Top 11 figurat më të rëndësishme të medias dhe teknologjisë në vitin 2023: Midis tyre identifikohen edhe 6 humbësit kryesorë - Business Magazine Albania

Top 11 figurat më të rëndësishme të medias dhe teknologjisë në vitin 2023: Midis tyre identifikohen edhe 6 humbësit kryesorë

Viti 2023 u shënua si një periudhë e ndryshimeve të mëdha në botën e medias dhe teknologjisë. Ndikimet e forta dhe tensionet e shumta përplasën skenën e këtyre sektorëve, duke hedhur sfidë për drejtuesit më të fuqishëm në arenën globale. Në këtë valë të përçarjes, u dalluan figura të reja, të cilat, përkundër kundërshtive, arritën të ngriheshin në pozita të fuqishme dhe të influencuara.

Më poshtë gjendet lista me personazhet që formuan peizazhin e medias dhe teknologjisë, duke përcaktuar mënyrën se si bota lidhet për komunikim, informacion dhe argëtim.

 • Sam Altman : Shumica e botës nuk e kishin idenë se kush ishte Altman në fund të vitit të kaluar. Teknologjia që fuqizon mjetin ChatGPT të firmës së tij ka magjepsur publikun, duke emocionuar Wall Street-in, përmbysur Silicon Valley, bllokuar Hollywood-in dhe duke dërguar disa shqetësime shumë të frikshme në shtyllën e vëzhguesve në të shtatë kontinentet. Kjo është arsyeja pse drama e fundit e sallës së këshillit në OpenAI shkaktoi një kaskadë titujsh. Dhe kjo është arsyeja pse liderët botërorë kanë mbajtur takime urgjente në lidhje me teknologjinë që po përparon me shpejtësi, e cila mundëson inteligjencën artificiale. Nuk është një nënvlerësim të thuhet se vendimet që merr Altman si shef i OpenAI mund të kufizojnë ose përshpejtojnë një kërcënim ekzistencial për racën njerëzore.
 • Taylor Swift : Talenti i gjeneratës është në një ligë të sajën. Swift komandoi vëmendjen e botës gjatë gjithë vitit, duke lëshuar muzikë që u bë menjëherë kolona zanore e jetës sonë, në turneun e saj të mirënjohur “Eras Tour”, duke lëshuar një film të suksesshëm koncerti për ata që nuk mund të merrnin pjesë personalisht dhe shumë më tepër. Ajo ishte një forcë e tillë që Rezerva Federale në fakt e vlerësoi atë për nxitjen e ekonomisë. Në artikullin e TIME që e kurorëzon atë si personin e vitit 2023, Sam Lansky e tha më së miri, duke deklaruar se Swift “u bë personazhi kryesor i botës” në 2023. Është e vështirë të mos pajtohesh me këtë.
