Trump akuzon OBSH: E fokusuar vetëm tek Kina


Presidenti Donald Trump  kërcënoi të shkurtojë fondet amerikane për Organizatën Botërore të Shëndetit pasi e akuzoi atë për qendërzim të vëmendjes tek Kina.

Lexo: Banka Qëndrore Europiane: Kërkon masa me vlerë 1.5 trilion euro këtë vit për të trajtuar krizën e Covid-19

“Ne do të ruajmë paratë e harxhuara për OBSH. Do të ndërpresim fuqishëm marrëdhëniet financiare me të, pastaj do të shohim”, tha Trump në konferencën e forcave anti-koronavirus në Shtëpinë e Bardhë.

Ai e bëri njoftimin disa orë pasi sulmoi organizatën në një tweet.

“OBSH e ka dreqosur vërtetë këtë herë. Për disa arsye, por kryesore është se organizata financohet kryesisht nga Shtetet e Bashkuara, por gjithsesi fokusohet më shumë tek Kina. Ne do ta ndryshojmë këtë perspektivë.”, shkruajti Trump.

“Për fat të mirë unë i kundërshtova që në fillim këshillat e OBSH për mbajtjen e kufijve tanë të hapur ndaj Kinës,” shtoi ai. “Pse na dhanë një rekomandim kaq të gabuar?”

Por më vonë në të njëjtën konferencë, Trump sugjeroi që shkurtimi i fondeve nuk ishte vendosur ende zyrtarisht.

Burimi: Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale