Trajnim: “Aftësitë e Sipërmarrjes, Menaxhimit dhe Zhvillimit të një Biznesi të Suksesshëm” - Business Magazine Albania

Trajnim: “Aftësitë e Sipërmarrjes, Menaxhimit dhe Zhvillimit të një Biznesi të Suksesshëm”


Pas përfundimit me sukses trajnimi “Aftësitë e Sipërmarrjes, Menaxhimit dhe Zhvillimit të një Biznesi të Suksesshëm”, rikthehet në datën 17 Shtator 2019.

Ky trajnim interaktiv do t’ju mësojë dhe zhvillojë aftësitë sipërmarrëse, menaxheriale dhe të marketingut, duke pasur parasysh trendet e fundit, të aplikuara në kompanitë më të suksesshme perëndimore, të vendosura në kontekstin ekonomik shqiptar.

  • Kohëzgjatja e Trajnimit: 1 muaj, i përbërë nga 8 seanca (2 herë në javë, të Martën dhe të Enjten, ora 18:30-20:30)
  • Trajnimi fillon në datën 17 Shtator 2019.
  • Vendodhja: Tek ETC (European Trade Center), pas Piramidës.
  • Tarifa e Trajnimit 199 Euro – nëse pagesa kryhet menjëherë 180 Euro.
  • Të gjithë pjesëmarrësit në trajnim do të pajisen me certifikatë.

Për t’u bërë pjesë e trajnimit, dërgoni një email në [email protected] ose [email protected], ose mund të dergoni sms në +355 69 2020558.

Përshkrimi i Trajnimit

Objektivi:

Si të krijojmë të ardhmen që duam? Si të bëhemi ata që duam të jemi? Identifikimi i talentit dhe vokacionit profesional (që shpeshherë qëndron i fjetur) duke e matur veten me objektiva konkrete dhe të shtrirë në kohë, në përputhje me një vizion të qartë profesional.

Ndryshimi i mentalitetit, zhvillimi i një mentaliteti fitues, përshtatja e tij me sfidat e sipërmarrjes dhe menaxhimit.

Nëpërmjet një bashkëbisedimi dhe trajnimi interaktiv, duke analizuar shembuj konkretë nga kompani të suksesshme shqiptare dhe të huaja, do të mund të zhvillohen metodat më të reja teorike dhe praktike, të menaxhimit krijues dhe inovativ dhe do të mund të trajtojmë, të diskutojmë të gjitha PSE-të dhe kufizimet që hasin të trajnuarit, gjatë ushtrimit të profesionit të tyre.

Në fund të trajnimit, të trajnuarit do të zhvillojnë një mënyrë të re të të parit të marrëdhënieve të punës dhe profesionit, të rezultatit, duke e identifikuar këtë me një fillim të ri në rrugëtimin e tyre profesional.

Për kë është i përshtatshëm ky trajnim?

• Për sipërmarrësit e fushave të ndryshme të biznesit, duke përfshirë edhe krijuesit e startup-ve.
• CEO-t, Menaxherët dhe Drejtuesit e Profesioneve të lira.
• Per menaxheret dhe ata qe duan te nisin rrugetimin fushen e biznesit
• Veçanerisht ata që duan të zhvillojnë aftësitë sipërmarrëse dhe menaxheriale në menyrë që të ndryshojnë rrënjësisht mentalitetin, të rrisin në mënyrë të ndjeshme pritshmëritë duke maksimalizuar arritjet e tyre. Studentët e Masterit dhe ata që kanë mbaruar Masterin.

Temat e Trajnimit:

Tema 1: Si të identifikojmë ëndrrën profesionale, talentin. Rrugëtimi i ëndrrës drejt parasë. Rëndësia e Mentorimit. Shembujt e suksesit sot në botë në fushën e Sipërmarrjes dhe Menaxhimit. Implementimi në sipërmarrjet shqiptare.

Tema 2: Identifikimi, njohja dhe zhvillimi i aftësive sipërmarrëse. Vendimarrja në kushtet e riskut dhe pasigurisë, si zakoni më i rëndësishëm për të patur sukses. Fuqia dhe Teoritë e Motivimit.

Tema 3: Funksionet bazë të menaxhimit. Roli i aftësisë sipërmarrëse si një funksion i pestë. Faktorët bazë të prodhimit. Kush është sipërmarrësi i së ardhmes? Pse 1% e njerëzve kanë sukses? Cilat janë hapat dhe veprimet që duhet të bëjmë, për të patur sukses?

Tema 4: Si të ndërtojmë një sipërmarrje të suksesshme? Rëndësia që ka teknologjia dhe rrjetëzimi. Si të krijojmë dhe të përshtatemi me klimën krijuese sipërmarrëse dhe menaxheriale? Lidershipi dhe llojet e tij. Si të ndërtojmë një lidership të suksesshëm? Analiza e lidershipeve më të suksesshëm sot në botën e biznesit dhe zbatimi i tij në kontekstin e biznesit shqiptar.

Tema 5: Si ta vlerësojmë dhe ndërtojmë një plan biznesi? Parimi 80/20 i Paretos. Menaxhimi strategjik i biznesit. Ndërtimi i një strategjie fituese biznesi. Strategjia e marketingut, strategjia e marketingut dixhital.

Tema 6: Aftësia shitëse, aftësia më e shpërblyer sot në botën e biznesit. Elementët e saj. Inovacioni dhe Marketingu, dy shinat në të cilat ecën biznesi sot. Zakonet që duhet të ndjekë gjithsecili për të qenë i suksesshëm. Analiza e të gjitha hapave që nevojiten të ndjekë një menaxher dhe sipërmarrës i suksesshëm.

Metodologjia:

Do të sillet menaxhimi në tre dimesionet e tij, 1- Shkencë, 2- Praktikë dhe 3- Art, duke bërë të mundur të interpretohen aftësitë sipërmarrëse dhe menaxhuese deri në 95%. Do të sillen në fokus trajnerët kryesorë sot në botë, të motivimit dhe suksesit.

Temat e leksioneve do të vendosen në kontekstin e kompanive të të trajnuarve, në mënyrë që të maksimalizohet rezultati. Trajnimi për Sipërmarresit, CEO-t, Menaxherët rajonalë, Profesionet e lira, do të identifikojë dhe zhvillojë nga njëra anë strategjitë dhe platformat e përbashkëta dhe nga ana tjetër sfidat dhe specifikat konkrete.

Trajnuesit: Afrim Osmani dhe Renato Civili

Afrim Osmani MBA-Ing

  • Lektor në lëndët: Menaxhim Biznesi, Menaxhim i Burimeve Njerëzore dhe Menaxhim i Inovacioneve, në Kolegjin Universitar “Luarasi”
  • Drejtor i Qendrës së parë të Biznesit në Shqipëri – VEVE Business Center
  • Krijues & CEO i Tirana Solar Energy, kompani që zhvillon aktivitetin në fushën Energjisë diellore.
  • Krijues dhe drejtues i programit në Radio Tirana “Mentori i Suksesit”

Renato Civili, MBA

Renato Civili konsulent në fushën e marketingut dixhital, zhvillimit dhe menaxhimit të biznesit. Ka eksperiencë mbi 12 vite në fushën e marketingut dhe shitjeve në kompani të ndryshme, si në: agjenci ndërkombëtare marketingu dixhitale, kompani konsulence biznesi, teknologjisë dhe agjenci ndërkombëtare imobiliare.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0