Trump kundër makinave autonome: ‘Nuk i besoj asnjë kompjuteri që të ngasë makinën time!’ » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 18/03/2019

Trump kundër makinave autonome: ‘Nuk i besoj asnjë kompjuteri që të ngasë makinën time!’

Share
nga Anerola Torollari
Mar 18, 2019
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Presidenti më i fuqishëm i botës, Donald Trump nuk është një admirues i makinave pa shofer, sipas një raporti të ri nga Axios.

Katër burime thanë për Axios se kanë dëgjuar rreth dyshimeve që ka Trump në lidhje me automjetet autonome, pasi sipas tij ato jashtë kontrollit tonë.

Lexoni: Twitter fiton shuma marramendëse falë Donald Trump

“A mund të imagjinoni, ju jeni ulur në ndenjësen e pasme dhe papritur kjo makinë bën manovra të rrezikshme dhe ju nuk mund ta ndaloni atë?”

Një tjetër burim e përshkroi Presidentin si një “skeptik automjetesh të automatizuar“, ndërsa Axios tha se ai e përshkroi teknologjinë si “të çmendur”.

Një burim i tretë e kishte dëgjuar Trump duke diskutuar mbi temën në klubin e tij të golfit në vitin 2017. Një tjetër anëtar i klubit tha se ishte i ngazëllyer për shkak se ai kishte blerë një Tesla të re dhe Trump u përgjigj: “Po kjo është e këndshme, por unë nuk do të qëndroj kurrë në një veturë të tillë … Nuk i besoj asnjë kompjuteri për të më çuar diku”.

Presidenti gjithashtu i tha Elon Musk gjatë një takimi me CEOt në Shtëpinë e Bardhë në 2017 se ai preferon makinat tradicionale mbi makinat Tesla me autopilot.

Lexoni: Ky është i vetmi aplikacion që Donald Trump ka në telefonin e tij

Kohët e fundit në SXSW, sekretarja për transportin e Trump, Elaine Chao njoftoi krjimin e një këshilli të ri për të mbështetur “teknologjinë e transportit në zhvillim”, duke përfshirë automjetet autonome.

Megjithatë, një burim i tha Axios se Trump mund të bindë për të bërë peizazhin rregullator për automjetet autonome më armiqësore, pasi i quan ato “kurthe jashtë kontrollit të vdekjes“.

burimi: BI