Top 10 vendet në Indeksin Global të Inovacionit, mes tyre dhe Izraeli - Business Magazine Albania

Top 10 vendet në Indeksin Global të Inovacionit, mes tyre dhe Izraeli


Zvicra kryeson edhe këtë vit duke qenë vendi më inovativ në botë, pasuar nga Suedia në vendin e dytë, SHBA në vendin e tretë, Hollanda, Mbretëria e Bashkuar, Finlanda, Danimarka, Singapori dhe Gjermania dhe në fund Izraeli.

Sipas raportit më të fundit të Global Innovation Index, Izraeli renditet për herë të parë në Top 10, si vendi i 10 më inovativ në botë, me një rezultat prej 56.43, nga 100 në total.

Shteti hebre udhëheq botën në kërkimin e talenteve dhe në invetime në Kërkim&Zhvillim. Kjo renditje bazohet në 80 kritere që matin aspekte të ndryshme të inovacionit. Në dy vitet paardhëse Izraeli ka qenë në 20 vendet e para, por pa kaluar në top 10.

Lexoni: Shqipëria, e fundit në Europë për inovacion

Shteti hebre u rendit i 11-ti në 2018, 17 në 2017, 21 në 2016 dhe 22 në 2015. Nga të dhënat në 4 vitet e fundit, 2019 është viti i artë për të, duke u bërë pjesë e listës top 10.

Indeksi vjetor global i inovacionit – i përpiluar nga Organizata Botërore e Pronësisë Intelektuale, Universiteti Cornell dhe INSEAD – rendit 129 ekonomi botërore në 80 parametra duke përfshirë kërkimin, teknologjinë dhe kreativitetin.

Një tregues tjetër në të cilin shteti hebre qëndron në krye është sofistikimi i biznesit, i vlerësuar me 66.5 pikë, duke e renditur atë në vendin e tretë në botë.

Renditja e tij në vendin e 10 përbëhet edhe nga indikatorë të tjerë si në investimet në Kërkim&Zhvillim, redaktim të Wikipedia, krijimin e aplikacioneve mobile, eksportet e shërbimeve IT etj.

Për të mësuar më shumë rreth klasifikimit të Izraelit klikoni:

https://www.wipo.int/edocs/pubdocs/en/wipo_pub_gii_2019/il.pdf

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0