Trajnim me fokus pjesëmarrjen e të rinjve në vendimarrjen lokale - Business Magazine Albania

Trajnim me fokus pjesëmarrjen e të rinjve në vendimarrjen lokale


Në kontekstin e demokracisë lokale është thelbësore që çdo qytetar të informohet dhe agnazhohet në diskutimin publik të çështjeve që lidhen me ta. Në mënyrë që kjo të realizohet, lidhjet midis institucioneve dhe qytetarëve duhet të vendosen për të përthithur kontributin e vërtetë dhe pjesëmarrjen e qytetarëve.

Të rinjtë janë agjentë ndryshimi shumë të rëndësishëm në një shoqëri. Për shkak të potencialit, energjisë, ideve dhe dinamikave, puna me të rinjtë për fuqizimin e tyre është target i vazhdueshëm i çdo politike publike apo të organizatave për zhvillim për të përmirësuar demokracinë.

Në këtë ditë të parë të trajnimit me të rinjtë e American Youth Council do të synojmë:
• Të kuptuarit e konceptit “E Drejta për Pjesëmarrje”
• Përkufizimi i “Pjesëmarrjes së të Rinjve”
• Përse të marrim pjesë? Përfitimet nga pjesëmarrja: për vetë të rinjtë, komunitetin, demokracinë
• Pjesëmarrja e të rinjve në jetën dhe vendimarrjen lokale
• Sfidat e pjesëmarrjes së të rinjve në vendimarrjen lokale

Metoda e trajnimit do të jetë interaktive nëpërmjet kombinimit të prezantimeve teorike nga trajnerja, ushtrimit të punës në grupe dhe prezantime nga grupet e punës, studimeve të rastit, diskutimeve në panel dhe reflektimit.

Trajnimi organizohet në datën 17 Mars në orën 09:30  – 13:00 tek American Corner Tirana.

Personat e interesuar luten të konfirmojnë pjesëmarrjen e tyre në adresën e emailit: staff@useycalbania.org

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0