnë faqet ose produktet e tyre, prandaj konsideroni të përfitoni nga kjo veçori nëse përshtatet me qëllimet tuaja për rritje.

  1. Postoni rregullisht

Është gjithmonë mirë të postoni rregullisht, por sigurohuni që ajo që postoni është tërheqëse. Kjo është një mundësi për të shfaqur personalitetin e markës suaj dhe për t’u lidhur me ndjekësit në një nivel më personal, prandaj mos e humbni duke postuar përmbajtje të keqe! Shumë marka po përdorin story-t e Instagram si një mënyrë tjetër për të mbajtur të freskët përmbajtjen e tyre. Ata e bëjnë këtë duke krijuar klipe të shkurtra që janë të lehta për t’u parë nga shikuesit dhe veprojnë si një ndihmë e llogarisë në një mënyrë që përputhet me imazhin e markës së tyre. Kjo është padyshim diçka që ia vlen të provohet!

Lexoni: Instagram krijon mundësinë e titrave në story

  1. Krijoni një profil tërheqës në Instagram

Krijoni një profil të dizejnuar mirë në Instagram. Këto do të jenë imazhet e para që ndjekësit e rinj shohin, prandaj sigurohuni që ato të jenë mjaft interesante dhe joshëse për t’i bërë njerëzit të dëshirojnë të vazhdojnë të eksplorojnë llogarinë tuaj.

Ndërsa shumë njerëz tashmë e dinë këtë, ka ende disa biznese që nuk e dinë: Instagram tani është një burim i bazuar në algoritme. Kjo do të thotë se nuk ndjek rendin kronologjik të postimeve. Ky është një ndryshim i madh për ata që e përdorën atë kryesisht si një mjet kurimi të përmbajtjes dhe papritmas zbuluan se ata shikueshmëri zero kur postimet e tyre nuk pëlqeheshin menjëherë në mënyrë aktive.

Përfitoni nga algoritmi duke rregulluar kohën tuaj të postimit dhe duke zbuluar se cilat orare janë më të mirat për ju.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0