 • Elon Musk : Njeriu më i pasur në botë sigurisht u përpoq të ishte personazhi kryesor i botës, por në vend që të vazhdonte këtë duke krijuar art tërheqës dhe duke ngritur lart të tjerët, Musk zgjodhi ta bënte këtë duke u vetëdjegur para publikut. Musk ishte fokusi i një numri të pafund titujsh për përqafimin e tij të teorive konspirative të çmendura, ndonjëherë të urryera, sulmeve të shëmtuara ndaj figurave si George Soros, njollosjes së përsëritur të shtypit dhe ngritjen e ekstremistëve të rrezikshëm. Sjellja e tmerrshme çoi në një eksod të dëmshëm të reklamuesit nga X, i cili kërcënon të nxjerrë kompaninë jashtë biznesit, sipas vetë Musk. Pavarësisht nëse kjo ndodh, Musk vrau me sukses faqen e njohur dikur si Twitter, duke marrë nga bota atë që dikur ishte një platformë e rëndësishme komunikimi.
 • David Zaslav : Ai mund të jetë një i sapoardhur në Hollywood, por Zaslav nuk ka qenë i turpshëm për t’i lëkundur gjërat. Zaslav lançoi shërbimin e transmetimit Max, duke bashkuar të gjitha markat dhe përmbajtjet e njohura të WBD nën një çati të vetme, duke u ofruar konsumatorëve një opsion transmetimi që i ngjante paketës tradicionale. Dhe Zaslav ka menduar në mënyrë krijuese të gjenerojë të ardhura, duke përfshirë licensimin e përmbajtjes së HBO për Netflix, një veprim dikur i paimagjinueshëm. Mendimi i guximshëm i Zaslav është imituar nga disa nga bashkëmoshatarët e tij, me Bob Iger duke lëvizur dukshëm për të kombinuar bibliotekat Hulu dhe Disney+, si dhe për të licencuar përmbajtjen e përzgjedhur të Disney në Netflix. Thënë kjo, nuk ka qenë e gjitha ylber dhe diell për Zaslav. Ai ka marrë kritika të forta për kompensimin e tij të lartë, ka shpërthyer “pendët” e elitës së Hollivudit pas ngatërresës në TCM, ka larguar miqtë e vjetër mes dramës së CNN dhe iu desh të përballej me një listë të pafund sfidash të industrisë në 2023, duke përfshirë grevat historike të shkrimtarëve dhe aktorëve. Por, në të vërtetë, Zaslav ka qenë në qendër të gjithçkaje, duke luajtur një rol të rëndësishëm në formësimin e peizazhit mediatik për të ardhmen.
 • Bob Iger : Mbreti i Mbretërisë Magjike nuk ka sunduar kurrë në një moment më të rëndësishëm. Iger rimori fronin vitin e kaluar dhe ka punuar deri në vitin 2023 për ta pozicionuar Disney-n si një kompani mediatike të së ardhmes. Se si duket në fund të fundit, mbetet për t’u parë. Por vizioni i Iger-it po vjen ngadalë në fokus, me shefin e Disney-t që po lëviz për të blerë aksionet e mbetura të Comcast në Hulu dhe duke bërë lëvizje për të vendosur ESPN për një të ardhme direkte te konsumatori, e cila do të përfshijë baste sportive. Ashtu si me Zaslav, viti ka qenë rraskapitës për Igerin, pasi ai është ngarkuar me një mal me sfida që po pushtojnë Disney-n dhe industrinë në përgjithësi.
