Twitter fiton shuma marramendëse falë Donald Trump


Tweet-et e presidentit Trump e mbajnë stafin e tij gjithë natën zgjuar, por ndërkohë ndihmojnë ata që punojnë për median sociale të flenë si qingja nga fitimet e shumta.

Pa presidentin Trump, Twitter mund të humbasë thuajse një të pestën e fitimeve.

Kështu ka thënë analisti James Cakmak, i cili mendon se kompania mund të humbasë 2 miliardë dollarë nëse @realDonaldTrump do të ndalonte postimet e shumta që bën zakonisht.

Lexoni: Ky është i vetmi aplikacion që Donald Trump ka në telefonin e tij

Largimi i Trump nga rrjeti social nuk do të ulte numrin e përdoruesve, por do të godiste vlerën e paprekshme të Twitter duke ulur kështu fitimet.

“Nuk ka reklamë më të mirë falas se sa presidenti i Shteteve të Bashkuara,” tha Cakmak.

Trump ka 36 milionë ndjekës dhe poston 35,000 herë më shumë që nga viti 2009 kur është regjistruar në Twitter.

Aksionet e Twitter kanë rënë me 14% që kur Trump fitoi presidencën. Sipas Bloomberg, vlera në treg e kompanisë është 11.7 miliardë dollarë.

/NYPost

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale