Shqipëria, e fundit në Europë për inovacion - Business Magazine Albania

Shqipëria, e fundit në Europë për inovacion


Organizata Botërore e Pronësisë Intelektuale (WIPO) ka nxjerrë Indeksin e Inovacionit Global për vitin 2019, i cili vlerëson nivelet e inovacionit në 129 vende dhe ekonomi.

Shqipëria mban vendin e 83 nga 129 në total, si dhe renditet e fundit në Europë, duke qenë poshtë Maqedonisë, Serbisë, Bosnjës dhe Malit të Zi.

Sipas raportit GII 2019 kriteret që merren parasysh në këtë renditje janë situata e institucioneve në Shqipëri, siç janë mjedisi politik, situata rregullatore si dhe mjedisi i biznesit se sa e lehtë është në nisësh dhe mirëmbash një biznes. Shqipëria në këtë kriter është vlerësuar me 65.8 pikë. Një kriter tjetër që është vlerësuar me 22.7 pikë është kërkimi dhe kapitali njerëzor, ku përfshihet edukimi, kërkimi dhe zhvillimi. Kritere të tjera janë infrastruktura (teknologjia e informacionit dhe komunikimit, infrastruktura e përgjithshme dhe qëndrueshmëria ekologjike) e vlerësuar me 46.2 pikë. Sofistikimi i tregut (investimet, tregtia, shkallëzimi i tregut, financat) më një vlerësim prej 53.4 pikësh. Sofistikimi i biznesit (njohuria punëtore, inovacioni, absorbimi i njohurive) me 24 pikë. Njohuritë & produktet teknologjike (ndërtimi i njohurive, ndikimi i dijes, dialogu i dijeve) i vlerësuar me 12.2 pikë dhe e fundit por jo më pak e rëndësishme janë produktet kreative (asetet jo-materiale, mallrat dhe shërbimet krijuese, krijimtaria online) me 24.4 pikë.

Listën e kryeson Zvicra, duke u renditur si vendi më inovativ në botë i ndjekur nga Suedia, SHBA, Hollanda dhe Mbretëria e Bashkuar sipas GII 2019.

Në një mori kriteresh, duke filluar nga sofistikimi i biznesit deri te nivelet e shpenzimeve të arsimit dhe prodhimit krijues, indeksi i këtij viti ka zbuluar se inovacioni po lulëzon përkundër ngadalësimit ekonomik botëror, veçanërisht në Azi. Në përgjithësi, Zvicra kryeson renditjen e vitit 2019 me një rezultat prej 67.24 nga 100.

Këtë vit, vendet më të ulëta në indeks janë Nigeria (18.13), Burundi (17.65) dhe Jemeni (14.49).

Për më shumë informacion rreth renditjes së Shqipërisë klikoni në linkun: Indeks-Shqipëria

Raportin e plotë të GII 2019 mund ta lexoni në linkun: gii-full-report-2019

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0