 • Steve Bannon : Pritësi i “Dhomës së Luftës” aktualisht mban kurorën si mbreti i MAGA Media. Në vitin 2023, qendra e gravitetit në mediat e ekstremit të djathtë u zhvendos në këndin e Bannon, veçanërisht pasi Fox News shkarkoi Tucker Carlson. Retorika ekstremiste e mbështetur nga Bannon shpesh vendos axhendën në hapësirën e pandershme mediatike në të cilën ai mban gjykatën. Bannon mund të mos ketë mikrofonin më të zhurmshëm, por ai sigurisht luan një rol vendimtar në formësimin e narrativave që shpesh adoptohen nga Donald Trump dhe aleatët e tij. Shfaqja e tij “Dhoma e Luftës” është për vitin 2024 ajo që ishte Breitbart në 2016.
 • Greta Gerwig : Me hitin e saj të mrekullueshëm “Barbie”, Gerwig u vendos si një forcë argëtuese. Po, projektet e saj të mëparshme “Little Women” dhe “Lady Bird” u vlerësuan nga kritikët dhe u nominuan secili për disa çmime Oscar. Por Gerwig u shfaq në ballë të ndërgjegjes së publikut në një mënyrë të madhe gjatë verës, duke thyer rekorde me “Barbie” që gjeneroi më shumë se 1.4 miliardë dollarë në shitjet globale të biletave.
 • Adam Mosseri : Kur njerëzit flasin për Metën, themeluesi Mark Zuckerberg shpesh vjen në mendje. Dhe ndërsa Zuck me siguri mban fuqinë e fundit brenda perandorisë që ka ndërtuar, Mosseri u dallua në vitin 2023. Bosi i Instagram zgjeroi portofolin e tij, duke mbikëqyrur konkurrentin X të Metës, Threads. Dhe si rezultat, ai zgjeroi dukshmërinë e tij, duke u bërë një figurë shumë më e spikatur në sheshin publik. Si shef i Threads, Mosseri ka luajtur një rol të rëndësishëm në formësimin e platformës dhe vendimeve kritike të politikave.
 • Kara Swisher : Nëse ka një gazetar që çdo ekzekutiv në sektorët e medias dhe teknologjisë e njeh, ka frikë dhe e respekton, është Swisher. Gazetarja-podcaster-komentatore është një forcë e natyrës, duke përditësuar në mënyrë produktive miliona ndjekësit e saj me njohuri të rëndësishme në historitë më të mëdha të ditës, ndërsa gjithashtu nuk ka frikë të thërrasë askënd në tapet. Pavarësisht nga stili i saj i pandalshëm dhe aftësia unike për t’u futur nën lëkurën e disa prej njerëzve më të fuqishëm në botë, Swisher ende arrin të sigurojë intervista të nivelit të lartë, si në ngjarjet personale ashtu edhe në podcastet e saj të shumta. Është një shenjë se sa e respektuar është ajo.
 • Janice Min dhe Jon Kelly: Ata në “The Know in The Biz” ka të ngjarë të kenë vënë re se dietat e tyre mediatike ndryshojnë në dy vitet e fundit. Ndërsa banorët e Hollivudit ende skanojnë me obsesion tregjet kryesore të Hollivudit, Min dhe Kelly u kanë caktuar atyre gjithashtu disa materiale leximi të detyrueshme. Të dy “The Ankler” dhe “Puck” janë shfaqur në skenë si lojtarë të mëdhenj në mediat e Hollivudit, duke ofruar raportime thelbësore mbi industrinë dhe për figurat kryesore në biznesin e argëtimit.

