Banka Qëndrore Europiane: Kërkon masa me vlerë 1.5 trilion euro këtë vit për të trajtuar krizën e Covid-19


Banka Qendrore Evropiane u tha ministrave të financave të Eurozonës, se bllokut mund t’i duhen masa fiskale me vlerë deri në 1.5 trilion euro (1.6 trilion dollarë) këtë vit për të trajtuar krizën ekonomike të shkaktuar nga epidemia e COVID-19.

Lexo: Analizë: Cila është strategjia e Europës për të dalë nga pandemia

Një zëdhënës i ECB nuk pranoi të komentojë.

Në një takim me videokonferencë, Komisioni i BE vlerësoi se ekonomia e bllokut të Eurozonë mund të tkurret me 10% këtë vit. Por, ministrat nuk gjetën një plan të përbashkët se si të rritnin ekonominë dhe nuk arritën të bien dakord për një tekst të përbashkët.

Në konferencën, e cila përfundoi të Mërkurën pa marrëveshje pas 16 orësh bisedimesh, Gjermania, Hollanda dhe vendet e tjera të Evropës Veriore ishin të gatshme të mbështesin masat e BE me vlerë 500 miliardë euro, thanë zyrtarët që morën pjesë në takim.

Mbështetja e BE do të mbështeste masat kombëtare, por përpjekja e përgjithshme fiskale mund të mos jetë e mjaftueshme, për të përmbushur nevojat totale të financimit, thanë zyrtarët.

Në takim Franca, Italia dhe Spanja thanë se përpjekja evropiane për të zgjidhur krizën duhet të jetë mbi 1 trilion euro këtë vit, thanë zyrtarët, në përputhje me vlerësimin e ECB për nevojat e financimit nga 1 deri në 1.5 trilion.

Lexo: “Ndihma e Luftës” për bizneset e mëdha: Kredi me interes deri 2.85 % e paga jo më të larta se 150 mijë lekë

Ndërsa pjesëmarrësit ngushtuan hendekun e pikëpamjeve gjatë bisedimeve të tyre të gjata, një marrëveshje nuk mund të arrihet kryesisht për shkak të rezistencës nga Holanda dhe Italia, thanë zyrtarët.

Italia dëshironte një marrëveshje më ambicioze me referenca më të qarta për emetimin e borxhit të përbashkët në të ardhmen, ndërsa Hollanda shtyu kushte për çdo vijë kredie të BE për vendet në nevojë.

Burimi: Reuters

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale