Shenjtërimi i Nënë Terezës, 20 fjalë të urta të saj, përzgjedhur për ju nga Businessmag.al - Business Magazine Albania

Shenjtërimi i Nënë Terezës, 20 fjalë të urta të saj, përzgjedhur për ju nga Businessmag.al

Nënë Tereza është padyshim krenaria më e madhe për shqiptarët dhe burim frymëzimi për të gjithë njerëzimin. Shembulli i saj i përulësisë, dashurisë së pamatë për tjetrin dhe më të dobëtin, nevojitet të na kujtojë gjithnjë, të mund të ndjekim shembullin e saj. Sot, kemi përzgjedhur 20 thënie të saj, për ta kujtuar dhe falenderuar për misionin e saj në Tokë. 

1.”Nëse i gjykoni njerëzit, nuk keni kohë për t’i dashur ata.”

2. “Nëse nuk mund të ushqesh 100 njerëz, atëherë ushqe vetëm një.”

3. “Fjalët e ëmbla mund të jenë të shkurtra dhe të thjeshta për t’u thënë, por jehona e tyre është vërtetë e pafundme.”

4. “Jeta në mjerim është po aq e nevojshme sa puna vetë. Vetëm në parajsë do ta shohim se sa shumë u detyrohemi të varfërve që për shkak të tyre, na ndihmuan të duam Zotin më mirë.”

5. “Nëse nuk kemi paqe, është sepse kemi harruar se ne i përkasim njëri-tjetrit.”

6. “Dashuria intensive nuk matet, vetëm dhurohet.”

7. “Le të prekim të vdekurit, të varfrit, të vetmuarit dhe të padëshiruarit sipas mëshirës që kemi marrë dhe le të mos kemi turp ose të avashtë për të bërë punën kokulur.”

8. “Zoti nuk kërkon që të kemi sukses, ai kërkon vetëm që ti të përpiqesh.”

9. “Jo të gjithë ne mund të bëjmë gjëra të mëdha. Por mund të bëjmë gjëra të vogla me dashuri të madhe.”

10. “Edhe të pasurit janë të uritur për dashuri, për përkujdesje, për të qenë të dëshiruar, për të patur dikë të shtrenjtë pranë vetes.”

 

 

 

 

 

 

11. “Unë e di se Zoti nuk do të më japë asgjë që nuk mund ta përballoj. Vetëm uroj që të mos ketë shumë besim te unë.”

12. “Jeto në mënyrë të thjeshtë, që të tjerët të paktën të mund të jetojnë.”
(I atribuohet shpeshherë në mënyrë jo korrekte Gandit)

13. “Të qënit i padëshiruar, të të mos duan, të mos kenë kokëçarje për ty, unë mendoj se kjo është një uri më e madhe, varfëri më e madhe se ai person që nuk ka asgjë të hajë.”

14. “Ajo që ne ndjejmë se bëjmë është vetëm një pikë uji në oqean. Por oqeani do të ishte më i pakët për shkak të asaj pike që mungon.”

15. “Paqja fillon me një buzëqeshje.”

16. “Dashuria fillon në shtëpi, dhe nuk ka të bëjë me mënyrën se si e bëjmë…por sa dashuri vendosim kur bëjmë atë veprim.”

17. “Ji mirënjohës në gjërat e vogla sepse në to gjendet fuqia jote.”

18. “Gëzimi është lutje; gëzimi është fuqi; gëzimi është dashuri; gëzimi është një rrjetë dashurie me të cilën mund të kapni shpirtra.”

19. “Shpërndaj dashuri kudo që shkon. Mos lejo që askush që vjen te ty të largohet më pak i lumtur.”

20. “Një nga sëmundjet më të mëdha është të jesh askushi për gjithkënd.”

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0