Por, për disa nuk ishte viti më i mirë. Disa u pushuan nga puna. Të tjerët e panë reputacionin e tyre të shkatërruar. Dhe të tjerëve iu bënë pengesa historike që kërcënojnë dominimin e kompanive që ata drejtojnë. Këtu janë gjashtë shifra që kanë pasur një vit veçanërisht të vështirë.

 • Linda Yaccarino: Shefja e njohur e reklamave e NBCUniversal, dikur, u zhvendos në X, ku i vuri flakën reputacionit të shkëlqyer që kishte fituar gjatë dekadave punë të palodhur. Yaccarino, i cili mban titullin e shefit ekzekutiv X, në fakt ka shërbyer si sfungjeri i dhimbjes së Elon Musk, duke u bërë fytyra publike për vendimet katastrofike dhe shpesh sjelljet e rënda të ekzekutuara çdo ditë nga miliarderi ndërsa ai përqafon teoritë e konspiracionit. Miqtë e Yaccarino-s në biznesin e reklamave iu lutën që të largohej pas miratimit nga Musk të një teorie konspirative antisemitike, por Yaccarino zgjodhi të qëndronte, duke ngulur një gozhdë në arkivol mbi atë që kishte mbetur nga qëndrimi i saj publik.
 • Rupert Murdoch:  Bosi i Fox u detyrua të paguante pasurinë historike për të zgjidhur një proces gjyqësor të ngritur kundër rrjetit të tij të krahut të djathtë nga Dominion Voting Systems. Padia i solli edhe më shumë turp Murdoch-ut dhe sallës së tij të mikpritësve dhe drejtuesve, të cilët u zbulua se e dinin se gënjeshtrat zgjedhore të Donald Trump ishin false, pavarësisht se i transmetonin ato te miliona shikues të tyre besnikë. Dhe zbuloi, në një farë mase, se Murdoch kishte humbur kontrollin e universit mediatik të krahut të djathtë që ai dikur sundonte, me emailet që tregonin se pronari i Fox News kishte frikë nga ushtria e mbështetësve të Trump.
 • Tucker Carlson : Mbreti i dikurshëm i Fox News mendonte se ishte i paprekshëm. Por Murdoch e ktheu në kokë këtë nocion kur shkarkoi Carlson në prill. Murdoch nuk dha asnjë arsye për shkarkimin e ekstremistit të krahut të djathtë, i cili kishte abuzuar në mënyrë të përsëritur me stacionin primetime që i ishte besuar. Pavarësisht se, ishte një goditje brutale për Carlson, ndikimi i të cilit ishte zvogëluar pa dyshim platformën e shquar që Murdoch i kishte ofruar. Pas shkarkimit të tij, Carlson iu kthye vlogimit në X. Kohët e fundit, ai pretendoi të hapte një rrjet transmetimi, i cili në të vërtetë është një koleksion i videove të tij që shiten për fansat e tij.
 • Chris Licht : Kur Licht mori detyrën si shef i CNN, ai kishte një vullnet të jashtëzakonshëm. Mjafton të thuhet, se ai kishte shpërdoruar çdo pikë të saj deri në fund të mandatit të tij jetëshkurtër, i cili përfundoi gjatë verës pas një shkarkimi shumë publik nga shefi i tij, David Zaslav. Mandati i shkurtër njëvjeçar i Licht u njollos nga një sërë gabimesh të rënda si: pushimet nga puna, tkurrja e fitimeve, vlerësimet e ulëta historikisht, shkarkimi i dy spirancave dhe morali i ulët i punonjësve. Pjesa akute, në të cilën autori Tim Alberta foli me më shumë se 100 punonjës të CNN, vuri në pikëpyetje serioze aftësinë e Licht për të udhëhequr organizatën në të ardhmen. Zaslav përfundimisht ra dakord, duke dëbuar mikun e tij të dikurshëm nga mbretëria WBD.
 • Kevin Feige : Njëherë e një kohë, Marvel Studios prodhonte me besueshmëri hite miliarda dollarësh të vlerësuara nga kritikët dhe fansat. 2023 e shkatërroi atë nocion, duke lënë një rrëmujë për shefin e Marvel Feige për t’u mrekulluar. Filmi “The Marvels” i studios me vlerë më shumë se 200 milionë dollarë, u bombardua në arkë dhe u pasqyrua nga kritikët dhe fansat. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, Marvel-it iu desh të hiqte dorë nga Jonathan Majors, i cili ishte pozicionuar për të luajtur rolin e keqbërësit kryesor në fazën e re të MCU, pasi aktori u dënua për ngacmim dhe sulm. Të marra së bashku, është një gjendje e tmerrshme për Marvel-in e udhëhequr nga Feige, e cila ka qenë prej kohësh një nga studiot më fitimprurëse të Hollivudit.
 • Sundar Pichai: Për vite dhe vite, Google ka funksionuar pa u përballur me ndonjë kërcënim serioz për biznesin e tij. Kjo ndryshoi në vitin 2023, me ngritjen e menjëhershme të OpenAI, e cila e ka lënë titanin e teknologjisë të bëjë gjithçka në fuqinë e tij për të luajtur catch-up. Pichai, duke u përballur me atë që mund të jetë një kërcënim ekzistencial për produktin dominues të kërkimit të Google, njoftoi Gemini në fund të vitit, por produkti nuk e ka përmbushur plotësisht zhurmën e premtuar. Google është gjithashtu në një territor të paprecedentë, pasi ka humbur një gjyq të madh ndaj Epic Games, ndërsa lufton njëkohësisht me Departamentin e Drejtësisë në një padi të veçantë, pasuese.

cnn.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0