"Qëndro në shtrat": Rutina e mëngjesit e Mark Cuban mund t'ju befasojë - Business Magazine Albania

“Qëndro në shtrat”: Rutina e mëngjesit e Mark Cuban mund t’ju befasojë

Mark Cuban

Disa të famshëm dhe miliarderë të profilit të lartë kanë rutina të ndryshme në mëngjes, nga zgjimi në orën 4 të mëngjesit deri te meditimi në plazh.

Disa thjesht duan të qëndrojnë në shtrat. Mark Cuban, i cili u shfaq në podcast “What Now?” me Trevor Noah, për të folur për karrierën e tij dhe ndryshimet e ardhshme, duke përfshirë njoftimin e tij të fundit, se ai do të largohet nga “Shark Tank” i ABC pas 16 sezonesh dhe duke shitur pjesën më të madhe të aksioneve të tij në Dallas Mavericks për rreth 3.5 miliardë dollarë vjeshtën e kaluar, megjithëse ai ende ruan 27% të aksioneve në ekskluzivitet.

I pyetur se si e fillon ditën e tij, në një përpjekje për të kuptuar se si Kuban organizon të gjitha aspektet e shumta të jetës së tij, përgjigja ishte çuditërisht e zakonshme.

“Unë zgjohem ndoshta 7 ose 6:30 të mëngjesit, në varësi të ditës. Qëndroj në shtrat, shikoj email-et e mia, sepse përpiqem të bëj gjithçka me email. Dhe kështu jam në shtrat për një orë, duke parë dhe dërguar emailet e mia, duke iu përgjigjur çdo gjëje që është urgjente, dhe pastaj ngrihem, marr diçka për të ngrënë, shkoj të stërvitem. Fjalë për fjalë, përpiqem të bëj sa më pak takime dhe telefonata të jetë e mundur dhe përpiqem të drejtoj gjithçka drejt email-it. Dhe kështu, dua të them, jam në telefonin tim ose kompjuterin tim çdo ditë.”

Noah e pyeti gjithashtu Kubanin pse po largohej nga “Shark Tank”. Miliarderi njoftoi se po largohej nga shfaqja hit ABC në nëntor 2023 në podkastin “All the Smoke” me ish-lojtarët e NBA, Matt Barnes dhe Stephen Jackson, duke vënë në dukje se sezoni 16 në 2025 do të ishte i fundit i tij.

Përgjigja e Kubanit ishte gjithashtu mjaft e thjeshtë: ky është thjesht një ndryshim i prioriteteve.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0